Ana Sayfa / Haberler / Türk bilim insanlarının ‘nano balık’ keşfi
Dosing  & Weighting Technology

Türk bilim insanlarının ‘nano balık’ keşfi

Türk bilim insanları, Akdeniz ve Avrupa kıtasının en küçük balığı ve en küçük omurgalı canlısı olan ‘nano balığın’ keşfini gerçekleştirdi. Balığın boyu 1,5 cm.

nano_balikİzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semih Ergin ve Araştırma Görevlisi Dilruba Seyhan Öztürk, Akdeniz ve Avrupa kıtasının en küçük balığı ve en küçük omurgalı canlısı olan ‘nano balığın’ keşfini gerçekleştirdi. Ülkemize gurur yaşatan keşfin ardından bulunan balığın adı Pomatoschistus Nanus olarak belirlendi. Kaya balıkları grubuna giren balığın doğadaki rolü diğer balıkların yem balığı olmak. Ortalama 1,5 cm’lik boyuyla balık besin zincirinde önemli bir bağı tamamlayarak ekolojik dengenin sağlanmasında önem arz ediyor. 2016 yılında keşfedilen Pomatoschistus Nanus, eylül ayında da Avrupa’da yayın yapan önemli bir bilim dergisinde yayınlanarak dünyaya tanıtıldı.

Bir önceki yazımız olan "Mucize bitki sorgum Adana’da üretildi" başlıklı makalemizde "TÜBİTAK; sorgum; biyo-etanol; Enerji Bitkileri ve Sorgum Tarla Günü; mısır silajı" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

cargill

CARGILL’DEN PURİS’E BEZELYE PROTEİN ÜRETİMİ YATIRIMI

Cargill ile Puris sürdürülebilir ve etiket dostu bitki temelli besinler için ortak girişim sözleşmesi imzaladı. …