Ana Sayfa / Haberler / Ticaret savaşları, Brezilyalı soya fasulyesi üreticisine yaradı

Ticaret savaşları, Brezilyalı soya fasulyesi üreticisine yaradı

Çinli alıcıların Brezilya soy fasulyesine gösterdiği yüksek talep nedeniyle 2017-18 sezon sonu için Brezilyalı öğütücülere ürün kalmadı. İhracat beklentileri yüksek devam ettiğinden, öğütücülerin iç talebi karşılamak için ithal soya yağına dönmesi gerekebilir.

ticaret-savaslari

Brezilya’daki öğütücüler, Eylül ayının ikinci yarısından bu yana negatif marjlarla çalışıyor. Sao Paulo Üniversitesi’nin araştırma kolu olan Cepea’ya göre, bazıları işlem hızını yavaşlatıyor. Bu yıl kâr oranını iki katına çıkaran Brezilya soyasındaki rekabet, ülkedeki imalatçıya sıkıntı veriyor.
Bloomberg tarafından yayınlanan habere göre, bazı fabrikalar faaliyetlerine son verirken bazıları ise 2019’un ilk çeyreğinde yeni hasat başladığında yeniden faaliyet geçmeyi düşünüyor. Cepea uzmanlarından Debora da Silva, “Soya ürün stokları düşük ve bazı fabrikalar artık satacak için soya yağlarının olmadığı işaretini veriyor.” dedi.
Brezilya’nın soya fasulyesi stoklarının bu sezon 1999’dan bu yana en düşük seviye olan 1,5 milyon tona düşmesi bekleniyor. Bu durum, ABD kaynaklı ticaret savaşı nedeniyle bu sezonun başlarında Çin’in soya fasulyesine olan talebinin artması ve bir diğer önemli üretici olan Arjantin’de yaşanan son yılların en büyük kıtlığından kaynaklanan boşluğu Brezilya’nın doldurmaya çalışmasından kaynaklandı.
Ticaret Bakanlığı verilerine göre Brezilya, bu yıl Eylül ayına kadar yüzde 13 artışla 69,2 milyon ton soya fasulyesi ihraç etti. Yüzde 91’i Çin’e giden ihracat Eylül ayında 4,6 milyon ton oldu. Silva, ihracat beklentilerinin yüksek seyretmesi nedeniyle, iç talebin karşılanması için öğütücülerin ithal soya yağına dönmesi gerekebileceğini belirtti.

Kontrol edin

fao

FAO’nun yeni Genel Direktörü Çinli Qu Dongyu

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Genel Direktörü, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Tarım ve Kırsal …