Ana Sayfa / Haberler / Şeker kamışından elde edilen katkılar karides ve balıkta büyümeyi artırıyor

Şeker kamışından elde edilen katkılar karides ve balıkta büyümeyi artırıyor

Yapılan son araştırmalar, şeker kamışından elde edilen yeni bir yem katkı maddesinin, karides ve balıkta büyüme oranları ve yem dönüştürme oranları gibi konularda önemli yararlar sağladığını gösterdi.

1536260301_1

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, şeker kamışlarının yem sanayisi için yakın gelecekte çok daha önemli olacağının işaretini verdi. Aquafeed.com’un haberine göre, Avustralya şirketi The Product Makers (TPM)’nin ürettiği patentli Polygain ek maddesi ile Bangladeş’teki Chittagong Veterinerlik ve Hayvan Bilimleri Üniversitesi, Su Ürünleri Bölümü Başkanı Doktor SK. Ahmad el-Nahid denemeler yaptı. Doktor Nahid ve uzman ekibi Bangladeş’te üç önemli kültür balığı türünde yoğun doz tepkisi çalışmaları gerçekleştirdi: pangus (Pangasius hypophthalmus), tilapi (Oreochromis niloticus) ve karides (Macrobrachium rosenbergii).
Denemeler sırasında ortaya çıkan bazı önemli faydalar arasında yem dönüşüm oranındaki iyileşme yer alıyor. Mevcut yem katkıları ile bir kilo karides elde etmek için 1,6 kilogram standart yem verilirken TPM’in yem katkıları ile bir kilo karides için 1,15 kilogram yem katkısı vermek yetiyor. Buna ek olarak TPM’nin yem katkıları ile daha büyük karides ve balık elde ediliyor.
Denemeler sırasında Doktor Nahid, denenen türlerin her biri için yem katkı maddelerinin önemli bir ekleme oranını belirledi. Yoğun doz yanıtı çalışmaları yapıldıktan sonra optimum ekleme oranı belirlendi. Doktor Nahid, “Üniversitedeki denemelerinin amacı, doğal polifenol ürününün ticari balıklarda ve düşük dozlarda kullanılan karides peletlerinde uygunluğunu doğrulamaktı. Endüstri, doğal olmayan antibiyotik bazlı bir gelişme artırıcı arıyordu ve bu da ihracatın değerini ve hacmini genişletme potansiyeline sahip,” dedi.

Bir önceki yazımız olan "Arjantin’den tahıl ihracatına vergi freni" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Limagrain_logo

Dünyaya açılmak için adını Limagrain Ingredients’e çevirdi

Fransız çiftçiler tarafından kurulan uluslararası bir tarım kooperatif grubu olan Limagrain Céréales Ingrédients, adını Limagrain …