Ana Sayfa / Özel Dosya / Yem Hammaddeleri ve Hammadde Temini

Yem Hammaddeleri ve Hammadde Temini

Tüketicinin et fiyatlarının yüksek olduğunda dair şikâyetlerine verilen ilk cevap maliyetlerle ilgili olmaktadır. Hayvancılıkta ana gider ise yaklaşık yüzde 70’lik oranla yemdir. Yem hammaddelerinin üretimi ve temini bu bağlamda önem kazanmaktadır.

feedrawmaterialYem maliyetlerinin artmasına neden olan ithal hammaddelerin yerine yerli üretimin artmasına dair tedbirler sık sık gündeme geliyor. Dışa bağımlılığı azaltırken maliyetleri düşük ve kaliteyi yüksek tutmaya da aynı oranda önem vermek gerekiyor.

Özel Dosyamıza katkıda bulunan Birlik Tarım Sanayi Ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve ortağı Sn. İbrahim, Ertekin ülkenin yem sektöründeki büyümenin sevindirici olduğunu kaydederken, bu büyümeyi doğru yönetmek gerektiği görüşünün altını çiziyor. Hammadde temininde dışa bağımlılığın azalması gerektiğini kaydeden Ertekin, uzun vadeli planlamanın önemine işaret ediyor.

Yay-Tar Tarım Ürünleri, Hayvancılık Yem, Hammadde İthalat San. Tic. Ltd. Şti.’nde Koordinatör olarak görev yapan Sn. Hasan Kara da kaleme aldığı makalesinde, hammadde üretimi için yem sektörü ve üreticiler arasında sözleşmeli üretimin teşvik edilmesi gerektiğini teklif ediyor. Kara, üreticilerin bu sayede yem bitkilerine yöneleceğini ve yem hammaddesi konusunda dışa bağımlılığın azaltılabileceğini belirtiyor.

Kontrol edin

YEM GÜVENLİĞİ

Güvenli hayvan yemi hayvanların sağlığı, çevre ve hayvansal gıda güvenliği için önemlidir. Hayvan yemi güvenliği …