Ana Sayfa / Haberler / Mucize bitki sorgum Adana’da üretildi

Mucize bitki sorgum Adana’da üretildi

Adana’da deneme üretimi yapılan, akaryakıt ve yem sektörü için ‘mucize bitki’ olarak görülen tatlı sorgum için ilk hasat gerçekleşti.

sorgumAkaryakıtın yanı sıra yem sektörü için de ‘mucize bitki’ olarak görülen, hayvan yeminin yanı sıra benzinin ana maddesi olan biyoetanol elde edilen tatlı sorgum, Adana’da tanıtıldı. Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde TÜBİTAK destekli yürütülen ‘Farklı tatlı sorgum genotiplerinin Çukurova ve GAP bölgelerinde biyo-etanol üretim potansiyellerinin saptanması’ projesi kapsamında ‘Enerji Bitkileri ve Sorgum Tarla Günü’ etkinliği düzenlendi. Adana Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Ali Tekin hayvancılıkta en büyük maliyetin yem olduğuna işaret ederek, “Biz mısır silajında dekara maksimum 10 tona ulaşabilirken bu bitkinin boy ve gelişimine bakarsak 15-20 ton verim elde edilebileceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Bir önceki yazımız olan "Alman kimya devi, Türk şirketini alıyor" başlıklı makalemizde "Merck; Vilsan Veteriner İlaçları" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

fefac_protein

FEFAC: Avrupa Birliği protein kalitesini artırmaya odaklanmalı

AB üyesi 23 ülkeden 23 ulusal birliği ve Türkiye, İsviçre, Sırbistan, Rusya ve Norveç’i üye …