Ana Sayfa / Özel Dosya / YEM İÇİN ALTERNATİF HAMMADDE KAYNAKLARI VE BÖCEK ENDÜSTRİSİ

YEM İÇİN ALTERNATİF HAMMADDE KAYNAKLARI VE BÖCEK ENDÜSTRİSİ

Gıda sektörü protein açığına çare arıyor. Uluslararası Gıda ve Yem İçin Böcekler Platformu (IPIFF) başta olmak üzere birçok kuruluş hayvan ve insan
diyetlerinde böcek kullanımının önünü açacak çalışmalar yürütüyor.

bck

BM tahminlerine göre, dünya nüfusu 2050 yılında 9 milyara ulaşacak. Gıda sektörü, kişi başı protein talebinde yaşanması beklenen artışa nüfus artışının da eklenmesiyle oluşacak protein açığına çare arıyor. Uluslararası Gıda ve Yem İçin Böcekler Platformu (IPIFF) başta olmak üzere birçok kuruluş hayvan ve insan diyetlerinde böcek kullanımının önünü açacak çalışmalar yürütüyor. Böceklerde yüksek kalitede protein, vitaminler ve aminoasitler vardır ve yem çevrim oranları d a yüksektir. FAO’ya göre, çekirgeler aynı oranda protein üretmek için büyükbaş hayvanlardan altı kat, koyunlardan dört kat, domuz ve etçi civcivlerden iki kat az yeme ihtiyaç duyuyorlar. Ayrıca, geleneksel çiftlik hayvanlarına kıyasla daha az sera gazı ve amonyak salınımına sebep oluyor.

Avrupa Komisyonu böceklerin su ürünleri yeminde kullanımına 2017 yılının Temmuz ayında yeşil ışık yakmıştı. İzin şimdilik 3’ü çekirge, 2’si un kurdu, 2’si de sinek olmak üzere 7 böcek türünü kapsıyor. Komisyon’un, önümüzdeki yıl kanatlı hayvan ve domuz yeminde de benzeri bir izin üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Sürdürülebilirlik ve maliyetlere odaklanan sektör, iznin verilmesinden yana, ancak siyasi otoriteler sağlık ve gıda güvenliği ile ilgili endişeler nedeniyle daha temkinli bir görüntü veriyor.

Kontrol edin

YEM GÜVENLİĞİ

Güvenli hayvan yemi hayvanların sağlığı, çevre ve hayvansal gıda güvenliği için önemlidir. Hayvan yemi güvenliği …