Ana Sayfa / Haberler / Zimbabve’de yumurta kıtlığı

Zimbabve’de yumurta kıtlığı

Kümes hayvanlarında görülen ölümcül bir virüs, Zimbabve’de tavuk yumurtası sıkıntısına yol açtı. Bu darlık nedeniyle fiyatlarda ciddi bir artış söz konusu.

yumurta-kitligi

Zimbabve’nin tavukçuluk endüstrisini geçen yıl ciddi bir biçimde sarsan kuş gribi salgınının etkileri yüzünden yerel pazarda büyük bir tavuk yumurtası sıkıntısı yaşanıyor. Zimbabve Kanatlı Hayvan Çiftçileri Birliği Başkanı Emekli Albay George Nare, yumurta sıkıntısını geçtiğimiz yıl patlak veren H5N8 kuş gribine bağladı. Salgın, ülkenin en büyük kanatlı hayvan üreticisi ve yumurta tedarikçisi olan Irvine’de Mayıs ayında ve iki ay sonra da Mashonaland Doğu Eyaleti’ndeki bir çiftlikte ortaya çıktı. Ölümcül virüsün yayılmasının önüne geçmek için yüzbinlerce hayvan itlaf edildi.
Nare, “Piyasadaki yumurta sıkıntısı, H5N8’in ortaya çıkmasından sonra ortaya çıktığı çok net. O zamandan bu yana insanlar, yumurtaları ithal ediyor. Ancak bu darlık azalırken fiyatların da düşmesini bekliyorum.” dedi. Geçen yıl Ekim ayında, hükümet, piyasada hem kanatlı hayvanların hem de yumurtaların mevcudiyetini korumak için Irvine’s dâhil olmak üzere ithalatçılarından alınan vergiyi askıya almıştı.
Yumurta kıtlığı, fiyatlarda ciddi bir artışa neden oldu. The Sunday News gazetesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, pek çok süpermarkette yumurta bulunmazken satıcılar da bir dolara altı yumurta satarken aynı fiyata üç yumurta satmaya başlamıştı. Nare, daha sonra civcivlerin büyümesi ile birlikte gelecek üç ay içinde bu sıkıntının atlatılacağını söyledi. Nare; “Üç ay içinde durumun dengeleneceğini düşünüyorum çünkü yumurta için daha fazla tavuk olacak. Tavukçuluk endüstrisi de hızlı bir şekilde toparlanıyor; üç ay içinde toparlanıp faaliyete geçmesini bekliyoruz.” dedi.

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …