Son Haberler
Ana Sayfa / Röportaj / Matlı, Türkiye’nin protein ihtiyacını karşılıyor

Matlı, Türkiye’nin protein ihtiyacını karşılıyor

Özer MATLI, Matlı Gıda Grubu: “Matlı Gıda Grubu olarak süt sığırlarının doğru beslenmesine katkıda bulunup onlardan elde edilen süt ve süt ürünleri ile insanların doğru ve yeterli beslenmesine katkıda bulunuyoruz. Yine yumurta üreterek hayvansal proteinin bir diğer önemli kaynağında bu katkıyı sürdürüyoruz. Orta vadede beyaz et ve kırmızı et ile süt ve süt ürünleri üretimine de başlayarak Türkiye’nin protein ihtiyacını karşılayan bir gıda grubu olmak istiyoruz.”

matli

Matlı, Türkiye’nin protein ihtiyacını karşılama hedefiyle faaliyet gösteren bir gıda grubu. Grubun ana şirketi Matlı A.Ş., İSO’nun “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasında, 2015 yılı verilerine göre 144’üncü sırada yer alıyor. 650 kişi istihdam eden grubun Türkiye genelindeki yem bayilerinin sayısı 450. Öte yandan yaklaşık 2 bin tedarikçi ile ticaret yapan firma, 2016 yılında toplam 930 milyon TL ciro elde etti.

Halihazırda yem üretimi, gıda (yumurta, süt) üretimi, tam yağlı soya üretimi, mısır kurutma ve hammadde ticareti alanlarında faaliyet gösteren Matlı Grubu, orta vadede beyaz et ve kırmızı et ile süt ve süt ürünleri üretimine de başlamayı planlıyor.

Hem hayvanları hem insanları besleyerek Türkiye’de besin zincirinin en güçlü halkası haline gelmeyi hedeflediklerini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Özer MATLI, hem Matlı Grubu’nun yem sektöründeki faaliyetleri hem de diğer sektördeki çalışmaları ve gelecek planlarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Özer Bey, Matlı Gıda Grubu, Türkiye’nin önemli sanayi kuruluşlarından birisi. Yem üretiminden katkı maddelerine, hammadde ticaretinden hayvancılık ürünlerine kadar pek çok farklı alanda hizmet veriyorsunuz. Son derece başarılı bir çizgide ilerleyen firmanızın kuruluş ve başarı hikayesini bizimle paylaşır mısınız?
Matlı Gıda Grubu’nun kurucusu babamız Ömer Matlı’dır. İş hayatına 1965 yılında Bursa’nın Karacabey ilçesinde soğan ticareti yaparak başlayan Ömer Matlı, 1970’lerin başında hayvan ticaretine ve buna paralel olarak mandıracılığa geçti. Akabinde de bu işlerden elde ettiği başarıların getirdiği ticari itibar ve birikmiş sermayesi ile birlikte çeltik işine girdi. 1980 yılında kurduğu çeltik fabrikasıyla tüccarlıktan sanayiciliğe adım attı.

1986 yılında hayvan yemi üretmeye karar veren merhum babamız Ömer Matlı, bu yatırım kararını, 1988 yılında Karacabey’deki fabrikada saatte 10 ton süt ve besi sığırı yemi üretimi gerçekleştirerek hayata geçirdi. Bu fabrikaya ek olarak 1992 yılında bölgenin ilk modern mısır kurutma tesisini kurdu.

Babamızın 1995 yılında vefatıyla birlikte bayrağı ben ve kardeşim Önder Matlı devraldık. Şirketimizin o güne kadar gerçekleştirdiği yatırım faaliyetlerine hız kesmeden devam ettik ve 2004 yılında tam yağlı soya üretim tesisini, 2005 yılında Ömer Matlı Hayvansal Üretim Eğitim Araştırma Merkezi’ni hayata geçirdik. Ayrıca 2006 yılında Konya’da, 2009 yılında Turgutlu’da, 2011 yılında Çorlu’da, 2013 yılında Samsun’da ve 2014 yılında Gaziantep’te büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvan yemi üretimi gerçekleştiren tesislerimizi ülke ekonomisine kazandırdık. Bu arada Nisan 2010’da da başka bir sektöre adım atarak yumurta üretimine başladık.

Genel itibariyle bahsettiniz ancak biraz daha detaylandırırsak; şu anda Matlı Gıda Grubu’nun faaliyet alanları ya da ürettiği ürün grupları arasında neler var? Her bir birimin Matlı’nın cirosu içerisindeki payı nedir?
Yem grubunda Proyem markasıyla küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı yemlerinin üretimini ve satışını gerçekleştiriyoruz. Aynı zamanda Perfective markalı yem katkı maddelerinin satışını sürdürüyoruz. Yumurta üretimi ve satışı yaptığımız grubumuz Burdan markasıyla yoluna devam ediyor. Bunların dışında hammadde ticareti yapıyoruz. Bir de Ömer Matlı Ar-Ge Çiftliğimiz var. Günde 6 ton süt üretimi gerçekleştirdiğimiz bu çiftliğimiz, Ar-Ge çalışmalarımızın da ana merkezi halinde.

2016 yılında Matlı Gıda Grubu olarak toplam 930 milyon TL ciro elde ettik. 2015 yılına göre yüzde 29 artışı ifade eden bu ciroda yem 670 milyon TL ile ilk sırada yer alıyor. Onu 152 milyon TL ile hammadde ticareti, 105 milyon TL ile yumurta ve 3 milyon TL ile süt üretimi izliyor.

Konuşmamızın başında sizin de aktardığınız gibi çok sayıda tesisiniz var. Bize özellikle yem üretim tesisleriniz, kapasiteniz ve kullandığınız teknolojiler hakkında bilgi verir misiniz?
Matlı Gıda Grubu olarak 6 fabrikada yılda 1 milyon 320 bin ton hayvan yemi üretme kapasitesine sahibiz. 2016 yılında 892 bin ton yem üretimi gerçekleştirdik ve hedefimiz 2020’de bunu 2 milyon tona çıkarmak.

6 tesisimizden biri olan Karacabey yem üretim tesisimiz, 45 bin m2 arazi üzerinde 17 bin 500 m2 kapalı alanda faaliyet göstermektedir. 20 bin tonu yatay depo, 40 bin tonu çelik silo olmak üzere 60 bin ton hammadde stoklama kapasitesine sahip tesisimiz toplamda bin 300 ton yemi, 48 ayrı çeşit ürün halinde stoklayabiliyor. Elektrik ve mekanik olarak sürekli gelişim içinde olan bu tesisimiz, bugün 70 ton/saat yem üretim kapasitesine ulaşmış durumda.

2006 yılında 20 ton/saat üretim kapasitesiyle çalışmaya başlayan Konya’daki yem tesisimiz, 2007 yılında yapılan yatırımla 40 ton/saate kapasiteye ulaştı. 61 bin 543 m2 arazi üzerinde 7 bin 500 m2 kapalı alanda faaliyet gösteren bu fabrikamız, 18 bin ton yatay depo, 15 bin ton çelik silo olmak üzere 33 bin ton hammadde stoklama kapasitesine sahip. Ayrıca bin 500 ton yem stoklama kapasitesi de bulunuyor.

Turgutlu yem üretim tesisimiz de 23 Mayıs 2009’da faaliyete başladı. 31 bin 500 m² alan üzerine kurulan tesiste makine parkı, ekipmanlar, otomasyon sistemi en son teknolojiye sahip. Tesisimizde iki adet liftli hammadde alım hattı, 3 bin m³ depolama kapasiteli hammadde dikey siloları, 6.500 m² depolama kapasiteli kapalı yatay depo, 16 bin m³ depolama kapasiteli çelik silo ve 3 bin m³ depolama kapasiteli dikey mamul siloları bulunuyor. Tesisimiz 100 ton/saat kapasite ile günde 2 bin ton yem üretebiliyor.

Çorlu yem üretim tesisimiz, 39 bin 63 m² alan üzerine kuruldu. Tesisimizde depolama bölümü, iki adet liftli hammadde alım hattından, bin 500 m³ depolama kapasiteli dikey hammadde silolarından, 6 bin m² ve 30 bin m³ depolama kapasiteli kapalı yatay depolardan ve bin 500 m³ depolama kapasiteli dikey mamul silolarından oluşuyor. Bu fabrikamız da, 40 ton/saat ile günde 960 ton yem üretebiliyor.

19 bin m² alan üzerinde kurulu Samsun yem üretim tesisimiz, 10 bin m² kapalı alana sahip. Yatay depo alanımız 6 bin 200 m². 50 ton/saat üretim kapasitesine sahip tesisimizde, toplamda 2 bin 750 m³ kapasiteye sahip 30 adet hammadde ve toplamda 3 bin m³ kapasiteye sahip 42 adet mamul madde silosu bulunuyor. Dört bant üzerinden çuvallı paketleme, bir hat üzerinden döküm yüklemesi bulunan tesisimiz, kanatlı yemleri için özel dizayn edilmiş bir üretim hattına sahip.

Gaziantep yem üretim tesisimiz ise 28 bin 500 m² alan üzerinde kurulu ve 10 bin m² kapalı alana sahip. Bu tesisimizin yatay depo alanı 6 bin m². Üretim kapasitesi 60 ton/saat olan tesisimizde 2 bin 750 m³ kapasiteye sahip 30 adet hammadde ve 3 bin m³ kapasiteye sahip 42 adet mamul silosu bulunuyor. Dört banttan çuvallı paketleme ve bir hattan döküm yüklemesi bulunan tesisimiz, kanatlı yemleri için özel dizayn edilmiş üretim hattına ve ek olarak 8 adet 5 bin tonluk silolara sahip.

Hemen hemen tüm yem tesislerimiz, teknolojik değişiklikler göz önüne alınarak kurulmuştur. Tesislerimizde üretim, el değmeden, PLC otomasyon kontrol sistemi ile gerçekleşmektedir. Kalite kontrol ile üretim sürekli kontrol altında tutulmakta, teknolojinin sağladığı avantajlarla prosesin her aşaması izlenebilmekte ve raporlama sistemi ile kayıt altına alınmaktadır. Bu sayede hammadde girişinden yem çıkışına kadar geçen süreçte izlenebilirlik ve kalite standartlarına uygun üretim sağlanmış oluyor.

Matlı Gıda Grubu’nun Türkiye yem pazarındaki yeri ve rolü nedir? Pazardaki rakiplerinizden farklı olarak müşterilerinize neler sunuyorsunuz?
İSO’nun “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasında, 2015 yılı verilerine göre 144’üncü sırada yer alan Matlı, dünya genelinde yem üretimi yapan yaklaşık 30 bin işletme arasında da en büyük 98. yem üreticisi olmayı başarmış bir firma. Türkiye’de 6 yem tesisi ve 450 bayisi olan tek firmayız. Yıllık yem üretim kapasitemiz altı fabrikada toplam 1 milyon 320 bin ton. Sanırım yem pazarındaki yerimizle ilgili daha fazlasını söylemeye gerek yoktur.

Müşterilerimize sunduğumuz hizmet farklılıklarına gelince; Matlı Gıda Grubu yem sektöründe neredeyse kişiye özel üretim gerçekleştiren bir firma. Yetiştiricinin kaba yem kaynaklarına, yetiştiricinin hayvanı besleme alışkanlığı ve özelliğine ve bölgesel beslenme özelliklerine göre yem üretiliyor ki bu sektöre Matlı Gıda Grubu’nun getirdiği bir yaklaşım. Yine süt ve döl verimini artıran özel yemler de sektöre Matlı Gıda Grubu’nun sunduğu ürünler. Bunlar bizi farklılaştıran noktalardan sadece bir kısmı.

Peki gelecek hedefiniz nedir? Gelecekte yem pazarında nasıl bir role sahip olmak istiyorsunuz?
Aynı anda Türkiye’nin 6 coğrafi bölgesinde faaliyet gösteren ve ürettiği yemleri pazarlayan bir firmayız. 2016 yılında Türkiye genelinde 810 bin ton yem satışı gerçekleştirdik. Hedefimiz ise 2020’de 2 milyon ton yem üreterek “Türkiye’nin yemcisi” olmak.

Yurtdışına yönelik bir çalışmanız ya da ihracatınız var mı?
Matlı Grubu’nun ihracat ayağında Burdan Yumurta öne çıkıyor. İran ve Türkmenistan pazarları ile başlayan ve 2016 yılında 6 milyon 750 bin Amerikan doları düzeyinde gerçekleşen Burdan Yumurta ihracatımız, bugün Irak, Umman, Makedonya, Gürcistan, Libya, Katar, Suriye ve Azerbaycan pazarları ile sürüyor.

Konusu açılmışken biraz Burdan Yumurta markanızdan ve bu alandaki iddianızdan bahsedebilir miyiz?
Nisan 2010’dan bu yana “Burdan Yumurta” markası ile yumurta üretimi gerçekleştiriyoruz. Üst düzey üretim teknolojileri ve biyogüvenlik tedbirleri ile toplam 300 bin metrekare arazi üzerinde kurulan modern tesislerimizde, 14 kümeste 2 milyon 150 bin adet tavuk kapasitesine sahibiz. Nihai hedefimiz ise 2020’de yılda 2 milyar adet yumurta üretmek.

Evet, yem üretiminde iddiasını kanıtlamış bir firma olarak yumurta üretiminde de iddialıyız. Genel yaklaşımın aksine hayvansal değil, tamamen ve sadece bitkisel kaynaklı yemlerle beslenen tavuklardan elde edilen doğal, taze, temiz ve lezzetli Burdan Yumurtalar herhangi bir katkı maddesi içermiyor. Burdan Yumurta’nın çok önemli bir özelliği olarak da bitkisel kaynaklı yemlerle beslenen tavuklarımızın yumurtalarında, hayvansal protein içerikli yemlerle beslenen tavukların yumurtalarında rastlanabilen hoş olmayan kokuya kesinlikle rastlanmıyor.

Burdan Yumurta tesislerinde yumurtalar üretimden pakete girinceye kadar 38 ayrı denetim noktasından geçiriliyor. Böylelikle Burdan Yumurta ambalajında tek bir kirli ya da büyüklük açısından birbirinden farklı yumurta bulunmuyor. Burdan Yumurta tesisleri, Türkiye’nin ilk ve tek “global gıda güvenliği standardı” BRC (British Retail Consortium) belgesine sahip. Burdan Yumurtaların ayrıca TSE ve Diyanet’ten onaylı helal sertifikası da bulunuyor.

Bir de Ar-Ge konusu var. Bildiğimiz kadarıyla bu konuya özel bir önem veriyorsunuz. Matlı grubunun bu konudaki çalışmaları hakkında bize neler anlatabilirsiniz?
Haklısınız, Matlı Gıda Grubu Ar-Ge’ye büyük önem veriyor. Bu amaçla Uludağ Üniversite ile imzalanan protokol çerçevesinde üniversitenin Veteriner Fakültesi’nin desteği ile Ar-Ge faaliyetleri sürdürüyoruz. Bu faaliyetler, grubun kurucusunun adını taşıyan Ömer Matlı Akademi’de ve ona bağlı Hayvansal Üretim Eğitim ve Araştırma Merkezi ile Eğitim Çiftliği’nde yürütülüyor. Bu merkezde geliştirilen daha verimli, daha yüksek enerjili, daha iyi besleyen ve daha çok süt verimi sağlayan sığır yemleri önce eğitim çiftliğindeki hayvanlar üzerinde deneniyor, bilahare yetiştiricinin kullanımına sunuluyor.

Eğitim çiftliğinde, 110 tane koyun 187’si sağmal olmak üzere 525 sığır bulunuyor. Süt sığırlarından günde 6 ton süt elde ediliyor. Eğitim çiftliğindeki süt sığırlarının günlük ortalama süt verimi 37 litre ki, bu yüksek verimde Ar-Ge merkezinde geliştirilen yemlerin doğrudan katkısı var.

Sosyal sorumluluk projesi olarak geliştirdiğiniz bir projeniz var: “Hayvancılık Akademisi”. Bu konuda da bizi bilgilendirir misiniz?
Matlı Gıda Grubu olarak 2013 yılı başında önemli bir adım daha attık. Sanal dünyanın “Hayvancılık Akademisi”, www.hayvancilikakademisi.com adresinde yayın hayatına başladı. Hayvancılık Akademisi, bir sosyal sorumluluk projesi olarak, Matlı Gıda Grubu bünyesindeki Ömer Matlı Akademi tarafından destekleniyor. Türkiye’den ve Dünya’dan en son, en taze hayvancılık haberlerine yer verilen sitede konuyla ilgili alanındaki akademisyenlerin görüş ve yazıları yayınlanıyor, hayvan yetiştiricileri de en çok ihtiyaç duydukları bilgilere bu siteden kolaylıkla ulaşabiliyor.

Son olarak neler eklemek istersiniz? Gelecek hedefleriniz ya da projeleriniz neler?
Matlı Gıda Grubu olarak süt sığırlarının doğru beslenmesine katkıda bulunup onlardan elde edilen süt ve süt ürünleri ile insanların doğru ve yeterli beslenmesine katkıda bulunuyoruz. Yine yumurta üreterek hayvansal proteinin bir diğer önemli kaynağında bu katkıyı sürdürüyoruz. Orta vadede beyaz et ve kırmızı et ile süt ve süt ürünleri üretimine de başlayarak Türkiye’nin protein ihtiyacını karşılayan bir gıda grubu olmak istiyoruz. Matlı Gıda Grubu olarak hem hayvanları hem insanları besleyerek, Türkiye’de besin zincirinin en güçlü halkası haline gelmek ana hedefimiz.

 

Kontrol edin

mehmet-ozgur-eroglu1

Anahtar Teslim Projeler Bize Yeni Ufuklar Açıyor

Mehmet Özgür EROĞLU, Atlas Değirmen:  “Anahtar teslim projeler bizim çok önemli. Zira makina ya da …