Ana Sayfa / Kapak Dosyası / Küçükbaş Hayvan Yemi Üretimi, Üretim Teknolojileri ve Katkıları

Küçükbaş Hayvan Yemi Üretimi, Üretim Teknolojileri ve Katkıları

Küçükbaş hayvancılık sektörü; çiftçisi, yem üreticisi ve yem teknolojileri üreticisiyle bir bütün olarak ele alınmalıdır. Bu bağlamda sektörün sorunları ve gelişim yollarına dair planlamalar da ancak bu üç grubun güçlü ve zayıf yönlerine bakılarak yapılabilir.

feed12coverOrta sınıfın gelişimi ve sağlık bilincinin artmasıyla beraber tüketim alışkanlıklarında yaşanan değişim ve dünya nüfusunun hızlı bir şekilde artıyor oluşu iş dünyası tarafından yakın gelecekte daha fazla hayvansal proteine ihtiyaç duyacağımızın habercisi olarak kabul ediliyor. Örneğin 30 sene sonra oluşacak talebi mevcut üretim potansiyeliyle karşılamak imkânsız olarak görülüyor. Bu çıkarım çiftçiyi, yem üreticisini ve yem teknolojileri firmalarını aynı oranda ilgilendiriyor. İstatistiklerden yararlanarak elde ettiğimiz bu bilgi ve teknolojinin gelişimiyle beraber artan verimlilik; beklenen talep fazlasını kapatmak için seferber ediliyor.

Küçükbaş hayvanlarla ilgili istatistikler ülkemizde 44 milyonun üzerinde küçükbaş hayvan olduğunu göstermektedir. Uzmanlar ülkemizin üretim potansiyeli ve ete olan talep dikkate alındığında bu rakamın daha yukarılara çekilebileceğinde hemfikir. Bunun için yem sektörü üzerine düşeni yerine getirmeye hazır bulunuyor.

Kontrol edin

YEM DEPOLAMA

Hayvanlara verilen yemin değeri iyi depolamaya bağlıdır. Depolama sırasında hızlı veya yavaş bir şekilde gerçekleşen …