Ana Sayfa / Editör / Yem ham maddelerinin sektöre etkisi

Yem ham maddelerinin sektöre etkisi

cemalettin_kanasCemalettin Kanaş
Editör

Değerli okurlarımız,

Hayvan çiftliklerinin gider kalemleri içinde yemin payının 70’le en başta yer aldığı hepimizin malumu. Son dönemde spekülatif bir şekilde yükselen döviz kurlarının da tetiklediği yem fiyatları hızla artarken üretici haklı olarak endişeleniyor. Karma yem üretiminde yüzde 60-70 oranında ithal ham madde kullanıldığından yem giderlerinin azaltılması sadece üreticileri değil, nihai tüketicileri ve dolayısıyla da tüm ülkeyi ilgilendiriyor.

Öte yandan, rekabetçi piyasanın olmazsa olmazı olan verimlilik kaliteden ödün vermeden giderleri kısmayı gerektiriyor. Bu, çiftlik sahibi açısından kaliteli eti ucuza mal etmek anlamına geliyor. Bunun için üretici ne yetersiz beslenme ile kalite ve sağlık sorunlarına sebep olmalı ne de aşırı beslenme ile maliyetleri artırmalıdır. Optimum çözümlerle hareket etme işi teknolojinin desteğiyle artık çok daha pratik bir şekilde sağlanabilmektedir.

Bu sayımızın özel dosyası üreticinin temel meselelerinden biri olan rasyon hazırlama konusuna eğiliyor. Dosya kapsamında İliksoft’un CEO’su Yavuz İlik tarafından kaleme alınan makale, yem formülasyon yazılımlarının rasyon hazırlama konusunda üreticilerin işini nasıl kolaylaştırdığını anlatıyor.

Bu sayıda ayrıca Bühler’in Feed Planet için hazırladığı yem güvenliği serisinin ilk makalesini de siz değerli okurlarımızın dikkatine sunmak istiyorum. İDMA Fuarı’nın yansımaları, sektörden öne çıkan haberler ve özel röportajlarımızla keyifle okuyacağınız bir sayı hazırladık.

İyi okumalar…

Kontrol edin

Daha sürdürülebilir bir gelecek için…

Cemalettin Kanaş Editör Değerli okuyucularımız, Yeryüzünün kaynaklarını “cömert” bir şekilde kullandığımız gerçeği, sürdürülebilirlik açısından alarm …