Ana Sayfa / Haberler / Urfa’nın pamuk tarlalarına yem bitkisi ekilecek

Urfa’nın pamuk tarlalarına yem bitkisi ekilecek

Türkiye’deki pamuk üretiminin yaklaşık yarısını karşılayan Şanlıurfa’da, hasadın ardından boşalan arazilere kaba yem bitkisi ekilecek. Proje ile Türkiye’nin yem açığının azaltılması hedefleniyor.

urfaGıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayvancılığın geliştirilmesi ve ihtiyaç duyulan kaba yem üretiminin yapılması amacıyla pilot il olarak seçilen Şanlıurfa’da, “Kaliteli Kaba Yem Üretimi” Projesi hayata geçirildi.
Proje kapsamında, Türkiye’deki pamuğunun yüzde 45’inin üretildiği kentte, hasadın ardından kasım-mayıs ayları arasında boş bırakılan sulu tarım arazilerinde, kaliteli kaba yem üretimini teşvik etmek amacıyla fiğ, yem bezelyesi, arpa, tritikale ve mercimek tohumu dağıtılarak ekimi sağlandı. Bu yıl 30 bin dekar alanda uygulanan projenin gelecek yıllarda pamuk ekiminin yapıldığı yaklaşık 2 milyon dekarı aşkın alana yayılarak, 4 milyon ton kaba yem elde edilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında çiftçilere hem pamuk hem de yem bitkisine destekleme verileceği belirtildi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Vekili Müslüm Beyazgül, Şanlıurfa’da pamuk ekiminin mayıs ayında başladığını, hasadının ise eylül-ekim aylarında son bulduğunu söyledi. Hasadın ardından pamuk arazilerinin 5-6 ay boş bırakıldığını anlatan Beyazgül, “Şanlıurfa’da bu boş dönemi değerlendirmek amacıyla başlattığımız pilot proje ile pamuktan sonraki dönemde tarlalara yem bitkileri ekilmesi için destekleme verdik. Üreticilerimize tohumu verdik. Üreticilerimiz kalifiye yem, tritikale, arpa ve mercimek gibi yem bitkilerini ektiler. Sadece Şanlıurfa’da pamuk ekimi öncesi yem bitkisi ekerek Türkiye’nin kaba yem ihtiyacının yarısını karşılama imkânımız var” ifadelerini kullandı.

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …