Ana Sayfa / Haberler / Stratejik pozisyonunu güçlendiren Bühler, büyümeye devam ediyor

Stratejik pozisyonunu güçlendiren Bühler, büyümeye devam ediyor

Bühler Grubu, 2018 yılında büyümesini sürdürdü. Grubun bütün iş kolları organik bir büyüme başarısını gösterirken cirosu da yüzde 22 artarak 3,3 milyar İsviçre frangına çıktı. Dijitalleşmeyi artırmak adına da Microsoft ile iş birliğine gidildi.

StefanScheiber_feed17Yem değirmeni sektörünün teknoloji devi Bühler Group, 2018 yılı raporunu açıkladı. Bu rapora göre, şirket geçen yıl da büyümesini sürdürdü. Şirketin üst yönetimi, ticari hacmin arttığını ve 2018’deki toplam rakamın kendilerini memnun ettiğini belirtti. Bühler CEO’su Stefan Scheiber, “2018’daki sonuçlardan genel olarak memnunuz. İş hacim kayda değer düzeyde büyüdü, ancak kâr hedefimizin altında kaldı. Ticaret savaşları gibi risklere karşın portföyümüz ve küresel organizasyonumuz ile iyi bir durumdayız. Gelecek güvenle bakıyoruz,” dedi. 2018 iş yılı bizim için artan pazar payı ve siparişlerde yaşanan artışlar ve ciro artışı ile tüm işletmelerde devam eden organik büyüme ile şekillendi.
Tahıl ve gıda departmanı için ciro yüzde 9,2 artarak 2,2 CHF’ye ulaşırken Advanced Materials için yüzde 5,6 artarak 705 milyon CHF ve Haas’ta 373 milyon CHF’ye çıktı. Bühler Group’un organik ve iktisadî büyümesinin bir sonucu olarak şirket, sipariş alımını yüzde 17 artırarak 3,3 milyar CHF’ye ve cirosunu da yüzde 22 artırarak 3,3 milyar CHF’ye çıkardı. Ayrıca sipariş listesinin toplamı da %5,9 artışla 1,9 milyar CHF’ye çıktı. Bölgesel olarak %28’le Avrupa ve %40 ile de Asya güçlü ciro artışı gösteren yerler oldu.

FİNANSAL POZİSYON GÜCÜNÜ KORUDU
FVÖK, mutlak bazda %13 artarak 231 milyon CHF’ye yükseldi; bu, geçen yıl %7,6 olan FVÖK marjının yüzde 7,1 olduğunu göstermektedir. Kârlılık, Çin’deki Changzhou tesisindeki gerekli ayarlamalardan etkilendi. Çin’deki yıllarca süren ve ortalamanın üzerinde seyreden büyümenin ardından bu hamle, Bühler’in küresel standartları ve sistemleri ile uyumluluğunu sağlayacak ve gelecekteki büyümenin zeminini hazırlamış olacak. Tek sefere mahsus etki olmasaydı, FVÖK %8’e çıkabilirdi. Yüzde 20,1 oranında hafif bir şekilde iyileştirilmiş vergi oranı (geçen yıl: yüzde 20,2) ve 4,6 milyon CHF’lik mali sonuç ile net kârlılık yüzde 9 artarak 188 milyon CHF’ye yükseldi (Geçen yıl: 173 milyon CHF). Faaliyet nakit akışı yüzde 28 artarak 202 milyon CHF’ye yükseldi. Net likidite, yüksek yatırımlara karşın 445 milyon CHF gibi yüksek bir seviyede kaldı (+ %1,1, önceki yıl 420 milyon kurumsal tahvili hariç). Öz kaynak oranı, Haas’ın satın alımından kaynaklanan etkilerden dolayı yüzde 42,2’ye (geçen yıl: yüzde 44,5) inmiştir.

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …