Son Haberler
Ana Sayfa / Kapak Dosyası / Yem Endüstrisinde Rasyon Hazırlama

Yem Endüstrisinde Rasyon Hazırlama

Hem nitelikli hem de daha düşük maliyetli üretim gerçekleştirmenin önemli yollarından biri de yemleme ve yem için yapılan masrafın minimum düzeye indirilmesidir. Bu sebeple yem sektöründe doğru şekilde rasyon hazırlamanın tesislerdeki önemi büyüktür.

coverstory04

Yem formülasyonu, hedef hayvan grubu için gerekli tüm besin maddesi ihtiyaçlarını karşılayan bir ürün oluşturmak üzere, karıştırılması gereken yem hammaddelerinin miktarlarının belirlenmesi işlemidir. Yeterli miktarda besin alabilen ve dengeli bir diyet uygulanan çiftlik hayvanlarından elde edilen ürünler görece daha nitelikli ve yüksek miktarlarda olmaktadır. Et, süt ve yumurta üretimi gibi faaliyet alanlarında işletme masrafları içinde yem ve yemleme masrafları da büyük ölçüde değişmektedir. Günümüzde yem endüstrisi, yem formülasyonu için geniş seçeneklere sahiptir. Bunun için uygun bir yazılımın seçilmesi ise ihtiyaçların dikkatli analiz edilmesine ve maliyet avantajına bağlıdır.

Bir önceki yazımız olan "Rasyon Hazırlamanın Temel Prensipleri" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

kapakdosyasi

Balık Yemi Üretimi, Üretim Teknolojileri ve Katkıları

Küresel balık yemi piyasasının toplam büyüklüğü hangi rapora bakıldığına göre değişiklik gösteriyor. Ancak çoğu raporun …