Ana Sayfa / Haberler / Yem sektörünün duayeni Orhan Abalıoğlu vefat etti

Yem sektörünün duayeni Orhan Abalıoğlu vefat etti

Türkiye’nin ilk özel sektör yem fabrikasını kuran Orhan Abalıoğlu, tedavi gördüğü hastanede 84 yaşında hayatını kaybetti. Türkiye’nin ilk 100 sanayi kuruluşundan biri olan Abalıoğlu Yem-Soya ve Tekstil Sanayi A.Ş.’nin kurucusu ve sahibiydi.

OrhanAbalioglu_feed17Abalıoğlu Yem, Soya ve Tekstil Sanayi Şirketi’nin sahibi Orhan Abalıoğlu, 3 Mart günü çoklu organ yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu. Evli ve 4 çocuk babası duayen işadamı Orhan Abalıoğlu’un ölümü yakınlarını ve çalışanlarını yasa boğdu.
Bundan tam yarım asır önce Denizli’de ülkenin ilk özel yem fabrikasını kuran Abalıoğlu, daha sonra da Çanakkale, İzmir, Mersin ve Manisa’da yem fabrikaları kurdu. İstanbul Sanayi Odası rakamlarına göre Türkiye’nin ilk 100 sanayi kuruluşundan biri olan Abalıoğlu Yem-Soya ve Tekstil Sanayi A.Ş.’nin kurucusu ve sahibiydi.
Duayen iş adamı Orhan Abalığlu, iş hayatındaki başarıları kadar eğitime verdiği katkılarla da tanınıyordu. Merhum işadamı, Abalıoğlu Yem Sanayi Spastik Engelliler Okulu, Orhan Abalıoğlu Endüstri Meslek Lisesi, Cedide Abalıoğlu Engelliler Okul ve eşi Cedide Abalıoğlu adına İmam Hatip Lisesi binalarını yaptırdı. Hayırsever iş insanı Abalıoğlu, son olarak toplam 4 ayrı mahallede çocukları Ergun, Filiz, Baha ve Ender Abalıoğlu adına 12 milyon 200 bin lirayı bulan yatırımla lise binası yaptırdı.
Türkiye’nin ilk özel sektör yem kuruluşu unvanıyla 1969 yılında faaliyete başlayan Abalıoğlu Grubu, son olarak Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun yer aldığı İSO 500 Listesi’nde 53’üncü sırada yer aldı.

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …