Ana Sayfa / Haberler / Paraguay soya fasulyesi ihracatında Arjantin’i ilk kez geçecek

Paraguay soya fasulyesi ihracatında Arjantin’i ilk kez geçecek

Arjantin’deki kuraklığın ortaya çıkardığı soya fasulyesi arzı açığını komşu Paraguay doldurmaya hazırlanıyor. Paraguaylı çiftçilerin bu yıl soya fasulyesi üretimini artırmaları ve ülkenin soya ihracatında ilk kez Arjantin’i geçmesi bekleniyor. Paraguay, dünya çapındaki soya arzının yüzde 3’ünü sağlıyor. Denize çıkışı bulunmayan Paraguay, soya fasulyesi ihracatının büyük çoğunluğunu dünyanın en büyük soya küspesi tedarikçisi olarak Arjantin’e yapıyor. Paraguay menşeli soya fasulyesi yüksek protein oranıyla biliniyor ve bu da soya küspesi üreticilerinin özellikle ilgisini çekiyor.
Arjantin’de ilk tahminlere göre 55 milyon ton olarak beklenen soya rekoltesinin kuraklık sebebiyle 40 milyon tonun da altına düşecek olması üzerine, bu ülkedeki soya işleyicileri yönlerini ABD gibi uzak ülkelere bile çevirmişti. Arjantin, ürettiği soya fasulyesini ham madde olarak ihraç etmek yerine ülke içinde işliyor.

Bir önceki yazımız olan "BTSA’dan ABD’de yeni ofis" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

buhler

Bühler yem sektörünü İzmir’de buluşturdu

Yem teknolojilerinin önde gelen markalarından Bühler, İzmir’de düzenlediği bir seminerle Türk yem sektörünün uzmanlarını bir …