Ana Sayfa / Haberler / Kanatlı yem sektörüne yeni mısır türü müjdesi

Kanatlı yem sektörüne yeni mısır türü müjdesi

Çukurova’da yeni bir mısır türü geliştirildi. Adasa16 adı verilen türün, yüksek yağ oranı nedeniyle yüksek oranda talep görmesi bekleniyor.

kanatli_misir_yeniDoğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle yeni bir mısır türü geliştirildi. Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı İbrahim Cerit, son 10 yılda tohumculukta ve bitki geliştirmede enstitüde yapılan araştırmalarla ciddi mesafeler alındığını söyledi. Mısır tohumculuğunda yüzde 95 oranında yabancı çeşitlerin hâkim olduğunu belirten Cerit, yurt içinde yapılan çalışmalarla bu hâkimiyetin kırılacağını dile getirdi.
Türkiye’nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden Çukurova’da kurulu enstitü bünyesindeki modern bitki ıslahı laboratuvarıyla yeni tohum çeşitleri geliştiriliyor. Bugüne kadar buğdaydan pamuğa, soyadan ayçiçeğine kadar yaklaşık 60 çeşit geliştirilerek tescillendirilen enstitüde, yerli tohumlardan 26’sı yurt içinde ve yurt dışında pazarlanarak ülke ekonomisine yaklaşık her yıl 100 milyon lira katkı sağlanıyor.

Bir önceki yazımız olan "Kılıç Deniz: "Alan verilirse üretimde Norveç’i geçeriz"" başlıklı makalemizde "kılıç holding; orhan kılıç; deniz ürünleri; akva kültür; balıkçılık; yem" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

buhler

Bühler’den gıda ve yem kurutma işleminde başarı için MoisturePro hizmeti

Bühler’in yeni tanıttığı bulut temelli MoisturePro hizmeti, bir yandan gıda ve yemde güvenilirliği sağlarken, yılda …