Ana Sayfa / Özel Dosya / Wadudu Böcek Merkezi’nde böcek üretimi

Wadudu Böcek Merkezi’nde böcek üretimi

Böcekler, proteinin geleceği için çözümün bir parçası. Bitkisel ürünler ve alglerle birlikte, dünyanın karşı karşıya kalacağı açığı önlemeye yardımcı olabilirler. Geleneksel proteinlere göre daha az ayak izine sahip olması ve bunları dünyanın hemen hemen her yerinde yetiştirilebilmesi nedeniyle, Wadudu bu pazarın büyümeye devam edeceğine ve yeni bir standart olarak görüleceğine inanıyor.

David Zuring
Wadudu Insect Center
Pazarlama ve İletişim

WADUDU HAKKINDA
Wadudu Böcek Merkezi fikri 2012’de şekillenmeye başladı. Janmar Katoele, yiyecek ve yem olarak böceklerin gündeme geldiği bir mezunlar gecesini ziyaret ediyordu. Uzun süren düşüncelerin akabinde Wadudu kuruldu. 2015 yılında, 50 metre karelik bir alanda macerasına başlarken üçüncü bir ortak olarak da Sieto van Houten’ı 2017 yılında şirkete davet etti. Şimdi 10 kadar kişiyle bu macera devam ediyor.

Wadudu Böcek Merkezi, Kuzey Batı Avrupa’da sürdürülebilir bir böcek sektörüne ulaşmak için yetiştirme, araştırma ve tavsiyeleri bir araya getirmiştir. Döngüsel bir protein oluşturarak sürdürülebilirlik sağlandı. Sektörümüzü geliştirmeye katkıda bulunduğundan ekonomik açıdan ilgi çekici. Şeffaf bir gıda zincirinin bir parçası olmak için yetiştiriciler, işleme tesisleri ve müşteri arasındaki bağlantıyı eklemek istiyoruz.

TAVSİYE
Açık inovasyon, Beilen’deki odak noktalarından biridir. Araştırmacılar, girişimciler ve hükümet ile birlikte çalışılmaktadır. Bu işbirlikleri haricinde Wadudu, diğerlerine de yardımcı olmayı hedeflemektedir. Aylık toplantılar ile herkes bir masanın etrafında yerini alabilir ve sektör hakkında birkaç saat süren net, iyi ve özet bir fotoğraf elde eder. Varolan bilgi paylaşılır ve tesis gezilir. Hobi ölçeğinde tarıma başlamak isteyenler için, un kurdu yetiştirme rehberi yazılmıştır ve internet mağazasında mevcuttur. Bire bir görüşme, daha özel bilgi arayanlar için kişisel bir iletişim sağlamaktadır. Wadudu, bu tavsiye birimi sayesinde bu konuyu yayarken, diğer yetiştiricileri desteklemeyi ve bilgisi olmayanların pazara girmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

Şirketin bu yıl 2000 metrekarenin üzerine çıkması bekleniyor ve bu ikinci lokasyon üretim tesisi olarak bu amaca hizmet edecek. Mevcut yer araştırmaya dayalı bir tesis olarak kalacak ve sektörün gelişmesini sağlamak amacıyla inovasyona yer açacaktır.

BÖCEKLER
Wadudu, hem un kurtlarını (Tenebrio Molitor) hem de Siyah Asker Sineklerini (Hermetia Illucens) Beilen (Hollanda) merkezinde üretmektedir. Bu iki böcek türü, uygun şekilde ele alındığında Avrupa’daki iklime uygun olduklarını göstermiştir.

Uygunluk ile birlikte, her iki böceğe de talep vardır ve bu da uygulanabilir bir iş fırsatı yaratmaktadır. Giderek daha fazla araştırma, bu böceklerin yumurtlama için daha iyi bir yaşama katkıda bulunabileceğini gösteriyor. Somon balıklarına verilen balık ununun (bir kısmını) siyah asker sinekleriyle değiştirilebilir. Un kurtları dikkatlice ve yavaşça insanların tabaklarına veya en azından tavukların beslendiği arka bahçelerine ulaşmaya başlıyor.

SEKTÖRÜ DÖNÜŞTÜRMEK
Wadudu olarak sektörü daha fazla özelleştirmeyi hedefliyoruz. Yavrulayan böceklerin en zor kısmı olan üremeyi ortadan kaldırarak, böcek yetiştiriciliğine başlamanın daha kolay olduğuna inanıyoruz. Yeni başlayan yetiştiricilere temel malzeme tedarik edebiliriz: sadece birkaç günlük bir un kurdu. Bu, bu yetiştiricilere, yeni bir işe girişmelerine imkân verirken birkaç hafta içerisinde düzenli bir gelir elde etmelerini de sağlar.

ZİNCİR GELİŞİMİ
Yeni başlayan üreticilerin böceklerle ilgili endişelenmesi gerekmiyor. Onlar un kurtlarını yetiştirmeye yoğunlaşabilirler. Bunu yaparak sektöre yepyeni bir bakış açısı getiren böceklerin çoğaltılmasında uzmanlaşmaya devam edebiliriz. Bildiğimiz kadarıyla, bu odağı zincire getiren ilk ve tek böcek şirketiyiz. Wadudu, böcek yetiştiriciliğini herkes için kolaylaştırmayı ve sonuçta böcek yetiştiriciliğini daha güçlü bir zincir haline getirmeyi amaçlamaktadır.

Bu sektörü daha da geliştirmek geleceğimiz için çok önemlidir; böcek proteini yavaş yavaş alternatif bir kaynak olarak değerini kanıtlıyor; böceklerin daha iyi bir gelecek için çözümün bir parçası olduğuna inanıyoruz. IPIFF’ye (Uluslararası Gıda ve Yem İçin Böcekler Platformu) göre, sektörün önümüzdeki yıllarda büyümesi bekleniyor. Wadudu açısından, diğer üreticilerin böcek sektöründe başlamasını kolaylaştırmanın olumlu olduğu ortaya çıktı; Avrupa’daki birçok üretici yolculuklarında başarılı olmuştur.

CAM KURDU
Wadudu’nun müşterilerine sunduğu başlangıç malzemesine cam kurdu denir; bu isim, birkaç günlük un kurtlarının neredeyse saydam olmasından kaynaklanmaktadır. Üreme odağı sayesinde şirket, 7 ila 8 haftalık bir süre içinde erişkin bir un solucanına yetiştirilebilecek bu yüksek kaliteli ürünü devamlı bir şekilde teslim eden dünyadaki ilk firma olmayı başardı.

ARAŞTIRMA
Araştırmalar birden fazla üniversite, devlet kurumu ve heyecanlı girişimci ile birlikte çalışarak yapılmaktadır. En son makalelerden biri, yumurta tavukların yaşam kalitesinin Siyah Asker Sineklerinin (Hermetia Illucens) larvalarından beslenerek iyileştiğini kanıtladı.

Sektörün bu aşamasında daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Ön sonuçlar, bu sektörün gelecek vaat ettiğini ancak bazı zorluklarının da olduğunu gösteriyor. Açık İnovasyona geri dönersek, sektörün dünyadaki yetiştiricileri birleştirmek ve önde kalmak adına NACIA (Kuzey Amerika Böcek Tarımı Koalisyonu) ve IPIFF gibi kurumlara ihtiyacı olduğuna inanıyoruz.

Birleşmiş Milletler, dünya nüfusunun 2050’de 9,1 milyar kişiye çıkacağını öngörüyor. Yani gıdaya erişim için tarıma güçlü bir yatırım yapılmasına ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Diğer gelişmekte olan piyasalar arasında böcekler bu çözümün bir parçası olabilir.

YASA VE MEVZUAT
Sektör şu anda AB yasaları ile kısıtlanmıştır. 2017’den itibaren, örneğin somon veya alabalık gibi balık yetiştiriciliğinde canlı veya işlenmiş böcek kullanılmasına izin verildi. Bu aynı kuralların 2020’de kümes hayvanları için uygulanması beklenmektedir, çünkü hâlihazırda kümes hayvanlarına sadece canlı böcekler yem olarak verilebiliyor. Testler küçük ölçeklerde kümes hayvanlarının canlı böceklerle beslenmesinin başarılı olduğunu ancak ölçek büyüdükçe zorlukların ortaya çıktığını göstermektedir.

2016 ABN AMRO raporuna göre, tüm Hollanda kümes hayvanı yemlerinin sadece yüzde biri işlenmiş böceklerle değiştirilince, yıllık 70.000 tonluk bir pazar açacağız. Bu rakamlar hem sektör hem de gezegen için gelecek vaat ediyor. Avrupa’daki balık unu miktarının yüzde onunun yerine geçmesi durumunda, ay başına toplam 12.000 tonun üzerine çıkıyor.

Avrupa odağı şu anda hijyen ve istikrarlı kalite üzerine kurulu; IPIFF, dünya genelindeki yetiştiricilere, sürdürülebilir bir sektöre katkıda bulunan tesislerini daha da profesyonelleştirmeleri konusunda bir yol gösterici olan iyi uygulamalar hakkında bir rehber yayımladı.

Avrupa Birliği, çoğu ‘yabancı’ proteini ortadan kaldırmayı hedefliyor ve tüm üyeleri için yeterli miktarda üretmeye odaklanmak istiyor. Böcekler, algler ve deniz yosununun bu amaçta büyük roller oynayacağı tahmin edilmektedir.

Wadudu, bu sektörün “Avrupa kültürünün bir parçası olmaya hazır” olduğunu karar alıcılara göstermenin böcek üreticilerinin görevi olduğuna inanıyor. Böcek Merkezi, yerel (Hollanda) idari organlarıyla konuşarak ve kıtadaki yetiştiricilerle birlikte çalışarak buna katkıda bulunuyor.

PREMİUM
Sektörün gelişimi boyunca, premium ürünlerde bir eğilim artmaktadır. Böceklerle yapılan köpek ve kedi maması hızlı bir şekilde giriş yaparken aynı zamanda somon ve diğer balıkları yetiştirmek için kullanılan yüksek kalite balık unu yerine Siyah Asker Sineği peletleri uygulanmaktadır. Wadudu, bu eğilimin önümüzdeki yıllarda da devam etmesini ve büyümesini bekliyor. Bu premium ürünler, yem pazarı ile birlikte dünya çapındaki böcek yetiştiricilerine büyük katkı sağlayacak.

TOPARLAMA
Böcekler, proteinin geleceği için çözümün bir parçasıdır. Bitki bazlı ürünler ve alglerle birlikte, dünyanın karşı karşıya kalacağı açığı önlemeye yardımcı olabilirler. Geleneksel proteinlere göre daha az ayak izine sahip olması ve bunları dünyanın hemen hemen her yerinde yetiştirme yeteneğine sahip olan Wadudu, bu pazarın büyümeye devam edeceğine ve yeni bir standart olarak görüleceğine inanıyor. Herhangi bir tesisin temelinde olan açık yenilik ve işçilik, yetiştiricileri bir araya getirecek, araştırmayı daha ileriye götürecek ve daha iyi bir geleceğe katkıda bulunmak için şeffaf bir gıda zinciri oluşturacaktır.

Kontrol edin

YEM GÜVENLİĞİ

Güvenli hayvan yemi hayvanların sağlığı, çevre ve hayvansal gıda güvenliği için önemlidir. Hayvan yemi güvenliği …