Ana Sayfa / Haberler / Yağlı tohum ve hububat için 1 milyar 200 milyon lira destek

Yağlı tohum ve hububat için 1 milyar 200 milyon lira destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanlığınca düzenlenen Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) 69. Geleneksel Hasat Bayramı kapsamında buğday hasadı yaptı. Başkan Erdoğan çiftçiye 1 milyar 200 milyon liralık desteğin dağıtılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Polatlı’daki Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) çiftliğinde düzenlediği hasat şenliğine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hasadın çiftçini bir yıllık emeğinin semeresini topladığı bir bayram olduğuna dikkat çekti. Daha önce yüzde 70’i ödenen “Yağlı Tohum ve Hububat Desteği”nin kalan kısmını merakla bekleyen üreticilere müjde veren Erdoğan, “Yağlı tohum ve hububatta bekleyen bir milyar 200 milyon lira desteği kurban bayramından önce ödeyeceğiz” dedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise ödemelerin 6 Ağustos günü yapılacağını kaydetti.

Erdoğan, birçok ülkenin gıda güvenliği ile milli güvenlikleri arasında bağ kurduğunun altını çizerek, “Artık devletler tarımı tıpkı savunma, haberleşme, enerji gibi milli güvenliklerinin yapıtaşlarından biri olarak görüyor. Türkiye olarak bizim için de durum farklı değil. Gıda güvenliğini garanti altına almak, ülkemiz için aynı zamanda bir milli güvenlik meselesidir. Bizim nazarımızda iç tüketimimiz için, buğdayı dışarıdan satın almakla, silahı satın almak arasında temelde farklılık yoktur. Temel tarım ürünlerinde dışa bağımlılık en az savunma sanayiinde dışa bağımlılık kadar tehlikeli ve riskli bir durumdur ” şeklinde konuştu.

Kontrol edin

Avrupa ve Amerikan yem endüstrileri küresel sorunlarla mücadele için güçlerini birleştiriyor

AFIA ve FEFAC tarafından temsil edilen Amerika ve Avrupa yem endüstrisi sürdürülebilir yem üretimi, yem …