Ana Sayfa / Röportaj / “Teknolojisi en yüksek üreticilerden biri olmayı hedefliyoruz”

“Teknolojisi en yüksek üreticilerden biri olmayı hedefliyoruz”

“Dünyanın önde gelen şirketlerinin lisansı ile 15 yıl teknolojik tecrübe kazandık. Şimdi de Avrupa’nın önde gelen teknik üniversitelerinden birinde mühendislik ve araştırma – geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Bütün bunların sonucu olarak da gelecekte, yem fabrikalarında kullanılan makinelerin üretiminde dünya çapında en yüksek teknolojiye sahip üreticilerden biri olmayı hedefliyoruz.”

Rasim Selçuk, Feedtech Makine

feedtechFeed Planet Dergisi bu ay Feedtech Makine Sanayi. Ltd.Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Selçuk ile bir araya geldi. 1998 yılında yem fabrikaları üretmeye başlayan Feedtech, bugün balık yemi fabrikasından, büyük-küçükbaş hayvan yemi üreten tesislere kadar ihtiyaç duyulan tüm makinelerin üretimini gerçekleştiriyor. Bugüne kadar birçok ülkeye ihracat da gerçekleştiren Feedtech, artık Hollanda’da kendi mühendislik şirketiyle hizmet veriyor.

Sayın Selçuk, öncelikle Feedtech Makine’nin kuruluş hikâyesini ve bugünkü başarıyı nasıl yakaladığını anlatır mısınız?
Bizim geçmişimiz, ailemin Türkiye’nin ilk özel yem fabrikalarından birini Kırşehir’de 1969 yılında kurmasıyla başlıyor. Ben de Uçak Mühendisliği eğitimimi bitirince Bolu’daki 2. yem fabrikamızı devreye alarak sektöre giriş yaptım. 1998 yılında yem üretiminden yem makineleri üretimi yaparak komple tesis kurma işine geçiş yaptık.

Makine üretimine, o tarihlerde ve halen konularında dünyanın önde gelen firmaları ile lisans anlaşması imzalayarak başladık. Böylece dünyadaki en gelişmiş teknolojileri yerli üretimle çok makul bir fiyata Türkiye’ye getirmiş olduk.

Yem endüstrisine hangi teknolojik çözümlerle, makinelerle katkı sunuyorsunuz? Özellikle hangi yem grubuna yönelik teknolojilerin üretiminde uzmanlaştığınızı belirtir misiniz?
Balık yemi, kedi-köpek maması büyükbaş-küçükbaş hayvan yemleri, kanatlı hayvan yemleri üreten fabrikaların bütün makinelerini üretiyor ve komple tesisler kuruyoruz.

Yem endüstrisindeki rolünüz, yeriniz ve yem teknolojileri piyasasındaki payınız hakkında bilgi verir misiniz? Biraz önce söylediğim gibi 15 yıl dünyanın önde gelen makine üreticilerinin lisansı ile üretim yaptık ve 20 civarında ülkeye ihracat yapıp tesisler kurduk. Lisans ile üretim yaparken Avrupa ülkelerine ihracat yapamıyorduk. Bu nedenle 3 yıl önce lisans anlaşmamızı sonlandırdık ve şimdi ağırlıklı olarak başta İngiltere, Finlandiya olmak üzere Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz.

Yurtdışındaki faaliyetleriniz hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz? Yurtdışında hangi ülkelerde ulaştınız?
Bugüne kadar Çin, Vietnam, Güney Afrika, Finlandiya, İngiltere, İrlanda, Almanya, Hollanda, Slovakya, Iran, Suriye, Azerbaycan, Gürcistan gibi ülkelere makineler satıp tesisler kurduk.

Peki, teknik destek konusunda müşterilerinize nasıl hizmet veriyorsunuz?
Gerek olduğunda servis elemanlarınız neredeyse 7/24 hizmet verebiliyor. Yurtdışında da bayilerimiz vasıtasıyla servis verebiliyoruz.

Yenilik ya da inovatif çözümler konusundaki stratejinizden, bu konuya bakış açınızdan biraz bahseder misiniz?
Lisans anlaşması sonrasında Hollanda’da kendi mühendislik şirketimizi kurduk ve makinelerinizde iyileştirmeler için çalışmalara başladık. Ofisimiz Eindhoven Teknik Üniversitesi, İleri Teknoloji Kampüsü içerisindedir.

Son olarak, Feedtech’in gelecekle ilgili hedef ve planlarından da biraz bahseder misiniz? Dünya yem pazarının geleceğini ve gelecekte bu pazardaki rolünüzü nasıl görüyorsunuz?
Yukarıda anlattıklarımızı özetler isek; yıllar önce yem üretim kısmından başlayıp, işletmecilik tecrübesi kazandık. Daha sonra dünyanın önde gelen şirketlerinin lisansı ile 15 yıl teknolojik tecrübe kazandık. Şimdi de Avrupa’nın önde gelen teknik üniversitelerinden birinde mühendislik ve araştırma –geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Bütün bunların sonucu olarak da gelecekte, yem fabrikaları makineleri üretiminde dünya çapında teknolojisi en yüksek olan üreticilerden biri olmayı hedefliyoruz.

Bir önceki yazımız olan "“Yeni Zelanda'da kanatlı yem sanayi büyüyor”" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Jaine_Chisholm_Caunt_gafta_miller111

Tahıl ticaretinin yüzde 80’i GAFTA standartlarına göre yapılıyor

 “Gafta, dünya genelinde tarımsal ürünlerin ticareti alanında 95 ülkeden 1800’den fazla üye şirketi temsil eden …