Ana Sayfa / Haberler / Türk yem üreticilerinin hedefi Avrupa liderliği

Türk yem üreticilerinin hedefi Avrupa liderliği

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEMBİR) Başkanı Ülkü Karakuş, Türk yem sektörünün halen Avrupa’da 3’üncü, dünyada ise 12’nci sırada olduğunu ifade etti. Karakuş, önümüzdeki yıl Avrupa’da 2’nci sıraya çıkacaklarını belirtti. Hedef 5 yılda Avrupa’da zirvede olmak.

ulku_karakus_turkiyembirSon yıllarda yaptığı yatırım ve kullandıkları teknolojik yöntemlerle üretimde hızla üst sıralara tırmanan Türk yem sanayicileri, dünyada söz sahibi olaya başladı. Türkiye’nin yem üretimi bakımından, kendi yemini üretenler de dikkate alındığında dünyada ilk 12 içerisinde yer aldığını ifade eden Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (TÜRKİYEMBİR) Başkanı Ülkü Karakuş, sektörün 1980’li yılların başından günümüze kadar geçen sürede 11 kat büyüdüğünü söyledi.
Dünya Gazetesi’ne konuşan Ülkü Karakuş, Türkiye’de hayvancılık işletmelerinde maliyetlerin yaklaşık yüzde 70’ini yem masraflarının oluşturduğunu hatırlattı ve böyle bir ortamda bazı kesimlerin sürekli yem fiyatında artış yaşandığını iddia etmesinin kamuoyunda yanlış algılamalara yol açtığını kaydetti. Karakuş, konuyla ilgili şunları söyledi:

CİDDİ MİKTARDA KABA YEM AÇIĞI VAR
“Türkiye’de karma yem sektörü, 11 Ocak 2017 tarihinden bu yana fiyat arttırmıyor. Yani fiyatlarımız yaklaşık 10 aydır değişmiyor. Bunun nedeni ise Toprak Mahsulleri Ofisi’nin devreye girmesiyle hammadde fiyatının frenlenmesi ve bunun yanı sıra döviz fiyatının nispeten stabil kalmasıdır. Yem fiyatları üretici lehine sabit kaldığı gibi bir çok üründe de yüzde 3.5 civarında indirim yapıldı. Bence burada asıl mesele karma yemdeki fiyatlardan ziyade, kaba yemdeki kontrolsüz fiyat artışlarıdır. Türkiye’de ciddi miktarda kaba yem açığı var, besiciler kaba yemi çok yüksek fiyata temin edebiliyor. Satın almayı yem fiyatının uygun olduğu dönemde yapmayan yetiştiriciler, bunu iki katı hatta daha yüksek fiyata almak zorunda kalıyorlar. Örneğin hasat döneminde 20-25 kuruş olan ürünü alamayan besici, fiyat 50 kuruşa yükseldiğinde satın almak zorunda kalıyor. Bu koşullarda da besicilik yapmanın imkansız olduğu açıkça ortadadır.”

500’ÜN ÜZERİNDE YEM FABRİKASI VAR
“Yem fiyatı konusundaki eleştirilerden biri de sektörün KDV indirimini satış fiyatına yansıtmaması yönünde. Ancak biz yem sektörü olarak KDV indirimini ertesi gün fiyatımıza yansıttık. Bunlar yem fabrikalarının kayıtlarında rahatlıkla görülebilir. Ancak o dönem, KDV indirildikten 15-20 gün sonra kepek ve ayçiçeği fiyatlarında anormal yükselişler yaşandı. Yem fabrikaları da bu maliyet artışını fiyatlara yansıtmak zorunda kaldı. 500’ün üzerinde yem fabrikası var ve serbest ticaret ortamında kimse yemi pahalıya satamaz, biz hammaddeyi nasıl bulursak, nihai ürünü de ona göre satarız.”

AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜ OLACAĞIZ
Türkiye yem sektörünün Avrupa ve dünyadaki konumuyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Ülkü Karakuş, şu bilgileri paylaştı: “Sektörde bir süredir konsolidasyon devam ediyor. Kapanan fabrikalar olsa da yerine çok daha profesyonel koşullarda üretim yapan fabrikalar açılıyor. Türk yem sanayi yıllık 7.5 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmış durumda. Dünya genelinde şu an itibarıyla 12’nci sıradayız. Buradaki hedefimiz ilk 10 ülke arasına girmek. Avrupa’da ise şu anda üçüncü sırada olmakla birlikte, 2018 yılında ikinci sıraya yükseleceğiz. Takip eden 5 yıllık zaman diliminde ise Avrupa’nın en büyük yem üreticisi olacağız. Bugün Türkiye’nin en büyük 100 şirketi içinde 6 tane üyemiz var ve bu çok gurur verici bir şey.”

TÜRK YEM SEKTÖRÜNDE EVCİL HAYVAN DÖNEMİ
Konuşmasında Türkiye’deki evcil hayvan kültürüne de değinen Karakuş, “Türkiye’de son yıllarda evcil hayvan besleyenlerin sayısında dikkat çekici bir artış yaşandığını görüyoruz. Türkiye’de bu yönde ciddi bir sosyolojik değişim yaşanıyor. Bu durum doğal olarak yem talebini arttırıyor. Evcil hayvan yemi konusunda yatırımlarda artış oluyor, birçok üyemiz bu alanda yatırım yaparak üretimini arttırdığı gibi önümüzdeki döneme yönelik olarak yeni yatırım planı bulunan arkadaşlarımız var.” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan "Cargill’den 1,25 milyon dolar değerinde besin laboratuvarı" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

kinay

Yem ithalatında 1 milyar dolar cepte kalacak

Tarım Kredi Yem AŞ Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, soya üretimi konusunda yapılacak çalışmalarla yem …