Ana Sayfa / Haberler / Tekkeli Gıda’dan 70 milyon TL’lik yatırım

Tekkeli Gıda’dan 70 milyon TL’lik yatırım

Tekkeli Gıda, yeni yatırımlarıyla Türkiye’nin en büyük 5 yumurta üreticisinden biri olmayı hedefliyor.

tekkeli

Yumurta ve yem sektörünün önde gelen firmalarından Tekkeli Gıda, tesislerine bir yenisini eklemek için kolları sıvadı. Dünya.com’dan Berrin Sesli’nin haberine göre,Tekkeli Gıda, yaklaşık 70 milyon liralık yatırım bütçesiyle Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde sürmekte olan 1.5 milyon/gün kapasiteli yumurta – likit yumurta ve toz yumurta üretim entegre tesisinin tamamlanması ile Türkiye’nin en büyük 5 üreticisinden birisi olmayı hedefliyor. Firma, hammadde ve yem tedarikinde ise yıllık ticaretini 300 bin ton/yıla çıkarmak için çalışıyor.

AB STANDARTLARINDA ÜRETİM
Tekkeli Gıda’nın sahibi Yakup Katırlı, konuyla ilgili şu bilgileri aktardı: “Günlük 1.6 milyon adet yumurta üretim ve paketlememiz, 3 ayrı tesiste AB Standartları doğrultusunda yapılmakta. Yeni tesis yatırımımızla kapasitemizi yükseltip çalışma alanlarımızı daha da genişleteceğiz. Aylık 45 bin ton yem hammaddesi ithal ediyoruz. Broiler yemi, büyükbaş yemi ve balık yemi satışı yapıyoruz. Yem ihracatımızın aylık yaklaşık 15 bin tonunu Irak ve Suriye’ye gönderiyoruz. 15 bin tonunu kendimiz kullanıyoruz, geri kalanını da iç pazara satıyoruz.”

15’TEN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT
Tesislerinde 140 kişiye istihdam sağladıklarını belirten Katırlı, sözlerine şöyle devam etti: “2016 yılında 35 milyon dolar civarında ihracat yaptık. Yüzde 80 ihracat, yüzde 20 iç piyasaya çalışıyoruz. Başta Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkeleri olmak üzere 15’den fazla ülkeye ihracat yapmaktayız. Sadece Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin değil, tüm Türkiye’nin alanında en büyük ihracatçısı olmayı hedeflemekteyiz. En önemli pazarımız Irak. Şu sıralar İsrail ile bağlantılarımız başladı. Yumurta üretimi yapan ülkelerdeki kuş gribi vakaları nedeniyle Türk yumurtası değerlendi ve Türkiye yumurta ihracatında rekabet ettiği ülkelere bile ihracat yapıyor.”

Kontrol edin

Avrupa ve Amerikan yem endüstrileri küresel sorunlarla mücadele için güçlerini birleştiriyor

AFIA ve FEFAC tarafından temsil edilen Amerika ve Avrupa yem endüstrisi sürdürülebilir yem üretimi, yem …