Ana Sayfa / Haberler / Ucuz yem sütte kaliteyi düşürüyor

Ucuz yem sütte kaliteyi düşürüyor

Lely Türkiye Ürün ve Pazarlama Uzmanı Cansu Akar Çıkrıkcı, Türkiye’nin ABD ve Avrupa’ya göre daha pahalı süt elde ettiğini söyledi.

sutte-kalite

Türkiye’de süt üretimine dair değerlendirmede bulunan Lely Türkiye Ürün ve Pazarlama Uzmanı Cansu Akar Çıkrıkcı, süt üretiminin mevcut haliyle devam etmesi halinde önümüzdeki yıllarda ülke için yetersiz kalacağını ifade etti. Çıkrıkcı, “Verimli, sürdürülebilir bir üretim ile kaliteli süt için modern süt üretim çiftliklerine olan ihtiyaç her geçen gün artıyor” dedi.
Ucuz yemlerin kaliteli üretim için uygun olmadığını ifade eden Çıkrıkcı, “Üreticilerin düşük fiyat taleplerini karşılamak için kullandıkları ucuz yemler sorun. Kaliteli süt için kaliteli yem gerekiyor, bu da ucuz değil. Mevcut durumda süt üreticileri para kazanamıyor. Modern üretim yapan ülkelere göre verimliliğin ve kalitenin düşük olması nedeniyle de sütümüzü ihraç edemiyoruz. Ayrıca süt sağımında otomasyon kullanımında Avrupa’ya göre yirmi yıl geriden geliyoruz. Türkiye ile kıyaslandığında, Avrupa ve Amerika’daki benzer ölçekli süt sığırcılığı işletmelerinde aynı miktarda süt üretmek için daha az sayıda personel ve daha düşük miktarda karma yem kullanılıyor” dedi.

Bir önceki yazımız olan ""Kaba yem ithalatı çok abartılıyor"" başlıklı makalemizde "feed planet, Kaba yem ithalatı çok abartılıyor ve Nihat Pakdil" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

buhler

Bühler yem sektörünü İzmir’de buluşturdu

Yem teknolojilerinin önde gelen markalarından Bühler, İzmir’de düzenlediği bir seminerle Türk yem sektörünün uzmanlarını bir …