Ana Sayfa / Haberler / Türkiye her yıl 3.5 milyar dolarlık yem ithal ediyor

Türkiye her yıl 3.5 milyar dolarlık yem ithal ediyor

Hayvan Besleme Bilim Derneği tarafından düzenlenen “2. Uluslararası Hayvan Besleme Kongresi” yerli ve yabancı bilim insanlarını Antalya’da buluşturdu. TÜRKİYEM-BİR Başkanı Ülkü Karakuş, ülke olarak her yıl 3 milyar 500 milyon dolarlık yem ham maddesi aldığımızı açıkladı.asss

Hayvan Besleme Bilim Derneği tarafından Antalya’da düzenlenen “2. Uluslararası Hayvan Besleme Kongresinde konuşan Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEM-BİR)Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Karakuş son 20 yılda yüzde 350 büyüyen yem sektörünün 25 milyon tonluk bir üretime ulaştığını bildirdi. Her yıl yarım milyon ton artan ithalatın bugün ham madde karşılığının 3 milyar 500 milyon dolar olduğunu bildiren Karakuş, “Hızla büyüyen yem sektörüne ülkemiz bitkisel üretimi yetişememektedir” ifadesini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Daire Başkanı Halil İbrahim Sözmen de küresel gıda arzında yeterlilik olmasına karşın dağılımın dengesizliğinden dolayı açlığın önemli bir sorun olarak devam ettiğini söyledi. Antalya’da düzenlenen “2. Uluslararası Hayvan Besleme Kongresinde konuşan Sözmen, “Bakanlık yeni dönemde ülkenin ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda çözüm odaklı bir strateji belirledi” dedi. Sözmen, bu kapsamda Bakanlığın hayvancılığı destekleme, kalite ve verim artışı gibi performans artırıcı tedbirlerle hayvan sağlığı ve kayıtlılığını artıracak şekilde stratejisini düzenlediğini kaydetti.

 

Bir önceki yazımız olan "Kıraç topraklar için hayvancılığa uygun buğday geliştiriliyor" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

idmmaa

 400 milyar dolarlık yem pazarın teknolojisi İDMA’da görücüye çıkıyor

155 milyar dolarlık buğday, 400 milyar dolarlık yem ve 5 milyar dolarlık un pazarının teknolojilerinin …