Ana Sayfa / Haberler / Suudi Arabistan, özel sektörün yemlik arpa ithal etmesine izin veriyor

Suudi Arabistan, özel sektörün yemlik arpa ithal etmesine izin veriyor

Suudi Arabistan’da devlete bağlı tahıl alım şirketi SAGO, özel sektöre yemlik arpa ithal etme izni vereceklerini doğruladı. Söz konusu kararın, özel sektörden Tarım Bakanlığı’na gelen talep üzerine alındığı belirtildi.

yemlik-arpa

Dünyanın en büyük yemlik arpa ithalatçısı Suudi Arabistan, bu ürünün ticaretini özel sektörün de yapabilmesine iki yıl aradan sonra yeniden izin veriyor. Suudi Arabistan, daha önce de yemlik arpanın özel sektör eliyle ithal edilmesini sağlıyordu fakat 2016’dan bu yana bu sorumluluk sadece devlete ait olan tahıl alım şirketi Saudi Grains Organisation (SAGO) adlı teşekküle bırakılmıştı. Suudi Arabistan Krallığı, buğday ve arpada kendi kendine yetebilme stratejisini, çölde tarım yapmanın zaten kıt olan su kaynaklarını tüketmesi sebebiyle 2008 yılında terk etmiş; buğday ve arpada büyük ithalatçılar arasına girmişti.
Suudi devlet haber ajansı SPA’ya açıklama yapan Çevre, Su ve Tarım Bakanı Abdurrahman el Fadli, özel sektörün ithalat yaparken SAGO prosedürlerinin aynısına tâbi olacaklarını ifade etti. Ortadoğu’da tahıl alım satımı alanında faaliyet gösteren bir kaynak Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Riyad’ın böyle bir adım atmasının beklenen bir gelişme olduğunu ifade etti.
Suudi Arabistan, ithal ettiği arpayı hayvan yemi olarak kullanıyor. 2017/2018 döneminde ülkedeki yemlik arpa tüketiminin yüzde 14 azalarak 8 milyon tona düşeceği tahmin ediliyor. 2018/19 döneminde ise buna ek olarak yüzde 6’lık bir düşüş daha öngörülüyor. Ham arpa yerine işlenmiş yemlerin kullanılmasını teşvik eden Suudi Arabistan hükümeti, arpa ithalatını 2020 yılına kadar 1,5 milyon tona indirmeyi hedefliyor.

Kontrol edin

fao

FAO’nun yeni Genel Direktörü Çinli Qu Dongyu

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Genel Direktörü, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Tarım ve Kırsal …