Ana Sayfa / Haberler / Türkiye ve İranlı yem sanayicileri İDMA’da bir araya geldi

Türkiye ve İranlı yem sanayicileri İDMA’da bir araya geldi

Türkiye ve İranlı yem sanayicileri 04-07 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen İDMA 2017 Fuarı aracılığıyla bir araya geldi. 05 Mayıs’ta bir toplantı gerçekleştiren her iki ülkenin yem sanayi temsilcileri, işbirliği imkanlarını görüştü.

iranian

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEM-BİR) yönetim kurulu üyeleri, 5 Mayıs’ta İDMA 2017 Fuarı’nda İran Yem Sanayicileri Birliği (IRFIA) yönetim kurulu üyeleri ve İran hükümet yetkilileri ile bir araya geldi. İstanbul’da düzenlenen İDMA Fuarı’nda yapılan toplantıda, her iki ülke yem sektörlerinin gelişimini arttırmak üzere mevcut işbirliği imkanlarını görüştü.

Toplantıda İran Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Majid Movafegh Ghadirly, İran karma yem üretiminin 9 milyon ton civarında olduğunu, şu an için yüzde 40 kapasite ile çalıştıklarını ancak 21 milyon ton üretim kapasitelerinin bulunduğunu belirtti. Bölgesel ve iklimsel koşullar nedeniyle bitkisel üretimlerinin düşük olduğunu, bu nedenle yem sektörünün genel olarak yüzde 80 oranında ithalata bağımlı olduğunu; soya ve mısırda bu oranın yüzde 90-95’e çıktığını vurgulayan Ghadirly, Türkiye’nin kaliteli yem üretme konusunda İran’dan çok daha iyi durumda olduğunu ve Türk meslektaşlarının tecrübeleriyle kendilerine yardımcı olabileceğini düşündüklerini ifade etti.

Türkiye’nin İran’ın gelişiminde önemli bir etkiye sahip olduğundan bahseden Ghadirly, İran’ın Türkiye’ye yakın olan illerinin diğer illere kıyasla daha gelişmiş olduğuna dikkat çekti.

2017 SONUNDA İRAN’DA ÇALIŞTAY KARARI
Türkiye’de yem sektörünün çok önemli gelişmeler kaydettiğini ve kaydetmeye devam ettiğini belirten TÜRKİYEM-BİR heyeti, özellikle yem makineleri alanında Türkiye’nin artık teknoloji ihraç eder hale geldiğini vurguladı. Türk heyeti, önümüzdeki süreçte bilgi, teknoloji ve hammadde konularında işbirliği yapılabileceğini de eklediler.

Toplantı sonucunda, her iki ülke temsilcilerinin teknik ve ticari boyutta daha etkin paylaşımda bulunabilmesi ve işbirliği imkanlarının detaylı şekilde görüşülebilmesi amacıyla 2017 sonlarına doğru İran’da birkaç günlük bir çalıştay düzenlenmesine karar verildi.

 

Bir önceki yazımız olan "BioMar, Avustralya’da yeni bir yem fabrikası kuracak" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

hubuder

Tahıl piyasaları HUBUDER’de masaya yatırılacak

Hububat ticareti ile uğraşan firmaları aynı çatı altında toplayan Hububat Tedarikçileri Derneği (HUBUDER) “2019/2020 Hasatına …