Ana Sayfa / Haberler / NSF International, Küresel Hayvan Sağlığı Standartları’nı yayımladı

NSF International, Küresel Hayvan Sağlığı Standartları’nı yayımladı

Gıda güvenliği ve kalitesi ile bilinen küresel bir kamu sağlığı ve güvenliği organizasyonu olan NSF International, yeni Küresel Hayvan Sağlık Standartlarını yayımladı. Bu standartlar hayvan refahı, sağlığı, yemi, barınması ve çiftçiliğine dair yönetim sistemleri için pratikler belirliyor.

NSF_International_feed17Gıda güvenliği ve kalitesi ile bilinen küresel bir kamu sağlığı ve güvenliği organizasyonu olan NSF International, tüm önemli türlerin tüm yaşam döngüsünü ele almak ve hayvanların nasıl tutulduğu, büyüdüğü ve sorumlu bir şekilde yönetildiği konusunda en iyi uygulamaları oluşturmak adına yeni Küresel Hayvan Sağlık Standartlarını yayımladı.
Gıda sanayisi müşteri ve yatırımcı beklentileri ile şeffaf hayvan refahı uygulamalarına daha fazla uyum sağlamaya başladıkça organizasyonlar için hayvan sağlığı, refahı, idaresi ve bakımı için uygun yönetim sistemlerini tanımlamak, uygulamak ve ölçmek önemli bir hale geldi.
NSF Küresel Hayvan Sağlığı Standartları, küresel hayvan refahı düzenlemelerine ve evcil hayvan refahı yasal şartlarına, endüstri standartlarına ve uygulama kodlarına göre kıyaslama yaparak en iyi uygulamaları oluşturur. İlhamını Five Freedoms of Animal Welfare’den alan ve Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu (ISO) ve Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) kılavuzları ile uyumlu olan NSF Küresel Hayvan Sağlığı Standartları, sığır ve süt sığırcılığı, kümes hayvanları (yumurtlayan dâhil), küçükbaş geviş getirenler ve yaban domuzları için hayvan sağlığı yönetim sistemlerini doğrulamak için net kriterler belirledi.
Bu standartlar küresel olarak uygulanabilir çünkü bunlar yasal mevzuattaki ve tüketici baskısındaki değişikliği hesaba katıyor. Kilit bölümler şunlardır:
• Hayvan kaynakları, sağlığı ve emniyeti
• Hayvan ortamında, tesislerinde ve donanımlarında tasarım, bakım ve koruma
• Hayvan idaresi, bakımı ve yönetiminin hayvan refahı kültürüne bağlılığı
• Yem ve su
NSF International tarafından geliştirilen bu Küresel Hayvan Sağlığı Standartları endüstri, akademi ve düzenleyici makamları temsil eden bağımsız bir panel tarafından gözden geçirildi. Aralarında Colorado Eyalet Üniversitesi hayvan bilimi profesörü ve hayvancılık danışmanı Doktor Temple Grandin’in da bulunduğu Kanadalı, Amerikalı, İngiliz ve Güney Amerikalı uzmanlardan oluşan bir teknik ekip oluşturuldu. Grandin, Global Hayvan Sağlığı Standartları’nın bir parçası olan NSF Dini Kesim standartlarının gözden geçirilmesine doğrudan katkıda bulundu.
Bu uygunluğu yerine getirebilmek için bir tesis, bir hayvan refahı yönetim sistemi oluşturmalı, belgelendirmeli ve uygulamalıdır. Bu standartların üç aşaması var; bu yüzden, tedarikçileri getirecek müşterileri belirleme şansı var olduğu gibi yüksek uyumluluğu yakalamak için gelişmeyi ve büyümeyi de cesaretlendirir. Temel, uygulamaların resmileşmediği gelişmekte olan pazarlardaki çiftlikler ve tesisler için bir giriş noktasıdır. Bir sonraki aşama “güvence”dir ve standart belirleyicilere tedarikçilerin hayvan sağlığında en iyi uygulamalarla çalıştıklarından emin olmalarını sağlar. Üçüncü ve en üst seviye ise “belgelendirme”dir; bu da toplam taahhüt ve uygunluğu göstermektedir. Tüm seviyeler, uygunluğu doğrulamak için bağımsız denetimlere ihtiyaç duyar ve hayvanın kötüye kullanımı, hayvana kötü muamele yapma veya ihmaller için sıfır tolerans gösterir.
NSF International’da Tedarik Zinciri Gıda Güvenliği Genel Müdürü Robert Prevendar, “Hayvan refahı, tarım ve gıda üretim endüstrisini dünya genelinde etkileyen bir konudur. Bu standartlar, her ülke, bölge ve pazara uygun olması için tasarlandı. Standartlar, belirleyicilerin, tesislerin ve üreticilerin, hayvanların ve hayvansal ürünlerin kaynağı olan her yere güçlü ve tutarlı bir hayvan sağlığı sisteminin kurulmasını sağlar” dedi.
NSF Global Hayvan Sağlığı Standartları, test, sürdürülebilirlik hizmetleri, talep doğrulamaları ve ayrıca eğitim, danışmanlık gibi NSF International tarafından sağlanan kapsamlı hayvan sağlığı hizmetlerinin önemli bir bileşenidir.

Kontrol edin

Avrupa ve Amerikan yem endüstrileri küresel sorunlarla mücadele için güçlerini birleştiriyor

AFIA ve FEFAC tarafından temsil edilen Amerika ve Avrupa yem endüstrisi sürdürülebilir yem üretimi, yem …