Ana Sayfa / Haberler / Rusya’daki kolza verimi kuraklık nedeniyle yüzde 21 düştü

Rusya’daki kolza verimi kuraklık nedeniyle yüzde 21 düştü

Rus Tarım Bakanlığı’nın yaptığı son açıklamada, ülkedeki kolza tohumu hasadının yüzde 33 oranında tamamlandığını ancak verimin hektar başına 1,62 ton olduğunu belirtildi. Bu rakam geçen yıl 2,05 ton olarak kaydedilmişti.

2716662543_606d6a5ae0

Rusya Tarım Bakanlığı, kolza tohumu veriminin kuraklık nedeniyle yüzde 21 oranında düştüğünü açıkladı. Yaz ayları boyunca orta ve kuzey Avrupa’daki mahsulleri kurutan kuraklık dünyanın önde gelen tahıl ithalatçısı ülkesi Rusya’yı da etkiledi. Bu durum diğer temel ürünlere de önemli ölçüde zarar verdi.
Rusya’da şimdiye kadar 847 bin 200 ton hasat yapıldı. Bu geçen yıla göre büyük bir artış demek. Ekim alanı yüzde 50 artışla 1,4 milyon hektara çıkarken 613 bin ton hasat elde edildi. USDA’nın en son tahminine göre, Rusya’da kolza tohumu verimi hektar başına 1.29 tona kadar düşecek.
Diğer yağlı tohumlara bakıldığında, ayçiçeği hasadının yüzde 4,1’i tamamlanırken verim hektar başına 1,9 ton oldu. Bu rakam geçen yıl 2,15 tondu.

Bir önceki yazımız olan "COFCO ilk sürdürülebilirlik raporunu yayımladı" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Limagrain_logo

Dünyaya açılmak için adını Limagrain Ingredients’e çevirdi

Fransız çiftçiler tarafından kurulan uluslararası bir tarım kooperatif grubu olan Limagrain Céréales Ingrédients, adını Limagrain …