Ana Sayfa / Kapak Dosyası / YEM DEPOLAMA

YEM DEPOLAMA

Hayvanlara verilen yemin değeri iyi depolamaya bağlıdır. Depolama sırasında hızlı veya yavaş bir şekilde gerçekleşen bozulmalar kısmen yemin alındığı zamanki kalitesiyle ilgili olsa da büyük ölçüde çiftlikte nasıl saklandığı ile alakalıdır.

Tüm içerik bileşenlerinin yanı sıra tamamlanmış karma yemler de kalite bozulmalarını ve kayıplarını önlemek için depolama sırasında özel ihtimam gerektirir. Ayrıca, bu değerli ürünlerin çalınmasını önlemek için dikkatli bir stok kontrolüne tabi tutulmalarına ihtiyaç vardır. Hayvanların yem ihtiyaçlarının tam olarak karşılanabilmesi ve gerektiğinde üretim için her bir bileşende -fazla değil- yeteri kadar bulunmasını sağlamak için de stok kontrolü esastır.

Hayvanlara verilen yemin değeri iyi depolamaya bağlıdır. Depolama sırasında hızlı veya yavaş bir şekilde gerçekleşen bozulmalar kısmen yemin alındığı zamanki kalitesiyle ilgili olsa da büyük ölçüde çiftlikte nasıl saklandığı ile alakalıdır.

Nem (yemin nem içeriği ve bağıl nem), sıcaklık, ışık ve oksijen etkisi gibi çevresel faktörlerin yem ürünlerindeki zararlı değişimlere ve kayıplara etkisi vardır. Bunlar doğrudan ya da depolama sırasında yemi tüketen böcek ve mantarların gelişme oranını etkileyerek yem ürünlerine tesir eder.Depolama sırasında yemlerin kalitesini ve ağırlığını etkileyen ana faktörler şunlardır: hırsızlık, yangın ve fareler ve kuşlar gibi yiyecek arayan hayvanların tüketiminden kaynaklanan önemli kayıplar; yağmur, yoğuşma ve yüksek sıcaklıklardan kaynaklanan hasarlar; böceklerin neden olduğu zararlar; mantarların neden olduğu zararlar; ve enzimatik faaliyetler ve oksidatif ekşime nedeniyle yemlerin kalitesinde yaşanan değişiklikler.

DOSYA İÇERİKLERİ:

 • Yemleri fiberglas silolarda depolamak
  Mario Ardenghi, İhracat Müdürü, AGRITECH SRL
  Fiberglas siloların adalar, yarımadalar ve kıyı bölgeleri gibi nemli ve tuzlu atmosfer koşullarında ve özellikle gece ile gündüz ve yaz ile kış arasındaki sıcaklık dalgalanmalarının geçerli olduğu yerlerde yem depolama için ideal bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz.
  Devamını Oku >>
 • Yaz ve Kış Dönemlerinde Fiberglas ve Metal Silolardaki Yem Korunmasının Karşılaştırmalı Değerlendirmesi
  Prof. Gianfranco Piva, Tarım Uzmanı, Catholic University of the Sacred Heart

  Agritech SRL, Catholic University of the Sacred Heart Ziraat Fakültesi’ni Cerzoo (Piacenza Zootekni ve Çevre Araştırma Merkezi- İtalya) ile işbirliği halinde Chore Time’in ürettiği galvanize metal silolar ile fiberglas siloların performansları üzerinde karşılaştırmalı çalışma yapmakla görevlendirdi.
  Devamını Oku >>
 • Sağlıklı Yem Siloları
  Selman SARIKAYA, Mysilo Tahıl Depolama Sistemleri, Kurumsal İletişim Şefi
  Yem silolarının kullanım avantajlarını sıralayacak olursak; bu yöntemle, yem satan firma yerine, direkt yem üreticisinden hizmet tedarik edilir. Siloların dolumu çok kısa bir süre içerisinde tamamlanır. Bu nedenle yem sevkiyatı sırasında uzun süreli hamaliye çalışmasına gereksinim duyulmaz. İşletmelerde yem depolama alanı olarak kullanılan alanları boşa çıkartarak farklı kullanım alanları sağlar.
  Devamını Oku >>

Kontrol edin

Yemleri fiberglas silolarda depolamak

Fiberglas siloların adalar, yarımadalar ve kıyı bölgeleri gibi nemli ve tuzlu atmosfer koşullarında ve özellikle …