Ana Sayfa / Haberler / TMO 2019’da bütün alımlarını lisanslı depolardan yapacak

TMO 2019’da bütün alımlarını lisanslı depolardan yapacak

Dünyada büyük ilgi gören lisanslı depoculuk sistemine, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin de (TMO) iki yıla kadar tamamen geçeceği belirtildi. 

tmo-2019

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, lisanslı depoculuğu önemsediklerini belirterek, “Taraflara faydalı olacağına inanıyoruz. 2019 yılı itibarıyla TMO bütün alımlarını lisanslı depolarda yapıyor olacak” dedi. Lisanslı depoculuk sistemine iki yıla kadar kendilerinin tamamen geçeceklerine dikkat çeken Kemaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üreticinin ürününü bekletebileceği alt yapı olması lazım. Üreticinin avansa kavuşması lazım, ancak bunu yaparsak sanayici ve tüccar karşısında ayakta kalabilir, ürününü öteleyebilir. O yüzden lisanslı depoculuğu çok önemsiyoruz. Taraflara faydalı olacağına inanıyoruz. 2019 yılı itibarıyla TMO bütün alımlarını lisanslı depolarda yapıyor olacak. Bu sene 2 milyon ton buğday, 205 bin ton mısır aldık. Yaklaşık 335 bin tonunu lisanslı depolarda elektronik ürün senedi olarak aldık ve aynı şekilde satıyoruz yani kâğıt hareket ediyoruz.”
Geleceğin tarım, gıda ve hububatının Türkiye’nin etrafında döneceğini ifade eden Kemaloğlu, “10 yıl önce ABD dünyanın en önemli buğday ihracatçısıydı, bugün kim? Rusya. Bugün dünyanın tahılı Karadeniz havzasında dönüyor. Karadeniz bölgesinin tahıl fiyatını Şikago belirlemiyor. Bu ne demek? Bölgesel bir borsaya ihtiyaç var. Lisanslı depoculuk, ürün ihtisas borsası hikâyesi 10 yıl önce söylediğimiz rüyanın parçası. Bölgenin emtia borsası, Türkiye olmalı. Geldiğimiz noktada bu gerçekleşti. İnşallah gerekli hızı ve enerjiyi gösterirsek bunu başaracağız” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan "AFIA ile KSU’dan yem üretimi için uzaktan eğitim" başlıklı makalemizde "AFIA, feed planet ve KSU" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

kinay

Yem ithalatında 1 milyar dolar cepte kalacak

Tarım Kredi Yem AŞ Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, soya üretimi konusunda yapılacak çalışmalarla yem …