Ana Sayfa / Haberler / Yem sektörü, TUYEM 13’te bir araya geldi

Yem sektörü, TUYEM 13’te bir araya geldi

TÜRKİYEM-BİR’in iki yılda bir gerçekleştirdiği TUYEM’in 13.’sü düzenlendi. 26-29 Nisan tarihlerinde gerçekleşen programa FEFAC temsilcileri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ve akademisyenler katıldı.

tuyemTürkiye Yem Sanayicileri Birliği’nin (TÜRKİYEM-BİR) iki yılda bir düzenlediği Uluslararası Yem Kongresi ve Yem Sergisi TUYEM’in 13.’sü 26-29 Nisan 2018 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi. 52 firmanın sponsor olarak veya stant açarak destek verdiği TUYEM’e Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, Avrupa Yem Sanayicileri Federasyonu (FEFAC) temsilcileri, sektör mensupları, sektöre hizmet sunan kurum ve kişiler, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile akademisyenler katıldı. TUYEM’in açılış konuşmalarını TÜRKİYEM-BİR Yönetim Kurulu Başkanı M. Ülkü Karakuş, FEFAC Başkanı Nick Major ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Dr. Durali Koçak yaptı.
TÜRKİYEM-BİR Başkanı Karakuş, Türkiye’nin yem üretimindeki gelişimine dikkat çektiği konuşmasında, sektöre ilk girdiğinde Türkiye’de 2,5 milyon ton yem üretimi varken şu anda kendi yemini üretenlerle birlikte bu rakamın 25 milyona ulaşıldığına dikkat çekti. Türkiye’nin yem üretimi bakımından 1-2 yıl içerisinde Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde birinci sıraya yükselmesinin beklendiğini belirten Karakuş, dünya nüfusundaki daimi artışın yem sektörü için dolaylı olarak büyüme potansiyeli anlamına geldiğinin altını çizdi.
Açılış konuşmasını yapan üç isimden bir diğeri olan FEFAC Başkanı Nick Major ise Avrupa yem sektörünün yeni bir sayfa açarak yeni hedefler belirlediğini söyledi. FEFAC olarak Yem Sanayi 2030 Vizyonunu oluşturduklarını dile getiren Major, bu vizyonun 3 ana bağlığını ise hayvan besleme, yem güvenliği yönetimi ve sürdürülebilirlik şeklinde sıraladı. Major sözlerine son verirken, Türkiye’de yem sektörünün çok dinamik ve başarılı bir gelişim gösterdiğini ifade ederek, FEFAC’ın Türkiye yem sektöründen fayda sağlayabileceği önemli katkılar olduğunu söyledi.
Programı açan üç isimden sonuncusu olan Hayvancılık Genel Müdürü Dr. Durali Koçak, ülkemizin tarım ve gıda sektöründe net ihracatçı konumunda olduğunu, buna karşın üretim potansiyelinin mevcut durumdan daha fazla olduğunu dile getirdi. Koçak, sektörden gelen şikâyetler arasında yem hammaddelerinde fiyat istikrarının olmaması, biyo-güvenlik mevzuatı, rendering ürünlerle ilgili düzenlemelerin olduğunu, bunların da bakanlıkça bilindiğini ve bu konularda da en doğru çözümün ülkemiz ve sektörümüz yararına bulunmasını ümit ettiğini söyledi.
TUYEM’de iki gün boyunca, yerli ve yabancı uzmanlar tarafından Türkiye Ekonomisi Günceli ve Geleceği, Avrupa Yem Sektörü Vizyonu: “FEFAC 2030”, Karadeniz Bölgesi Yem Ticaretindeki Beklentiler, Dünya Et Sektörü ve Trendler, Yem ve Hayvansal Ürün İhracatının Hammadde Ticaretine Etkileri, Yem Üretiminde Isıl İşlem ve Hijyen, Ruminant Beslenmesinde Öncelikler ve TAGEM Hayvan Besleme ve Yem Ar-Ge Çalışmaları konulu sunumlar yapıldı. TUYEM programının bitiminde gerçekleşen gala gecesinde ise TÜRKİYEMBİR üyeliğinde 30. yılını dolduran Tarım Kredi Yem Sanayi A.Ş., Karyem Karapınar Yem, Optima Balıkesir Yem Fabrikası, Pak Tavuk, C.P. Bursa Yem Fabrikası ve Ektaş Tarım Ürünleri temsilcilerine ve sponsorlara teşekkür plaketi sunuldu.

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …