Ana Sayfa / Haberler / “Türkiye’de yem sektörü hızla büyüyor”

“Türkiye’de yem sektörü hızla büyüyor”

Yem konusunda dışa bağımlılığımızı azaltmak için yapılan yeni yatırımlar umut verici. Bu alanda çalışmalarını hızlandıran Tarım Kredi Yem AŞ sektördeki pazar payını yaptığı yeni yatırımlarla arttırıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlık binasında düzenlenen törenle görevi Ahmet Eşref Fakıbaba'dan devraldı. ( Evrim Aydın - Anadolu Ajansı )

Tarım Kredi Yem AŞ Genel Müdürlüğü tarafından Kütahya’da yaptırılan ve 6 milyon liraya mal olan mısır flake tesisinde incelemelerde bulunan Genel Müdür Fehmi Kinay, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ilk 153 sanayi kuruluşundan biri olan kuruluşun yaklaşık 40 yıllık bir deneyime sahip olduğunu belirtti.
Tarım Kredi Yem AŞ Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, “Türkiye’de yem sektörü hızla büyüyor ve biz Tarım Kredi ailesi olarak yem sektöründe yüzde 7’lik payımızı bu yıl itibarıyla yüzde 10’a çıkarttık. Şu anda 1 milyon ton yıllık üretim kapasitesine sahip 10 fabrikamız var. Bu fabrikalardan en büyüğü Balıkesir ve Kütahya’daki fabrikalarımız” diye konuştu.
Yem sektörünün hayvancılık sektörüyle paralel büyüdüğüne işaret eden Kinay, şöyle devam etti: “Son yıllarda hükümetimizin aldığı tedbirlerle hayvan varlığımızın artışına paralel yem üretimi ve kapasitesinde de ciddi artışlar oldu. Biz buna ilişkin yeni yatırımlar planladık. Bu yıl itibarıyla Şanlıurfa’da bir yem fabrikasının temelini attık. İnşallah önümüzdeki günlerde İzmir’de yeni bir yem fabrikası yatırımı gerçekleştirmiş olacağız.”
Tarım Kredi Yem AŞ’nin yıllık cirosunun 1 milyar lirayı aştığını aktaran Kinay, bu ciroyu 2 milyar liraya çıkarmanın gayreti içerisinde olduklarını belirtti. Kinay, yem üretimi konusunda dışarıya bağımlılığı azaltma yönünde çalışmalar yürüttüklerini dile getirerek, “Yem üretimi için dışarıdan aldığımız ham maddeleri Türkiye’de üretip, yurt dışına ihracat hedefleyen bir anlayışa sahibiz. Bunu da kısa sürede sağlayacağımızı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …