Ana Sayfa / Röportaj / Olam International, Nijerya’daki varlığını yatırımlarla güçlendiriyor

Olam International, Nijerya’daki varlığını yatırımlarla güçlendiriyor

Ade ADEFEKO: “Kuzey Nijerya’da hayvan yemi, kanatlı yetiştiriciliği ve kuluçkahane tesislerinin temellerini attık ve Kwara’daki entegre kanatlı ve balık yemi değirmenini de eklersek 150 milyon dolar civarında yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırım miktarı, Nijerya dahil, Batı Afrika’daki en yüksek rakam.”

roppps

Olam International’ın Nijerya’daki iştiraki, kısa bir süre önce Nijerya’daki yatırımlarına yenilerini ekledi. Ülkede yeni bir kanatlı hayvan yetiştirme tesisi, kuluçkahane ve yem fabrikasının temellerini atan Olam Nijerya, bu yatırımlara 150 milyon dolar ayırdı. Olam International’ın ise 2016 yılında Nijerya’ya 425 milyon dolarlık katkı sağlaması bekleniyor. Olam Nijerya’nın Şirket ve Hükümet İlişkileri Başkanı Ade ADEFEKO, bu yatırımların Olam’ın Nijerya’daki uzun vadeli hedeflerini ve bağlılığını ortaya koyduğunu belirtiyor.

Nijerya’da ticari hayvan yemi piyasasının önümüzdeki 5 yıl içinde, yıllık bazda % 10 büyüme göstermesinin beklendiğini söyleyen ADEFEKO, dergimizin Olam International’ın Nijerya’daki yatırımları ve ülkedeki hedefleriyle ilgili sorularını yanıtladı.

Öncelikle, Olam International ne kadar süredir Nijerya’da faaliyet göstermektedir? Bize Olam’ın Nijerya’daki yapısı hakkında bilgi verir misiniz?
Olam International 1989 yılında Nijerya’da faaliyetlerine başladı ve Nijerya iştiraki bir milyar dolardan fazla yatırımla bugün ülkedeki en büyük yatırımcılardan birisi konumunda. Olam International tek bir ürünün ihracatçılığından merkezi Singapur’da yer alan ve 70 ülkede faaliyet gösteren küresel bir tarım liderine dönüştü. Bizler, küresel olarak, 16 platformda yapılandık ve 47 tarımsal işletmeyi kapsıyoruz. Başlıca paydaşlarımız yüzde 51.4 hisseyle Singapur’dan Temasek Holding ve yüzde 20 hisseyle Japonya’dan Mitsubishi firmasıdır.

Nijerya’da hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz? Sunduğunuz hizmetler, Nijerya’ya katkılarınız ve ülkedeki fabrikalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
11 ürün kategorisinde faaliyet gösteriyoruz. Bunlar kakao, kaju, susam, pamuk ve pirinç yetiştiriciliği ve değirmenciliği, süt ürünleri ve meyve suları, bisküvi ve şekerleme, buğday değirmenciliği, makarna, noodle, soslar gibi mutfak ürünleri ile yeni giriştiğimiz hayvan yemleri ve protein işleridir. Ürünlerimizin çoğu her gün kullanılan ürünlerdir.

Faaliyet gösterdiğiniz alanlar açısından, Nijerya pazarı hakkında neler söyleyebilirsiniz? Olam International için Nijerya ne anlama gelmektedir? Bu ülkedeki hedefiniz nedir?
Olam Nijerya’da kendisini evde buldu. Biz uzun süreliğine buradayız ve bu yüzden 18 işleme lokasyonu ve 115 depo ile burada faaliyet göstermekteyiz. 600 binden fazla çiftçiyi etkileyen ve 2,900 kişiye istihdam sağlayan en büyük işverenlerden biriyiz. 30 bin hektarlık kakao ve pirinç tarlalarını yönetmenin yanı sıra, son birkaç yıldır Nijerya dışına petrol haricinde ihracat gerçekleştiren en büyük firma olarak tanındık. Yalnızca bu yıl 425 milyon dolarlık katkı sağladık; bunun 275 milyon doları Bua Makarna ve Un Değirmeni’nin alım işlemine, 150 milyon dolarıysa hayvan yemi ve protein işletmemize ayrıldı.

Yakın zamanda hayvan yemi değirmeni, kanatlı yetiştirme çiftlikleri ve kuluçkahane alanında Nijerya’da yatırımlara başladınız ve bu tesislerin temellerini attınız. Bu yatırımlarınızın hedef ve kapsamı hakkında bize bilgi verebilir misiniz?
Kuzey Nijerya’da hayvan yemi, kanatlı yetiştiriciliği ve kuluçkahane tesislerinin temellerini attık ve Kwara’daki entegre kanatlı ve balık yemi değirmenini de eklersek 150 milyon dolar civarında yatırım gerçekleştirdik.

Başlıca üç şeyi başarmayı hedefliyoruz; Nijerya’nın kanatlı sektörünün gelişmesini sağlamak; bunu da tam kapasitede haftada 1 milyonun üzerinde yüksek kalite yumurta tavuğu (yumurtalar için) ve broyler (etlik tavuk) üreterek gerçekleştirmek. 300.000 tonluk kapasiteye sahip bir yem değirmeniyle de yerel yem üretimini teşvik etmeyi ve üçüncü olarak da beslenmeyi geliştirmek ve çevresel etkileri azaltmak için yerel topluluklarla ortaklıklar geliştirmeyi hedefliyoruz.

Bu tesislerin yatırım bütçesi, teknolojik altyapısı ve üretim kapasitesi hakkında ne söyleyebilirsiniz?
Daha önce de dediğim gibi yatırım harcaması 150 milyon dolar civarında ve bu yatırım miktarı, Nijerya dahil, Batı Afrika’daki en yüksek rakam.

Bu fabrikalar Olam International’in Nijerya’daki varlığı ve ülke için ne anlam ifade ediyor? Bu yatırımların şirketiniz ve ülke için önemi ve kazançları hakkında bilgi verir misiniz?
Bu yatırım, yerli protein üretimini desteklemeye yardımcı olacaktır; zira dondurulmuş kanatlı ve balık ithalatı hükümet tarafından aşama aşama azaltılıyor. İlginizi çekebilecek bir not düşeyim; Nijerya’da ticari hayvan yemi piyasasının önümüzdeki 5 sene içinde, her sene % 10 büyümesi bekleniyor. Biz de bundan yararlanmak konusunda istekliyiz.

Kurulacak olan yem fabrikasına hammaddeyi nasıl tedarik edeceğinizi anlatır mısınız? Yem hammaddelerinin üretim miktarı Nijerya açısından yeterli mi? Bu konu hakkındaki çalışmalarınız ve gelecek hedeflerinizi anlatır mısınız?
Yem fabrikamız yaklaşık 180.000 ton mısır ve 75.000 ton soya fasulyesi kullanacak ve bunun çoğu yerel topluluklardan tedarik edilecek. Buna ek olarak, 50.000 tonluk tesis içi depolama ve dışarıdan tedarik edilen eşit miktardaki depolama kapasitesi de gıda güvenliği ve fiyat istikrarını sağlayacaktır. Bu bizim ülkemiz için çok önemli.

Olam International Nijerya’da yoğun olarak çalışıyor. Gelecek için başka projeleriniz var mı? Piyasa ve yatırımla ilgili hedefleriniz neler?
Biz, 26 yılı aşkın bir süredir buradayız; Nijeryalı köklerimiz, buradaki adımlarımız ve 1 milyar doları aşan yatırım portföyümüzle gurur duyuyoruz. Bu yatırımlar Nijerya’ya olan uzun vadeli inancımızı ve bağlılığımızı en iyi şekilde temsil ediyor.

Son olarak neler eklemek istersiniz?
Tohumdan rafa kadar faaliyet gösteren ve Nijerya’da kurulmuş bir şirket olarak, Nijerya’da uzun vadede çok şey yapmak istiyoruz. Özellikle gıda güvenliği alanında, gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla ülke refahına katkıda bulunacağımıza ve ortak değerlerimizi ortaya çıkaracağımıza inanıyoruz.

Bir önceki yazımız olan "Alexander DÖRING, FEFAC: "Yem endüstrisinin anlatacak güzel bir hikayesi var"" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Jaine_Chisholm_Caunt_gafta_miller111

Tahıl ticaretinin yüzde 80’i GAFTA standartlarına göre yapılıyor

 “Gafta, dünya genelinde tarımsal ürünlerin ticareti alanında 95 ülkeden 1800’den fazla üye şirketi temsil eden …