Ana Sayfa / Haberler / S. Arabistan ve Danimarkalı Unibio doğal gazdan protein üretecek tesis için el sıkıştı

S. Arabistan ve Danimarkalı Unibio doğal gazdan protein üretecek tesis için el sıkıştı

Danimarkalı biyoteknolojik firması Unibio ve yerli ortağı Edhafat, Suudi Arabistan Genel Yatırım Kurumu (SAGIA) ile ülkede doğal gazı yüksek proteinli balık ve besi hayvanı yemine dönüştürecek bir tesis inşa etmek için 1 Ağustos’ta bir mutabakat anlaşması imzaladı.

Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu kapsamında, daha çeşitli ve sürdürülebilir bir gelecek oluşturmak için yerel yatırım gücünü de kullanarak ekonomiyi dönüştürmek, Afrika, Asya ve Avrupa’yı bir araya getirmek ve aynı zamanda uluslararası ticaretin ayrılmaz bir itici gücü olacak bir konum elde etmesi için Krallığın stratejik pozisyonunu kullanmak planlanıyor.
Değişen iklim şartlarından etkilenebilecek ve çok verimli tarım arazileri olmayan su kaynakları sınırlı bir bölgede, gelecekteki gıda güvenliği sorunlarını ele almak için teknolojiyi getirmek önemlidir. Doğal gaz, ucuz elektrik ve kimyasallar gibi yerel kaynakları kullanarak, tarımsal sisteme veya balık rezervini zorlamadan protein üretilebilir. Unibio teknolojisi, protein üretimini tarım ve balıkçılıktan ayrıştırır ve bu, Suudi Arabistan’ın su ürünleri ve süt üretimini arttırma tutkusuyla birleştiğinde, söz konusu bölgenin ve Unibio teknolojisinin çok iyi bir ikili olduğu ortaya çıkmaktadır.
Uni Group CEO’su konuyla ilgili, “Suudi Arabistan ekonomisi üzerindeki gelişime katılmak ve Krallığa yatırım, istihdam ve kârlı bir iş fırsatı getirmek için SAGIA gibi önemli bir kamu kuruluşuyla bir mutabakat anlaşması imzalamanın yanı sıra Edhafat ve diğer yerel paydaşlarla ortaklık kurmaktan çok memnunuz.” dedi. SAGIA Genel Müdürü Ibrahim Al Omar ise, “Bu proje, artan bir nüfusa sahip olan Krallığın gıda güvenliğini sağlama yönünde atılmış önemli bir adım.” ifadelerini kullandı.

Kontrol edin

Bühler, sektörü sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmeye çağırdı

Bühler’in Uzwil’de “Geleceği birlikte yaratmak” sloganıyla gerçekleşen ikinci Networking Günleri üreticilere, endüstri paydaşlarına, bilim insanlarına …