Ana Sayfa / Haberler / Salmonellanın hayvan yemi üretimindeki riski araştırılacak

Salmonellanın hayvan yemi üretimindeki riski araştırılacak

IFEEDER beşeri tüketim için zararlı olduğu bilinen salmonella bakterisinin hayvan yemi konusunda zararlı olmadığı görüşünü daha derin bir teste tabi tutmak için bir araştırma başlattı. Nihai rapor 2018 yazının sonunda yayımlanacak.

salmonellaYem Eğitimi ve Araştırma Enstitüsü (IFEEDER) tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine yol açabilen bir bakteri çeşidi olan salmonellanın hayvan yemi üretiminde neden olduğu muhtemel zararları değerlendirmek amacıyla bir araştırma başlattı. Partnerleri olan Amerikan Yem Endüstrisi Derneği (AFIA), Ulusal Domuz Kurulu, Ulusal İşleyiciler Birliği, Kümes Hayvanları Protein ve Yağ Konseyi, Birleşik Devletler Kümes Hayvanları ve Yumurta Birliği, Birleşik Devletler Soya Fasulyesi Kurulu ile beraber projeye girişen enstitü, yaklaşık bir yıl sürecek çalışma için Arkansas Üniversitesi’ne 50 bin dolarlık fon temin etti.
Beşeri tüketim için zararlı olduğu bilinen ancak hayvan yemlerinde zararlı olmadığı düşünülen salmonella ile ilgili araştırma bu yaygın görüşü daha derin bir şekilde test edecek. Proje kapsamında ABD’den 250 gıda üreticisi üniversite laboratuvarlarına numune sağlayacak. Çalışmanın bir diğer partneri olan Kansas Devlet Üniversitesi de numune alma işlemi için üreticilere rehberlik desteği verecek.
Buna göre, 2017 sonbahar ve 2018 baharında tesislerin dökme yem partisinden toplamda 500 numunenin toplanıp analiz edilmesi planlanıyor. Arkansas Üniversitesi ilk etapta numunelerde bu bakterinin bulunup bulunmadığını tespit edecek. Salmonellaya rastlanması hâlinde ise bu bakterinin belirli serotipleri için tarama yapılacak. Gıda ve İlaç İdaresi ilk etapte sekiz salmonella serotipinin kanatlı hayvan, domuz, koyun, at, süt inekleri ve et sığırlarına zararlı olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Çalışma neticesinde elde edilecek nihai raporun 2018 yazının sonunda yayımlanması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan "Türk bilim insanlarının 'nano balık' keşfi" başlıklı makalemizde "Prof. Dr. Semih Ergin; en küçük balık; nano balık; Pomatoschistus Nanus" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

kinay

Yem ithalatında 1 milyar dolar cepte kalacak

Tarım Kredi Yem AŞ Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, soya üretimi konusunda yapılacak çalışmalarla yem …