Ana Sayfa / Özel Dosya / YEM SEKTÖRÜNDE PROTEİN AÇIĞI VE BÖCEKLER

YEM SEKTÖRÜNDE PROTEİN AÇIĞI VE BÖCEKLER

Sık sık bahsedildiği gibi, nüfus artışı ve hayvansal ürünlere olan talebin artışı günümüzün üretim anlayışı ve hacimleriyle karşılanabilecek gibi görünmüyor. Tam da bu noktada konuya dâhil olan ve protein açığını kapatma konusundaki en önemli adaylardan biri olan böcekler çeşitli soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Özel dosyamız, böceklerin hayvan yemi olarak kullanımını savunan firmaların kendilerini anlatabilmelerine fırsat tanıma amacını taşıyor.

Dünya nüfusunun 2050’de 10 milyar civarına ulaşması beklenirken, gıda üretiminin de %70 oranında artması bekleniyor. Bu rakamlar aynı süre zarfında hayvansal ürünlere talebin iki katına çıkmasını gerektiriyor. Öngörülen zorluklar ışığında, böcekler hem bu artan nüfusu ve hayvanların gıda ihtiyacını karşılamak için sürdürülebilir ve yüksek kaliteli protein talebine bir çözüm sağlayabilir. Böceklerin sürdürülebilir ve yüksek kaliteli protein talebi bakımından hem insanları doyurabileceği hem de hayvanları besleyebileceği ifade ediliyor.

AB Politikaları ve Mevzuatı bu yeni ve inovatif sektöre büyük destek verebilir: Bugün böcekler, AB ülkelerinde balık yemi ve evcil hayvan maması olarak kullanılabiliyor. Bundan sonraki adım, kümes hayvanı yemi ve ardından da diğer besi hayvanları için kullanılmasına izin vermek olacak. Daha sonra da yem olarak kullanılabilen böceklerin çeşitlerinin artırılması bekleniyor.

Kontrol edin

YEM GÜVENLİĞİ

Güvenli hayvan yemi hayvanların sağlığı, çevre ve hayvansal gıda güvenliği için önemlidir. Hayvan yemi güvenliği …