Ana Sayfa / Röportaj / “Promas ST ile pahalı yatırımlar tarih olacak”

“Promas ST ile pahalı yatırımlar tarih olacak”

René SMULDERS, KSE Process Technology: “Proses kontrol sistemimiz PROMAS ST, fabrikayla birlikte büyüyebiliyor. Esnekliği sayesinde bu otomasyon çözümü geleceğe de uygun. Bir fabrikanın yenilenmesi veya güncellenmesi gerektiğinde, Promas ST ile gerekli adaptasyonlar küçük, kârlı adımlarla uygulanabiliyor. Böylece yeni otomasyon sistemlerine yapılan pahalı yatırımlar tarihe karışıyor.”

rene-smulders1973 yılında Smulders ailesi tarafından kurulan KSE Process Technology’nin portföyünde mikro ve makro tüm bileşenleri kapsayan, 20 gram ile 6,000 kilogramın üzerine kadar dozaj aralığı olan Alfra dozaj ve tartım çözümleri yer alıyor. 1988 yılında üretim sürecini tamamen kontrol etmeyi sağlayan PROMAS otomasyon yazılımının lansmanını yapan firma, bugün hayvan yemi ve gıda sektörüne ait fabrikalarda müşterileri için tam otomasyon çözümü sunuyor.

KSE, ürün girişinden yüklemeye kadar üretimin her aşamasında makine, otomasyon sistemleri ve çeşitli hizmetler sunuyor; yem üreticilerinin hayvan çiftliklerindeki taleplerini uygun bir maliyetle karşılamasına yardım ediyor.

 KSE’nin son yıllardaki en büyük inovasyonunun, konteynırlı sistemle kontaminasyonsuz taşıma hizmeti olduğunu belirten firmanın Ticari Direktörü René Smulders, üzerinde çalıştıkları en son inovasyonun ise büyük ölçüde manuel cihazların yerini alacağını açıkladı. René Smulders, KSE’nin yem sektörüne yönelik hizmetlerini, portföyündeki ürünleri ve en son inovasyonlarını bizlerle paylaştı.

 KSE Process Technology, hayvan yemi sektöründe ve ilgili sektörlerde toz, granül ve sıvı üreticileri için dozaj ve tartım sistemleri, otomasyon çözümleri ve hizmetleri sunan bir tedarikçi. Bize KSE Process Technology şirketinin hikâyesini ve bugünkü başarısına nasıl ulaştığını anlatabilir misiniz?

KSE Process Technology, 1973 yılında Smulders ailesi tarafından kuruldu. Kısa süre sonra, hayvan yemi sektöründen müşterilerinin sayısı bazı önde gelen firmalarla birlikte arttı. Akabinde 1988 yılında üretim sürecini tamamen kontrol etmeyi sağlayan Promas otomasyon yazılımının lansmanını yaptı. Daha sonra Hollanda ve Belçika’da hayvan yemi sektöründe endüstriyel otomasyon alanında pazarın liderlerinden biri haline gelen KSE, 1997’de de Alfra Doseer- en Weegsystemen B.V. şirketini satın aldı.

 Dünya çapında faaliyet yürütse de, KSE halen bir aile şirketidir. Kişisel irtibatlar, mükemmel hizmet ve yem işleme sektörüne olan tutkumuz, kilit unsurlardır. En büyük önceliğimiz, hem müşterilerimizle hem de dünyadaki ortaklarımızla iyi bir işbirliği yürütmektir. Çünkü sadece tüm paydaşlarla yakın işbirliği kurarak müşterilerin üretimini gerçekten optimize edebiliriz.

 Dozaj ve tartım sistemleri ve otomasyon yazılımı anlamında ürün gruplarınızdan ve çözümlerinizden bahsedebilir misiniz?

Portföyümüzde, mikro ve makro tüm bileşenleri kapsayan, 20 gram ile 6,000 kilogramın üzerine kadar dozaj aralığı olan Alfra dozaj ve tartım çözümlerimiz yer alıyor. Geleceğe uyumlu Promas ST proses kontrol sistemimiz, hayvan yemi ve gıda sektörüne ait fabrikalarda tam otomasyon sağlıyor.

 Yem değirmenlerinde kullanılan dozaj ve tartım sistemlerinin aşamalarını anlatabilir misiniz? Yem değirmenlerinde dozajın ve tartımın ne gibi bir önemi var? Her aşamada dozaj ve tartım sistemlerinin amaçlarıyla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Hayvan çiftliklerinin ölçeği artmaya devam ediyor. Bunun sonucunda, yem sektöründe verimli ve esnek çözümlere yönelik ihtiyaç da artıyor. KSE, ürün girişinden yüklemeye kadar her aşama için makine, otomasyon sistemleri ve hizmetler sunuyor; yem üreticilerinin hayvan çiftliklerindeki taleplerini uygun bir maliyetle karşılamasına yardım ediyor:

 1. Aşama – Hammadde girişi: Hammaddelerin tesise alımı çeşitli yollardan yapılabilir. Gemiyle alım, pnömatik alım veya örneğin çuvalla alımı düşünün. Alfra alım sistemlerimizle, farklı hammaddeleri kamyondan kolayca alarak aynı anda birkaç farklı tartım yapabilirsiniz.

 2. Aşama – Dozaj ve tartım: Bir dozaj ve tartım sistemindeki operasyonel talepler önümüzdeki yıllarda daha da zorlu olacak. Üreticiler daha fazla hız, daha yüksek doğruluk ve her üründe daha fazla sayıda bileşen istiyor. Aynı zamanda, kaliteden ödün vermeden daha düşük maliyetle üretim yapma konusunda sürekli baskı altındalar. Tam da bu soruna karşılık olarak KSE, çeşitli Alfra dozaj ve tartım sistemleri geliştirdi.

 3. Aşama – Dâhili taşıma: Dâhili taşıma ile yem üreticileri hem yatay hem de dikey yönde taşıma yapabilmelidir. Ürün güvenliği, enerji tüketimi ve kontaminasyon anlamındaki gereklilikler giderek sıkılaşıyor. Kontaminasyon, asansör veya zincir gibi geleneksel taşıma sistemlerinde önemli bir dezavantajdı. Giderek artan ihtiyaçlar nedeniyle, kontaminasyon azaltılmalı. Alfra’nın dâhili taşıma sistemleriyle, kontaminasyon sıfıra indirilebiliyor.

4. Aşama – Peletleme / Son ürünün taşınması / Toplu boşaltma: Toplu boşaltma prosesi farklı şekillerde yapılabilir. Bu işlemin otomasyonla yapılması için çok geniş teknik bilgi gereklidir. Alfra bu teknik bilgiyi, yük çıkarmanızı otomasyona bağlamanızı sağlayacak sistemler içinde paketlemiştir.

 Bir yem tesisinde otomasyon teknolojisi uygulamanın faydalarından bahsedebilir misiniz? Size göre hangi işlemler otomasyona daha uygundur?

Hayvan yemi sektörü küreselleşti ve konsolide oldu, böylece rekabet daha çok arttı. Ve tüm sektörlerde olduğu gibi, kaliteden ödün vermeden daha düşük maliyetle üretim yapma konusunda sürekli bir baskı var. KSE, bu zorlukları, müşterinin işletmesi büyüdükçe uygun maliyetle geliştirilmiş, özelleştirilmiş sistemler ve çözümlerle aşıyor.

 Proses kontrol sistemimiz Promas ST, fabrikayla birlikte büyüyebiliyor. Esnekliği sayesinde bu otomasyon çözümü geleceğe de uygun. Bir fabrikanın yenilenmesi veya güncellenmesi gerektiğinde, Promas ST ile gerekli adaptasyonlar küçük, kârlı adımlarla uygulanabiliyor. Böylece yeni otomasyon sistemlerine yapılan pahalı yatırımlar tarihe karışıyor.

 Otomasyon ürünün tüm süreç içinde izlenmesini, böylece tüm operatör hatalarının gözlemlenebilmesini sağlıyor. Bir sistem tamamen hizmete alındığında, otomasyon sistemi tekrarlı işleri yüksek doğruluk seviyelerinde gerçekleştirirken asla aksamaya uğramıyor. Yem değirmenlerinde otomasyon sistemlerinin faydaları açısından, otomasyon gıda güvenliğini desteklemede nasıl bir yardım sağlıyor?

İlgili tüm bilgileri kayıt altına alan otomasyon sistemi, her ürün için malzemelerin hareketi, alarmlar ve manuel yapılan eylemlerle ilgili raporlar oluşturabiliyor. Bir sorun olduğunda, müşteri sorunun yerini tespit ederek harekete geçebiliyor. Manuel eylemlerde güvenlik konusu ve uyarı ile hataların görüntülenmesi de, otomasyonun bir parçası. Bunların tümünde ana hedef, yemin güvenliğidir.

Kurulum sonrası sağladığınız destekten bahsedebilir misiniz? Gerektiğinde müşterilere yardımcı olmak için bir uzaktan destek sistemi var mı?

KSE’nin sunduğu 7/24 müşteri hizmetleri arasında telefonla yardım hatları, önceden kabul edilmiş yanıt süreleri içinde bakım sözleşmesi olan kişilere çevrimiçi destek ve yedek parça garantisi yer alıyor. Eğitim programları ve dokümantasyon da sağlanıyor. Gerektiğinde KSE’nin teknisyenleri müşterinin sistemlerine uzaktan erişerek sorunları doğrudan çözüyor ya da önleyici adımlar atabiliyor. KSE’nin birçok uluslararası müşterisi var ve tümü Promas ST’yi kendi dillerinde kullanıyor. Uzaktan erişen servis çalışanlarımız da, müşterinin otomasyon sisteminin dilinden bağımsız olarak, kontrol panelini kendi dillerinde görüyor. Bu çoklu dil özelliği, çalışanlarımızın beklenmedik arızaları veya duraklamaları daha hızlı çözmesini sağlıyor. İstatistiklere göre arızaların yüzde 95’i uzaktan çözülüyor.

 En son inovasyonlarınızdan ve bu inovasyonların sektöre getireceği faydalardan bahsedebilir misiniz? Gelecekte yem üreticilerine ne gibi yeni teknolojiler sunmayı planlıyorsunuz?

KSE’nin son yıllardaki en büyük inovasyonu, konteynerli sistemle kontaminasyonsuz taşımayı sağlaması oldu. Üzerinde çalıştığımız en son inovasyon ise, büyük ölçüde manuel cihazların yerini alacak ve silo bazlı tartım çözümlerimize eklenecek.

 Enerji verimliliği konusunda ne düşünüyorsunuz? Çözümlerinizin enerji verimliliği konusunda biraz bilgi verebilir misiniz?

KSE, hammaddelerin dozunu ayarlamak için yerçekimini kullandığı için enerji tüketimi, mekanik dozaj sistemlerine kıyasla minimal seviyede oluyor.

Kontrol edin

Böceklerden protein elde etmek 10 bin kat daha verimli

Syrine Chaalala – Mohamed Gastli, nextProtein: “Böcek yetiştiriciliği ile 100 hektarlık soya fasulyesi tarlasından elde edilen …