Ana Sayfa / Haberler / Tarım bakanları, hayvanlar için daha fazla sağlık çağrısında bulundu

Tarım bakanları, hayvanlar için daha fazla sağlık çağrısında bulundu

Yetmiş kadar ülkenin tarım bakanı, Berlin’deki toplantı sonrasında çiftlik hayvanlarının sağlığına daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirtti. Bakanlar, büyümeyi artırıcı ilaçların kullanımının da azaltılması çağrısında bulundu. 

tarim-bakanlari

Berlin’deki 10. Tarım Bakanları Toplantısı’nın ardından yayımlanan bildiride, iyi hayvancılık yönetimi uygulamaları, biyo-güvenlik ve biyo-emniyet ile bilgi değişimini teşvik ederek hayvan sağlığını küresel çapta iyileştirmeye ihtiyaç olduğu belirtildi. Bakanlar, “hayvan üretimi ile hayvan bakımını daha sürdürülebilir, sorumlu ve verimli bir şekilde yapmak için” daha fazla uluslararası işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Ayrıca besi hayvanlarının üremesi ile bakımının tüketicinin beklentileri doğrultusunda daha merhametli bir şekilde yapılması gerektiği de hatırlatıldı.
Bildiride, “Et, süt ve yumurtadan elde edilen hayvan kaynaklı gıdaya olan talebin, artan nüfus, satın alma gücü ve tüketici davranışındaki değişiklikler nedeniyle dünyanın birçok bölgesinde belirgin bir artış yaşanacağı noktasındaki beklentinin farkındayız. Aynı zamanda, tüketicilerin besi hayvanı üretiminin daha sürdürülebilir olması ve hayvanlara karşı daha saygılı olunmasına yönelik artan çağrıları var.” denildi. Bakanlar, eğitim programlarında hayvan sağlığına daha fazla önem verilmesinin sorumluluğunu aldı.
Ev sahibi ülkenin Tarım Bakanı Christian Schmidt yaptığı açıklamada, “Sağlıklı bir beslenme, koruma ve kaynakların etkin bir şekilde kullanılması için etin dengeli bir şekilde tüketilmesinin gerekli olduğu söyleniyor. Hayvan sağlığı ile bunun insan sağlığı ile bağlantısı ayrı bir konu.” dedi. Schmidt, “Özellikle (insanlara bulaşabilen hayvan hastalıkları) ve antibiyotik direnç sorunu hakkında mesele açık. Dolayısıyla nihai tebliğimizde, hayvancılıkta gereksiz antibiyotik kullanımına karşı dünya çapındaki çabalarımızı güçlendirmeye karar verdik.” dedi.

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …