Ana Sayfa / Haberler / Soyaya GDO engeli hayvanları yemsiz bıraktı

Soyaya GDO engeli hayvanları yemsiz bıraktı

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, büyükbaş hayvanların protein kaynağı olan soyanın ithalatına getirilen kısıtlamanın yem fiyatlarını yükselttiğini söyledi. Kaan, “Bugün hayvanları besleyecek yem bulmakta zorlanıyoruz. Bunu yasaklarsanız yerine koyacak bir şey yok” dedi.

musiad_soybeanMüstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan, büyükbaş hayvanların protein kaynağı olan soyanın ithalatına kısıtlama getirilmesini eleştirdi. Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre, hayvanları besleyecek yem bulmakta zorlandıklarını ifade eden Kaan, “Ne kadar hammadde varsa fiyatı yükseldi” dedi.
Sudan’da Türkiye’nin 8 milyon dönümlük alan kiraladığını hatırlatan Kaan, şunları söyledi: “Bir yönetim kurulu üyemizi görevlendirdik. Sudan’daki alanın 12 bin 500 hektarı TİGEM’e verildi. Geri kalanı özel şirketlere tahsis edildi. TİGEM’in senaryosu çok yok ama bizim isteğimiz 5 ürün üstüne üretim yapılması. Soya, pamuk, buğday, arpa ve yem bitkisi yetiştirmek istiyoruz. Bunlar ithal ettiğimiz ürünler.”
Kaan, büyük bir çoğunluğu ithal edilen soyanın getirilmesi konusunda sorunlar olduğunu belirtti. Hayvanı besleyecek kaynak olmadığını kendi tesislerinde bile sıkıntı çektiklerini anlatan Kaan, “Bakanlık GDO’lu olabilir diye soyanın Türkiye’ye girişini durdurdu. Dünyada GDO’suz soya yok. Bunu yasaklarsanız yerine koyacak bir şey yok. Ne kadar ham madde varsa fiyatı yükseldi. Bu süreçte süte de yüzde 50 zam geldi” diye konuştu.

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …