Ana Sayfa / Kapak Dosyası / Sağlıklı Yem Siloları

Sağlıklı Yem Siloları

Yem silolarının kullanım avantajlarını sıralayacak olursak; bu yöntemle, yem satan firma yerine, direkt yem üreticisinden hizmet tedarik edilir. Siloların dolumu çok kısa bir süre içerisinde tamamlanır. Bu nedenle yem sevkiyatı sırasında uzun süreli hamaliye çalışmasına gereksinim duyulmaz. İşletmelerde yem depolama alanı olarak kullanılan alanları boşa çıkartarak farklı kullanım alanları sağlar.

Selman SARIKAYA
Mysilo Tahıl Depolama Sistemleri
Kurumsal İletişim Şefi
Yem siloları çiftliklerin ihtiyacı olan en ergonomik yem depolama araçlarıdır. Yemi her türlü tehlikeye karşı koruyarak maksimum verim almanıza yardımcı olur. Bir veya birden fazla hammaddenin karışımı olan yemler, hayvancılık sektörünün en önemli girdisini oluşturmaktadır. Yemlerin içerik kalitesi kadar depolama kalitesi de önemlidir. En kaliteli depolamalar ise yem siloları ile sağlanmaktadır.

Çapları 1,83 ile 3,66 m arasında değişen yem siloları, maksimum 77 m³ kapasiteye kadar çıkar. Yem silo çatılarının 30o ve 40o açılı tasarımlarda olması, yem depolama hacmini artırdığından bu kapasitelere ulaşmasına katkı sağlar. Kanatlı hayvan yemlerinin küçük granüllü yapısından dolayı bu yemler için düşük çaplardaki yem siloları tercih edilir. Besicilik çiftliklerinde ise yemlerin büyük peletli yapısından dolayı büyük çaplardaki yem siloları tercih edilir. Yem siloları düşük maliyetlidir ve kolay montaj imkânı sağlar.

Yem siloları, oluklu ve galvanizli sac yapısıyla daha mukavemetli olup uzun ömürlüdür. Silolardaki galvaniz kaplama miktarı ise; silonun dolum-boşaltım sıklığına, kurulum yapılacak bölgenin maruz kalacağı nem, rüzgâr ve kum fırtınası gibi doğal olaylara göre tercih edilir. Galvanizli yapısından dolayı yem siloları dış etmenlere karşı dayanıklıdır. Yem silolarının korozyona uğramasını engelleyerek, yemlerin sağlıklı ortamda depolanmalarını sağlar. Dolayısıyla da hayvan sağlığında ise önemli rol oynar.

Yem silolarının çatı panellerinde ve duvar saclarının birleşim yerlerinde kullanılan, sıcağa ve soğuğa karşı dayanıklı izolasyon şeritleri, sızdırmazlığı her türlü iklimde mükemmel bir şekilde sağlamaktadır. Silo gövdesi, tek parça galvaniz kaplı ayaklar üzerine monte edilir. Ayaklar arasındaki dayanıklı çapraz bağlantı köşebentleri, silonun sabit ve dengeli olmasına katkı sağlar. Silo ağırlığını zemine daha sağlıklı iletebilmesi amacıyla da, her bir ayağın altına çelik plakalar yerleştirilerek ankraj yapılır. Silo duvar sacları ve stiffener (kolon) bağlantıları civatalarla yapılır. Civata bağlantı yerlerinde mükemmel sızdırmazlık için ise yüksek yoğunluklu konik polietilen contalar kullanılmaktadır.

Tasarımsal olarak yem siloları, birden fazla opsiyonel olarak tercih edilebilen aksesuarlara da sahiptir;
• Yan boşaltım kiti, ürünün silodan daha az miktarda, hızlı ve daha kolay boşaltımı için tercih edilebilir.
• Konik erişim kapısı, boşaltım sonrasında silo içinin kolayca temizlenmesini sağlar.
• Yem gözetleme camı, silodaki ürünün dışarıdan kontrol edilmesi için tasarlanmıştır.
• Yüksek Dayanımlı Bakalit Hazne, standart olarak 440 mm. çapında üretilir. Silo ile nakil elemanları arasındaki bağlantıda esneklik ve dayanıklılık sağlar. Aynı zamanda ürün akarken de gözlemlenebilir.
• Pnömatik sistemlerde kullanılan özel tasarımlı dolum-boşaltım boruları ve özel kilitli kapak sayesinde, havalı sistem kullanılarak silo dolum boşaltım olanağı sağlanır.
• Yay helezonlar, standart 90 mm. çapında üretilir.
• Yem nakil gruplarına ait motorlar, yemlik iniş boruları, elektrik panosu ve PVC nakil boruları talep edilen uzaklıklara göre, özel proje dizaynları yapılmaktadır.

Silo içerisine yemler, kullanıcı tercihlerine bağlı olarak; mekanik veya pnömatik sistemlerle dolumu ve boşaltımı yapılabilir. Silo içerisindeki yemin boşaltımının rahat yapılabilmesi, yem akışkanlığının daha iyi olması için tabanı konik olarak tasarlanmıştır. Konik tabanda oluşabilecek ürün birikmelerini engellemek adına ise konik taban birleşimlerinde kullanılan bağlantı cıvataları konik başlı olarak tercih edilir. Yem nakil sistemleriyle de entegre olan yem siloları; yemler bittikçe otomatik olarak silodan tüketileceği yere kadar kolayca taşınabilmesine olanak sağlar. Çiftliklerde, yemlerin tesis alanına gelmesinden hayvanların yemlenme süreçlerine kadar olan depolama ve nakil sistemleri ihtiyaçlara göre projelendirilebilmektedir.

Yem silolarının kullanım avantajlarını sıralayacak olursak; yem satan firma yerine, direkt yem üreticisinden hizmet tedarik edilir. Siloların dolumu çok kısa bir süre içerisinde tamamlanır. Bu nedenle yem sevkiyatı sırasında uzun süreli hamaliye çalışmasına gereksinim duyulmaz. İşletmelerde yem depolama alanı olarak kullanılan alanları boşa çıkartarak farklı kullanım alanları sağlar. Sıvı teması ve benzeri nemlenmelerden kaynaklı küflenme riskini ortadan kaldırır. Çuvallama gerektirmediği için çevreye zararlı malzeme atığı oluşturmaz. Yemi koruma amaçlı haşere mücadelesine gerek kalmaz.

Taşıyıcı konumdaki İnsan faktörü azaldığından kimi hastalık faktörleri de azalır. Yem silolarından, yem nakil sistemlerine varana kadar otomasyonlu bir şekilde yem beslemesi yapıldığından tamamen hijyenik bir ortamda, sağlıklı hayvanlar yetişir. Yemleme esnasında kullanım kolaylığı ve zaman kazancı sağlar.

Bu sektörü ileri taşıyabilmek, sürekli iyileştirmeler yaparak ihtiyaçlara cevap verebilmek adına sürekli mesai harcayan mühendis kadrolarımız vardır. Bu yüzden sektörün sunmuş olduğu bu sistemler, sektörde kolaylık ve profesyonel olarak düşünen gerek kurumsal olarak firmaların, gerekse bireysel olarak çiftçilerimizin ilgi odakları olmaya da devam edecektir.

Kontrol edin

YEM DEPOLAMA

Hayvanlara verilen yemin değeri iyi depolamaya bağlıdır. Depolama sırasında hızlı veya yavaş bir şekilde gerçekleşen …