Son Haberler
Ana Sayfa / Kapak Dosyası / Yem Değirmenciliğinde Malzeme Taşınması ve Bakımı

Yem Değirmenciliğinde Malzeme Taşınması ve Bakımı

Bir premiks, karma yem veya evcil hayvan yemi üretim tesisinin tasarımı bir ana amacı taşır: tüm hammaddelerin nihai ürün(ler)e nasıl dönüştüreceği. Tabii ki, herhangi bir kontaminasyon grubuna saygı duyarak istenen kapasite ve ayak izi ile doğru, zaman ve maliyet verimliliği ve esnekliğiyle. Ve neticede, bütçe sınırları dâhilinde.tim_broeke_kse

Tim BROEKE
Proje Satış Yöneticisi ve Danışmanlık
KSE Process Technology B.V.

İdeal süreci tasarlarken, elbette tek bir hedeften çok daha fazlası vardır. Bu, tasarıma nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda her zaman ilginç bir tartışmaya neden olur, çünkü üretim sürecindeki herkes kendine özgü bir yaklaşıma ve gereksinime sahiptir. Belki de bunlar içinde en önemli üç faktör beslenme gereksinimleri, üretim gereksinimleri ve (tabii ki) ticari gereksinimlerdir.

BESLENME GEREKSİNİMLERİ
Beslenme uzmanları, çok sayıda formülün dozunu otomatik olarak – elbette minimum manuel müdahale ve maksimum doğrulukla – ayarlamak için çok çeşitli hammaddenin 7 gün 24 saat ellerinin altında bulunmasına ihtiyaç duyarlar. Bu, beslenme uzmanının manuel dozajlama olmaksızın özel formüller üretmesine ve birçok farklı materyali kolayca elde etmesine olanak tanır.

Beslenme bilimlerindeki gelişmeler neticesinde, daha verimli karma yem ve yem katkı maddeleri (premiksler) üretilmektedir. Ancak bununla birlikte daha hızlı, daha doğru ve daha temiz dozaj, taşıma ve karıştırma ekipmanına olan talep de artmaktadır. Genel olarak, günümüzde daha fazla bileşik maddesi vardır ve genellikle küçük dozlar söz konusudur.

ÜRETİM GEREKSİNİMLERİ
Proses şartları, fazlasıyla üretim tesisinin türüne bağlıdır. Karma bir yem tesisi çıktıya ve verimliliğe odaklanabilirken, premikse özel bir tesis, talepkâr (niş) pazarlara hizmet etmek için egzotik veya müşteriye özel premiks üretiminde maksimum esnekliğe odaklanabilir. Bu, daha uzun harman sürelerine imkân tanıyabilir ancak dozajlama tesisi başına daha fazla bileşen ve tek bir silodan küçük ve büyük bileşenler dozajlama kabiliyeti gerektirir. Malzemelerin akış özellikleri çoğunlukla kötüdür ve higroskopik malzemelerin işlemlerinde son derece dikkatli olmak gerekir. Bu, depolama ve dozaj ekipmanları için farklı tasarım parametrelerine işaret eder.

Birçok büyük karma yem tesisi, en popüler premiksin tedarikini gerçekleştirmek için kurum içine özel bir premiks hattı ekliyor. Bu, teslim süresini kısaltmanın yanı sıra kayda değer bir ekonomik avantaj da sağlıyor. Talebe bağlı olarak kurum içindeki üretim, çeşitli katkı maddelerini doğrudan miksere dozajlayarak sıralı dozajlama da yapabilir. Bazı fabrikalar, tek seferde daha büyük miktarlarda ön karışımlı katkı maddelerini ve taşıyıcıları oluşturmayı daha verimli buluyorlar. Bunu yapmak, zaman elverişli olduğunda daha büyük dozajlama boyutlarına ve daha fazla premiks üretimine imkân sağlar. Bu durumda ek depolama bir sorun teşkil edebilir, ancak tekrar ifade etmek gerekirse her farklı işlem ve tesis, hangi yolun en iyi sonucu verdiğini göstermelidir.

TASARIMLARINIZDA DİKKATE ALINMASI GEREKENLER
Süreci incelemek, size belirli bir proje için en iyi ekipmanı ve karışım büyüklüğünü söyleyecektir. Temsili tariflerin her birinin seçimi için gerekli üretim kapasitesini analiz ederek fikir sahibi olabilirsiniz. Ancak bu yine de karmaşık bir hesaplama olabilir. Prosesle ilgili değişkenler, bileşenlerin sayısını, parti döngüsü sürelerini, toplama ve dâhili taşıma sürelerini ve karıştırma sürelerini içerir. Daha geniş kapsamlı değerlendirmeler ise çalışma saatlerini, fiziksel alanı, mevsimlik üretim zirvelerini ve mevcut bütçeyi de hesaba katar.

Temel proses ekipmanına ve prosesin kendisinin nasıl kurulacağına bir kez karar verdikten sonra yapılması gereken, tüm ekipmanın mevcut ayak izine ve yüksekliğine uydurulmasıdır. Mevcut binalarda, üretim hatları ekleme veya genişletme çoğu zaman zorlayıcıdır ve deneyimli proses mühendisleri tarafından yaratıcı bir tasarım gerektirmektedir.

VE TİCARİ GEREKSİNİMLER
Ticari gereksinimlere, bir dizi ürünü mümkün olan en kısa hazırlık süresinde, düşük sermaye ve işletme maliyetleriyle ve kaliteden ödün vermeden sunmak dâhildir. Deneyimlerimize göre, bir süreç tasarımı ya da yeniden tasarım için en iyi başlangıç noktaları, hoşa giden özellikler ile gelecekte olabilecek değişikliklerden etkilenmeyen bir tasarımı dengeli bir şekilde hesaba katarak (gerçekçi) dileklerin ayrıntılı bir analizidir. Yine de hoşa gitme ve gelecekte olabilecek değişikliklerden etkilenmeme kısımlarında abartıya gitmekten kaçının. İsteğe bağlı ekstra masraflar tüm ihtiyaçlarınızı karşılasa da bütçenize uymuyor olabilir.

DOZAJ VE TARTIM FELSEFESİ
Biz en iyi çözümün üç kritik sistem unsuru arasında sinerji yaratmak olduğuna inanıyoruz: toplu tartım sistemi, dozajlama ekipmanları ve kontrol yazılımı. Önümüzdeki yıllarda teknolojiyi ileriye taşıyacak olan, bu üç unsurun bileşimi ve beraber nasıl çalışıp etkileşime girecekleridir.

Kontrol edin

Remote-Maintenance-kapak

YEM FABRİKALARINDA BAKIMIN ÖNEMİ VE BAKIM TÜRLERİ

Verimlilik, piyasa ekonomisinin en önemli kavramlarından kabul ediliyor. Dolayısıyla yem fabrikalarında üretim kesintisiz devam edecek …