Ana Sayfa / Haberler / Yerli organik yem katkı maddesi ilk testlerden başarıyla geçti

Yerli organik yem katkı maddesi ilk testlerden başarıyla geçti

Bayburt Üniversitesi’nin kuzu yetiştiriciliği için geliştirdiği organik yem katkı maddesi ilk testlerden başarıyla geçti. Tüm testler başarılı olursa patent başvurusu yapılacak.

Bayburt Üniversitesi’nden Prof. Dr. Vecihi Aksakal, Doç. Dr. Enes Dertli, Dr. Emre Tekçe ve Dr. Bülent Bayraktar’ın gerçekleştirdiği bilimsel proje kapsamında geliştirilen üç probiyotik türünün test çalışmaları sonucunda, bir probiyotiğin kuzu besisinde yüksek etki oluşturduğu tespit edildi.
Dertli tarafından geliştirilen üç probiyotik türünün kuzu besisine etkilerinin ölçüldüğü testlerde, daha az maliyetle daha fazla kilo kazanımı sağlandığı görüldü. Proje hakkında açıklamada bulunan Aksakal, tamamıyla organik bir üretim süreci uyguladıklarını belirtti.
Aksakal, probiyotiklerden birinde beklenenden çok daha yüksek performans gözlemlediklerini ve organik gıda karışımlarından oluşan probiyotiğin test çalışmalarına devam edeceklerini dile getirdi. Sürecin başarıyla devam edeceğini tahmin ettiklerini bildiren Aksakal, tüm testlerde başarı sağlanması durumunda patent başvurusu yapacaklarını ifade etti.
Proje kapsamındaki çalışmaları yerinde inceleyen Rektör Coşkun, üretim tesisini gezerek proje ekibinden ve projeye teknik destek veren Baytaş Organik Koyunculuk A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Ünsür’den bilgi aldı. Yerli hayvancılıkta çığır açması beklenen projeyi yakından takip ettiklerini belirten Coşkun, üniversite olarak kamu-üniversite-sanayi işbirliğine önem verdiklerini ve bulundukları yöreye katma değer kazandırmak için çalıştıklarını söyledi.

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …