Ana Sayfa / Haberler / Yosun ve böcek sektörlerinden AB Protein Planını genişletme çağrısı

Yosun ve böcek sektörlerinden AB Protein Planını genişletme çağrısı

EABA ve IPIFF, Avrupa’da yeni protein kaynaklarını güçlendirmek amacıyla geniş bir AB Aksiyon Planı’nın güçlendirilmesi konusunda ortak bir çağrı yaptı. Açıklamada AB kurumlarının bitkisel ve geleneksel protein kaynaklarının ötesine bakması ve yosun ve böcek gibi tamamlayıcı protein kaynaklarını dikkate almaları gerektiği ifade edildi.

yosun ve b.

“AB Bitkisel Proteinler” raporunun ardından, AB’nin yosunlar için şemsiye kuruluşu olan EABA ve böcek üretim sektörlerini temsilen IPIFF Avrupa’da ‘yeni’ protein kaynaklarına yönelinmesi için ortak bir açıklama yaptı.

Avrupa Komisyonu 22 Kasım’da ‘Avrupa Birliği’nde Bitkisel Proteinlerin Gelişimi’ başlıklı bir rapor yayımladı. Avrupa genelindeki Protein Açığına mümkün çareler araştırmayı amaçlayan belge, Avusturya Devlet Başkanlığı ile ortak düzenlenen üst düzey toplantı münasebetiyle 22-23 Kasım’da Viyana’da sunuldu.

IPIFF Başkanı Antoine Hubert rapora karşı yapılan açıklamasında, “Yosun ve böcek üretim sektörlerinin temsilcileri olarak, Avrupa Komisyonu’nun AB’deki bitkisel protein üretimi geliştirme planlarını memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak biz, AB kurumlarının ‘yeni’ protein kaynakların konusunda bitkisel ya da geleneksel protein kaynaklarının ötesini görmeleri gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

AB stratejisinin kapsayıcı olması gerektiğini savunan EABA Başkanı Vitor Verdelho Vieira da “Yosun ve böcek gibi tamamlayıcı protein kaynakları yem formülündeki gıda açığını azaltmak için belirleyici rol oynayabilir ya da tüketicilerin diyetlerini tamamlayabilir,” dedi. EABA Başkanı, “Ancak potansiyellerinde tam olarak istifade edilebilmesi için, AB politika belirleyicileri bu sektörleri de hedef alan uygun tedbirleri içerecek geniş bir AB Aksiyon Planı’nı geliştirmeliler,” diye konuştu.
Bu perde arkasına karşı, AB’nin yosun (EABA) ve böcek (IPIFF) organizasyonları güçlerini birleştirmeye karar vererek bir dizi ilke üzerinde mutabakat sağladı:
• IPIFF Başkanı Antoine Hubert: “İlk ve en önemli konu olarak, uygun AB fonlama tedbirlerinin alınması ve sektörler arası işbirliklerinin oluşturulması çağrısında bulunuyoruz. Örneğin, yeni gelişen bu endüstrilerin kalitesinin artırılmasının teşvik edilmesi için AB Araştırma ve Gelişim projeleri aracılığıyla ve AB endüstri derneklerini hedef alan ihalelerle. Mevcut açığı ve bu yeni çözümlerin anlaşılmasının önündeki bariyerleri kapatmak amacıyla eldeki tüm mevcut seçenekler keşfedilmeli.”
• Ayrıca, IPIFF Başkanı da AB’nin AB tüketicilerinin çeşitli protein kaynaklarından beslenmelerinin faydalarını anlatan ve yeni protein kaynaklarının varlığı ve avantajlarına dair farkındalık artırıcı bilgilendirme kampanyalarına başlamasını talep ettiklerini kaydediyor.

Bir önceki yazımız olan "Abalıoğlu 'Bilinçli Yetiştiricilik Semineri' bu kez İzmir’deydi" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Limagrain_logo

Dünyaya açılmak için adını Limagrain Ingredients’e çevirdi

Fransız çiftçiler tarafından kurulan uluslararası bir tarım kooperatif grubu olan Limagrain Céréales Ingrédients, adını Limagrain …