Ana Sayfa / Röportaj / “Online AFIA-KSU 550: Yem Üretiminin Esasları dersimize herkes kaydolabilir”

“Online AFIA-KSU 550: Yem Üretiminin Esasları dersimize herkes kaydolabilir”

“Şimdiye dek dünya genelinde 500’den fazla kişi bu dersi başarıyla tamamladı. Hedef kitlemiz temel yem üretimi konusunda bilgisini artırmak isteyen herkes diyebiliriz. Buna sektöre yeni giren olan kişiler kadar yem üretiminde genel görünüme dair daha derin bir bilgi sahibi olmak isteyen eski emektarlar da dâhil.”

gary_huddleston_afiaGary Huddleston
Amerikan Yem Endüstrisi Derneği (AFIA)
Yem Üretimi ve Ruhsatlandırma İşlerinden Sorumlu Müdürü

Feed Planet’i yakından takip eden okuyucularımızın bildiği gibi, Amerikan Yem Endüstrisi Derneği (AFIA) ile Kansas Devlet Üniversitesi (KSU) işbirliği içinde yem üretimi konusunda online bir ders veriyor. Uzaktan eğitim programı esasına göre organize edilen ders “AFIA- KSU 500: Yem Üretiminin Esasları” adını taşıyor. Müfredat, zaman zaman niteliksiz işçilikten şikâyet eden sektörün ihtiyaç duyduğu vasıfları en kısa yoldan temin etmeyi vaat ediyor. AFIA’nın Yem Üretimi ve Ruhsatlandırma İşlerinden Sorumlu Müdürü Garry Huddleston ile verilen ders hakkında merak edebileceğiniz başlıkları konuştuk. Yılda bir defa ile başlayan beş haftalık programın gördüğü yoğun ilgi nedeniyle yılda dört defaya çıkarıldığını belirten Huddleston, Amerika ve Kanada başta olmak çok üzere onlarca ülkeden çok sayıda kişinin bu programdan mezun olduğunu kaydediyor. Amerikalı yetkili, programın zaman ve seyahat giderleri ile ilgili kaygılar nedeniyle personelini eğitime gönderemeyen firmalar için de uygun maliyetli ve pratik bir fırsat niteliğinde olduğunu söylüyor.

AFIA olarak Kansas Devlet Üniversitesi (KSU) ile beraber “AFIA- KSU 500: Yem Üretiminin Esasları” adını taşıyan bir ders veriyorsunuz. Öncelikle sektörü yakından takip eden okuyucularımız için bu dersle ilgili genel bilgi verebilir misiniz?
Amerikan Yem Endüstrisi Derneği, Kansas Devlet Üniversitesi ile işbirliği içinde beş haftalık online bir program olan “AFIA- KSU 500: Yem Üretiminin Esasları” dersini 2010 yılından bu yana veriyor. Bu ders Amerikan yem sanayiinin şimdiki yapısına nasıl evrildiğinden yem üretiminin farklı adımlarına varana kadar her şeyi kapsıyor. Örneğin, dersin kapsamında tane ufaltmadan, harmanlamaya ve karıştırmaya, koşullandırma ve pelet yapımına, kazanlara, peletleme sonrası sistemlere, paketlemeye, ekipmana ve bakıma varana kadar süreç akışı bulunuyor.

Bu uzaktan eğitim programı fikri nasıl ortaya çıktı? Bu iş dünyasından gelen bir talep miydi yoksa üniversitenin kendi projesi miydi? Bu projenin tek bir fikir babası mı var, yoksa bir ekip işi mi?
Kansas Devlet Üniversitesi, ABD’de yem üretimi alanında lisans eğitimi veren tek üniversite ve aynı zamanda ün değirmenciliği ve tahıl öğütme, yem üretimi ve tahıl yönetimi, tahıl pazarlama, temel gıda ürünlerinde (örneğin mısır, sorgum, soya fasulyesi ve buğday) risk yönetimi ile ilgili uluslararası programlarla dünya çapında bir şöhrete sahip olan IGP (Uluslararası Tahıl Programı) Enstitüsü’ne de ev sahipliği yapıyor. Kurumun prestiji ve uzmanlığı göz önüne alındığında, üniversiteyle ABD yem üretimine dair temel anlayışı temin edecek bir ders geliştirmek için ABD genelinde ticari yem sektörünün yüzde 75’ini ve tahılsız içerik imalatçılarının ise yüzde 70’ini temsil eden AFIA’dan daha iyi bir ortak olamazdı.

İlânlarınızdan bildiğim kadarıyla bu geleneksel bir ders değil. Uzaktan eğitim. Öğrenciler/katılımcılar laboratuvar ya da makine olmadan bu eğitimin altından nasıl kalkıyor? İnternet kullanımı haricinde gereken materyaller nelerdir?
Evet, haklısınız bu online bir ders bu nedenle öğrencilerin dersi tamamlamak için laboratuvarlara girmelerine ya da makine kullanmalarına gerek yok. Bunun yerine dersin hocası ile etkileşim ve verilen ödevler var.

Öncelikle kimlerin bu derse kaydolmasını amaçlıyorsunuz? Katılımcılar en çok kimler? Herhangi biri derse kayıt yaptırabilir mi? Türkiye’den de öğrenciniz var mı?
Şimdiye dek dünya genelinde 500’den fazla kişi bu dersi başarıyla tamamladı. Çoğunluğu ABD ve Kanadalı katılımcılar teşkil ederken Avustralya, Bahreyn, Barbados, Brezilya, Kanada, Ekvador, Hindistan, İran, İrlanda, Malezya, Nijerya, Pakistan, Filipinler, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Tanzanya, İngiltere ve Vietnam’dan da katılım gerçekleşti. Herkes derse katılabilir. Uluslararası öğrencilerin katılımı teşvik ediliyor ancak dersin İngilizce olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Hedef kitlemiz temel yem üretimi konusunda bilgisini artırmak isteyen herkes diyebiliriz. Buna sektöre yeni giren olan kişiler kadar yem üretiminde genel görünüme dair daha derin bir bilgi sahibi olmak isteyen eski emektarlar da dâhil.

Yeniliğin ve Endüstri 4.0’ın çağında yaşıyoruz. Bununla ilgili olarak bu ders neyi hedefliyor? Yem üretim endüstrisine ne getirecek?
Birçok sanayide olduğu gibi, rekabetçi kalabilmek, personelin güvenliğini temin etmek, imalat safhasını düzene koymak ve ürünlerin etkinliğini ve kalitesini artırmak için hayvan yemi üretimi sanayiinde de son gelişmeler, araştırmalar ve teknolojiden haberdar olmak hayati önem taşıyor. Ancak mesai kaybı, dar seyahat bütçeleri birçok firmanın çalışanlarını eğitime göndermelerine müsaade etmiyor. Bu ders onlara çalışanlarının vasıflarını uygun maliyetli ve pratik bir yolla artırma imkân tanıyor.

Ders yeteri kadar ilgi çekti mi? Hedef kitlenin bu yenilikçi hamleye tepkisi nasıl oldu? Sanayiden ve diğer üniversitelerden nasıl geri bildirim aldınız?
Bu ders türünün tek örneği. Ders 2010 yılında başladığında yıllık olarak veriliyordu. Devam eden büyüme ve ilgi üzerine, ders artık yılda dört kez tekrarlanıyor. Bu başarıyı KSU’dan Charles Stark ve Carolina Devlet Üniversitesi’nden Adam Fahrenholz olmak üzere yem üretiminin tüm yönleriyle ilgili derinlemesine bilgi veren ve dersleri dönüşümlü olarak anlatan iki akademisyenin çabalarına veriyorum.

Geri bildirimlerin sizin gerekli değerlendirmelerine muhakkak yardımcı oluyordur. Ders için geleceğe yönelik programlarınız var mı?
Yılın ilk dersini daha yeni tamamladık ancak önümüzdeki aylarda kaydolacak bireyler konusunda da ilgiliyim. Ders 16 Nisan- 18 Mayıs, 27 Ağustos-28 Eylül, 29 Ekim-30 Kasım tarihleri arasında veriliyor.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?
Dersin sonucunda herhangi bir not verilmiyor ancak programı tamamlayanlara bitirme sertifikası veriliyor. Konuyla ilgilenen kişiler http://bit.ly/2pp8HHA adresinden daha fazla bilgi sahibi olabilir ve kayıtlarını gerçekleştiriyor.

 

Kontrol edin

Su ürünleri yemi ekstrudeleri için Ar-Ge uygulamaları

Tür uygunluğu ve sürdürülebilirlik için laboratuvar ölçekli deney Dünyanın sürekli artan nüfusu için yeterli protein …