Ana Sayfa / Röportaj / “Lider konuma gelmeyi istiyoruz”

“Lider konuma gelmeyi istiyoruz”

Pelin Alkan, Starmax: “Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı sektörü olduğu sürece yem ihtiyacı da devam edecektir. Starmax ailesi olarak, Yem sektörüne, özellikle küçük kapasiteli yem sistemleri konusunda profesyonel çözüm sunarak pazardaki yem teknolojileri ihtiyacını karşılamak ve pazar payımızı arttırmak hedefindeyiz.”

pelin-alkan

Feed Planet Dergisi bu ay Starmax Tarım Makinaları Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Pelin Alkan ile bir araya geldi. 1980 yılında, çiftçilerin yem ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla kurulan Starmax, günümüzde hem çiftliklerin hem de profesyonel yem üreticilerinin kullanabileceği yem sistemleri üretiyor.

Çiftlikler ve yem üreticileri için daha düşük maliyetli ve daha kaliteli bir alternatif geliştirmek için yola çıkan Starmax, kuru yem ezme yerine buharlı yem ezme teknolojisi geliştirerek inovasyona verdiği önemi de kanıtlıyor. Pelin Alkan ile Starmax’ın sunduğu çözümleri, geliştirdiği teknolojileri, yem endüstrisindeki rolünü ve gelecek planlarını konuştuk. Detayları Pelin Alkan’dan alıyoruz…

Öncelikle Starmax’ın kuruluş hikâyesini anlatır mısınız? Firmanız kaç yılında kuruldu ve bugünlere nasıl ulaştı?
Firmamızın geçmişi 1980 yılına kadar uzanmaktadır. İlk dönemlerde sadece çiftliklerin kullanabileceği yem hazırlama ekipmanları yapılırken şu anda profesyonel yem üreticilerinin de kullanabileceği yem sistemleri yapılmaktadır. Starmax olarak, üretimini gerçekleştirdiğimiz yem sistemleri ise şöyle: toz yem tesisleri, pelet yem tesisleri, tahıl atığı peletleme üniteleri, buharlı ezme tesisleri, flake yem tesisleri, balık yemi ve kedi-köpek maması tesisleri.

Birebir sizin ürettiğiniz teknolojik çözümlerden biraz bahseder misiniz? Yem endüstrisine hangi teknolojik çözümlerle, makinelerle katkı sunuyorsunuz?
Firmamızın bir ürün grubu çiftliklerin kendi yemlerini hazırlamak için kullanacağı ekipmanlardan oluşmaktadır. Diğer grubumuz ise profesyonel yem üreticilerine hitap etmektedir. Yem kırma, yem kırma karıştırma makinaları, yem ezme makinaları, pelet sistemleri saatte 0,3 – 10 ton arasında üretilebilmektedir. Flake yem sistemlerinde de 10 ton/saat kapasiteye kadar anahtar teslimi kurabiliyoruz. Yeni üretimine başladığımız balık yemi ve kedi köpek maması tesislerinin kapasite aralığı 0,5 – 3 ton/saat arasında; anahtar teslimi kurulum da yapıyoruz.

Türkiye yem endüstrisindeki rolünüz, yeriniz ve yem teknolojileri piyasasındaki payınız hakkında bilgi verir misiniz?
Global pazara baktığımızda yem üretim sisteminde kullanılan profesyonel tesislerin 5 ton/saat kapasitesinden başladığını görüyoruz. Biz bu sistemleri daha kompakt hale getirerek 300 kg/saat modeline kadar çeşitlilik getirdik. Üretmiş olduğumuz tesislerin tamamı düşük kapasitelerden başladığı için pazarda farklı bir sektöre de hitap ediyoruz. Kendi yemini hazırlamak isteyen orta-büyük ölçekli çiftlikler veya küçük-orta ölçekli yatırımcılar ürünlerimizi tercih ediyor.

Yurtdışındaki faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Bugüne kadar yurtdışında hangi ülkelere ulaştınız?
Yurtdışı tanıtım faaliyetlerimizi desteklemek için fuar katılımlarına ağırlık veriyoruz. Geçen yıl 10 adet yurtdışı fuara katılım sağladık. Yurtdışında kurulum yaptığımız tesisler Türki devletler, Körfez ülkeleri, Kuzey Afrika ülkeleridir. Bunun yanı sıra Yunanistan, Ukrayna, Sırbistan gibi Avrupa ülkelerine de ihracatımız bulunuyor.

Teknik destek konusunda müşterilerinize nasıl hizmet veriyorsunuz?
Tesislerimizin kurulumu sırasında, tesisten sorumlu ekibe 3 günlük bir eğitim programı sunuluyor. Ayrıca her türlü satış sonrası destek gereksiniminde firmamızdan direkt destek veriyoruz veya varsa o ülkedeki distribütörümüzü yönlendiriyoruz.

Yenilik ya da inovatif çözümler konusundaki stratejinizden, bu konuya bakış açınızdan biraz bahseder misiniz?
En son geliştirdiğimiz inovatif çözüm, kuru yem ezme yerine buharlı yem ezme teknolojisini geliştirmek üzerinedir. Böylece daha ekonomik bir yatırım ile çiftliklerin veya yem üreticilerinin daha düşük maliyetle daha kaliteli ezilmiş yem ihtiyacına alternatif bir çözüm geliştirdik.

Starmax’ın gelecekle ilgili hedef ve planlarından da biraz bahseder misiniz? Dünya yem pazarının geleceğini ve gelecekte bu pazardaki rolünüzü nasıl görüyorsunuz?
Büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı sektörü olduğu sürece yem ihtiyacı da devam edecektir. Starmax ailesi olarak yem sektörüne, özellikle küçük kapasiteli yem sistemleri konusunda profesyonel çözüm sunarak pazardaki yem teknolojileri ihtiyacını karşılamak ve pazar payımızı arttırmak hedefindeyiz. İhtiyaç olan projeye kendi önerilerimizi de sunarak, müşteriye özel projeleri anahtar teslimi üretiyoruz. Sorunsuz ve uygun fiyatlı tesislerimizle kısa sürede kendi alanımızda lider konuma gelmeyi istiyoruz.

Son olarak neler eklemek istersiniz?
10-12 Nisan 2017’de Dubai de gerçekleşecek olan Agrame fuarına ve 6-8 Temmuz İstanbul’da gerçekleşecek olan VIV Turkey fuarında ürünlerimizi tanıtmak ve tanışmak üzere tüm misafirlerimizi bekliyor olacağız.

Bir önceki yazımız olan "Elevatör kovalarında iddialı yenilik: Millpart" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

hermanns

“Açık piyasa şartları Almanya’daki kıtlığın üstesinden gelmemizi sağlıyor”

Kıtlık Alman çiftçileri, özellikle de Doğu bölgesindekileri oldukça kötü vurdu. Alman çiftçiler temel yemlerin bulunmamasının …