Ana Sayfa / Haberler / Tarımsal emtia devlerinden dijital devrim hamlesi

Tarımsal emtia devlerinden dijital devrim hamlesi

ADM, Bunge, Cargill, LDC ve COFCO gibi tarımsal endüstri devleri, tarım ürünleri sevkiyatıyla ilgili işlemlerin standart ve dijital hale getirilmesi için ortak bir girişim başlattı.  Bu ortaklık çerçevesinde ilk olarak tahıl ve yağlı tohum ticaretinde süreçler otomatik hale getirilecek, doküman alışverişi için gereken maliyet ciddi şekilde düşürülecek. 

TARIMSAL EMTIA

Çin hükümetine ait gıda devi COFCO’nun iştiraki olan COFCO International, tarım ürünleri sevkiyatıyla ilgili işlemlerin standart ve dijital hale getirilmesi için sektörün dev şirketlerinden Archer Daniels Midland Company (ADM), Bunge, Cargill Incorporated ve Louis Dreyfus Company (LDC) ile işbirliğine gidiyor. Girişimin amacı, blok zincir ve yapay zeka gibi dijital teknolojileri kullanarak müşteriler için şeffaflık ve verimliliği artırmak.
COFCO International CEO’su Johnny Chi, “Bu girişime kurucu ortak olarak katılmaktan mutluluk duyuyoruz. Blok zincir gibi yeni teknolojiler; şeffaf, güvenli ve verimli bir platform oluşturma ve global tarım ürünleri ticaretini dönüştürme imkanı sağlıyor. Ortak vizyonumuz, herkese açık yeni bir standart geliştirmek ve tüm sektöre fayda sağlamak.” ifadelerini kullandı. Çin’in en büyük gıda ve tarım şirketi olan COFCO Corporation’ın kurduğu COFCO International bünyesinde 35 ülkede 12 bin kişi çalışıyor.
Ekim ayında ilan edilen ortaklık, başlangıç olarak tahıl ve yağlı tohum ticaretinde süreçleri otomatik hale getirerek, doküman alışverişi için gereken maliyeti ciddi şekilde düşürmeye odaklanacak. Manuel ve kâğıt temelli kontrat, fatura ve ödeme süreçlerinin dijitalleştirilmesiyle güvenlik, güvenilirlik, verimlilik ve şeffaflığın daha da artığı modern bir yaklaşımın geliştirilmesi hedefleniyor. Girişime taraf olan şirketler, tüm paydaşları sürece katkı sağlamaya çağırıyor. En kısa sürede uygulamaya geçmesi hedeflenen yaklaşım kapsamında ilk aşama olarak, uygun teknolojik çözümlerin belirlenmesi ve otomatik hale getirilecek tahıl ve yağlı tohum ticareti işlemlerinin verimli bir şekilde yürütülmesini sağlayacak ortakların sürece dâhil edilmesi öngörülüyor.

Bir önceki yazımız olan "IFEEDER 2017-18 raporunu yayımladı" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Limagrain_logo

Dünyaya açılmak için adını Limagrain Ingredients’e çevirdi

Fransız çiftçiler tarafından kurulan uluslararası bir tarım kooperatif grubu olan Limagrain Céréales Ingrédients, adını Limagrain …