Ana Sayfa / Röportaj / “Kalitedeki hassasiyetimizi laboratuvarımızda görebilirsiniz”

“Kalitedeki hassasiyetimizi laboratuvarımızda görebilirsiniz”

Nihan Ganjuk, Kartal Kimya: “Gelişen üretim teknolojilerini takip etmek ve uygulamak öncelikli yatırım planımızı oluşturuyor. Fabrika var, nasılsa üretiyoruz da demiyoruz asla. Örneğin, paketlemede teknoloji mi değişti hemen yenisine adapte ediyoruz. Bu sayede son teknoloji sözümüzün arkasında durabiliyoruz.”

nihan-ganjuk

Feed Planet Dergisi bu ay Türkiye’nin önde gelen yem katkı üreticilerinden Kartal Kimya’yı konuk ediyor. Türkiye’nin ilk defa Kartal Kimya ile birlikte amino asitler, antikoksidiyaller ve enzimlerle tanıştığını hatırlatan Veteriner Hekim Nihan Ganjuk, Türkiye’nin en büyük ve ileri teknolojisine sahip üretim fabrikasıyla Balkanlar ve Orta Doğu’nun en iyisi olarak telaffuz edildiklerini ifade ediyor. Türki cumhuriyetler başta olmak üzere, Avrasya ülkelerine ihracat gerçekleştiren Kartal Kimya, ürettiği ürünlerin kalite standardını kontrol edebilmek için kendi bünyelerindeki laboratuvarda analizler yapıyor.

Nihan Ganjuk ile Kartal Kimya’nın tarihini, üretimini gerçekleştirdiği ürün gruplarını, üretim tesislerini ve kullandıkları teknolojileri, firmanın pazardaki rolünü ve gelecek hedeflerini konuştuk. Detayları Ganjuk’tan alıyoruz.

Sayın Ganjuk, bize Kartal Kimya’nın kuruluş hikâyesini ve bugünlere nasıl geldiğini açıklar mısınız?
Kartal Kimya 1985 yılında Yusuf Kanat tarafından kurulmuştur. Kuruluş amacı ülke ekonomisine yerli bir firmayla katkı sağlamaktır. Bu noktada Yusuf Kanat’ın kariyerinden biraz söz etmek istiyorum. Yusuf Kanat yem katkı sektörüne 1969 yılında Roche firmasında, Laboratuvar bölümünde başlamıştır. 1972 yılında, Türkiye’de ilk kez veteriner ilaç, aroma ve yem katkı departmanını Roche içinde kurmuş ve 1984 yılında emekli olana kadar bu bölümünün yöneticiliğini yapmıştır. 1985 yılında bu bilgi birikimini Türk hayvancılığının gelişimine katkı sağlamak için kullanmayı amaç edinerek, 4 Levent Oto Sanayi’nde Kartal Kimya’yı kurmuştur. 1990 yılında hızla büyüyen firma, ofis bölümünü Maslak’a taşımıştır. Ancak Avrupa teknolojileri ve yem katkılarındaki kaliteyi arttırarak hayvancılığımızın gelişimini hedef edinen Yusuf Kanat, çok büyük bir yatırım ile Avrupa ve Türkiye’deki en yüksek teknolojiyi kullanarak üretim tesisimizi bugün bulunduğu Gebze Organize Sanayi’de 1995 yılında yeniden inşa etmiştir. Hemen arkasından ofis ve üretim birimlerinin birlikte çalışmasının avantajlarını değerlendirerek 2000 yılında ofisi de bu araziye taşımıştır. Yusuf Kanat, Kartal Kimya ile birlikte Türkiye’yi ilk kez amino asitler, antikoksidiyaller ve enzimlerle tanıştırmıştır. Bugün hala fabrikamızın içinde hatıra olarak ilk fabrikamızın önemli bölümlerini müze gibi muhafaza ediyoruz.

Kartal Kimya’nın faaliyet alanları, ürettiği ürün grupları ve bunların hammadde kaynakları hakkında da biraz bilgi alabilir miyiz?
Kartal Kimya, kurulduğu günden bu yana finansal gücü, üretim kapasitesi, vizyonu, girişimci yapısı ve inovatif ürünleri ile hayvan sağlığı ve yem katkı sektörünün en önemli oyuncusu olmuştur. Türkiye’nin en büyük ve ileri teknolojisine sahip üretim fabrikasıyla Balkanlar ve Orta Doğu’nun en iyisidir. Fabrikamız tamamen Bühler tarafından, son teknoloji ile inşa edilmiştir. Mikrodozajlama, ürün izlenebilirliği, tam otomatik paketleme, Kraft torbalar, kalite kontrol laboratuvarı sistemleri ile ISO 9001, ISO 14001, FAMI-QS sertifikalarına sahiptir.

Kartal Kimya’nın yem katkılarından oluşan ürün yelpazesi şöyledir: vitamin ve mineral premiksleri (tüm hayvan türleri için), suda çözünen vitamin ve mineral premiksleri, renklendiriciler, antikoksidiyaller ve koruyucular, prebiyotik ve probiyotikler, enzimler, toksin bağlayıcılar, antioksidanlar, aminoasitler, çiftlik çözüm ürünleri grubu, veteriner ilaçlı premiksler, fitoterapötikler ve doğal bitkisel premiksler.

Biraz bahsettiniz ama üretim tesisleriniz, kapasiteniz ve kullandığınız teknolojiler hakkında daha ayrıntılı bilgi verir misiniz? Firmanız kapasite ve teknoloji kullanımında hangi düzeydedir?
Kartal Kimya, bugün Gebze Organize Sanayi Bölgesinde, temelleri 1995 yılında atılmış olan, Türkiye ve Avrupa’nın en modern üretim tesisine sahiptir. Kartal kimya ürünlerinin inovatif ve yüksek kalitede olmasının fiziksel sebebi, Bühler firması tarafından inşa edilmiş üretim fabrikasıdır. Firmamız üretimini tam otomatik sistem ile gerçekleştiriyor. Vitamin ve mineral hammaddelerinin bulunduğu büyük ve orta ölçekli siloların yanı sıra Türkiye’de ilk olarak Kartal Kimya bünyesinde bulunan mikrodozajlama ünitesiyle çok hassas vitamin ve katkı gruplarında 200 grama kadar tartım yapabiliyoruz. Premixlerimiz, tartım sürecinden paketleme sürecine kadar olan prosesin her aşamasında kontaminasyona uğramadan, yüzde 100 homojenizasyon ile paketlenerek sevkiyat sürecine hazırlanıyor.

Kartal Kimya’da ürettiğimiz ürünlerin kalite standardını kontrol edebilmek için kendi bünyemizdeki laboratuvarda analizler yapıyoruz. Kalite kontrolü için Kartal Kimya laboratuvarında, her seri ürünün 1500 kilogramında 6 kez test yapıyor ve analizi yapılan her numunenin bir eşini bir yıl süre ile saklıyoruz.

Kartal Kimya’nın Türkiye yem pazarındaki yeri ve rolü nedir? Kartal Kimya’yı Türkiye’deki diğer rakiplerinden farklı kılan özellikler nelerdir?
Yenilikçi yaklaşımımız ve üst düzey teknolojik alt yapımız ile sağlıklı, güvenilir ve yüksek kalitede ürünler üreterek müşteri memnuniyetini sağlamayı kendimize misyon edinmiş bir firmayız. 1985 yılından beri yem katkı sektörünü yönlendiren bir firma olduk. Bunun en önemli sebebi Yusuf Kanat’ın hem ürünler konusundaki teknik bilgisinin tecrübeler sonucu müthiş bir birikime ulaşmış olması, hem de yem katkısını Türkiye’de kullandıran ilk duayenlerden olmasıdır. Yem katkı sektöründe bugün önemli düzeylerde görev yapan neredeyse herkese bir şekilde dokunmuşluğu bulunuyor. Üretim fabrikamızın Türkiye’de hala eşi olmayan bir teknoloji ile üretilmiş olması, üretim kalitemizin üst seviyede olmasına destek olmaktadır. Ancak şunu da eklemem gerekir; premikslerimiz hayvan besleme konusunda uzman çalışan kadromuzla ve yıllara dayanan deneyimler sonucunda oluşturulmuştur. Bir elementin yüksek miktarı, diğer bir elementin eksikliğine neden olabilir. Bu nedenle ancak doğru oranlarda karıştırılmış bir premiks kullanılması olumlu sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Son yıllarda yem katkı alanında global çapta markalaşmış büyük oyuncuların hemen hepsi Türkiye’de kendi genel merkezleri ile pazara dahil olmuş durumdadır. Pek çok firma yabancı markalara satılmış, birer kısmı bu markaların kanatları altına girmiştir. Kartal Kimya, bugün tamamı Türk yatırımlı bir firmadır ve 32 yıldır daima pazardaki ilk 3 şirket arasında yer almıştır.

Kartal Kimya’nın yurtdışındaki yapılanması hakkında da bilgi verebilir misiniz? İhracata yönelik çalışmalarınız, ihracat gerçekleştirdiğiniz ülkeler hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Kartal Kimya tüm ihracat operasyonlarını Gebze merkezden yönetmektedir. Kavimix markamız ile 2010 yılından beri aktif olarak ihracat yapmaktayız. Politik ya da kişisel sebeplerle bazı yıllarda ihracat yaptığımız ülkeler değişiklik gösterse de Avrasya ülkelerine ihracat yapmaktayız. Ancak en yoğun çalıştığımız bölge Türki Cumhuriyetlerdir.

Varsa yeni yatırımlarınızdan ya da yapmayı planladığınız yatırımlardan bahseder misiniz? Kartal Kimya’nın gelecek hedefleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Gelişen üretim teknolojilerini takip etmek ve uygulamak öncelikli yatırım planımızı oluşturuyor. Fabrika var nasılsa üretiyoruz da demiyoruz asla. Örneğin, paketlemede teknoloji mi değişti hemen yenisine adapte ediyoruz. Bu sayede son teknoloji sözümüzün arkasında durabiliyoruz. Laboratuvar ekipmanlarımız ise bir diğer yatırım alanımız. Kalite konusundaki hassasiyetimizi laboratuvarımızda görebilirsiniz. Kartal Kimya’da ürettiğimiz bütün ürünlerin kalite kontrolünü kendi laboratuvarımızda gerçekleştiriyor ve her seri ürünü 1500 kilogramda 6 kez test ediyoruz. Analizi yapılan her numunenin bir eşini de, bir yıl süre ile saklıyoruz. Örneğin laboratuvarımıza en son eklediğimiz ICP-OES cihazı ile premiks ve minerallerin içinde bulunan bütün elementleri ve ağır metalleri, ppb düzeyinde analiz ediyoruz.

Bu yıl çözüm ürünlerine odaklanmış durumdayız. Dünya trendi ilaç kullanımını azaltarak hayvanları doğru ve koruyucu beslemeye yönlendiriyor. Bu nedenle sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıkları besleme ile nasıl önleyebileceğimizi göstermek istiyoruz. Karbio markamız, çiftlik hayvanlarına yönelik çözüm ürünlerimizin ilk grubu. Çiftlik hayvanlarında sık karşılaşılan, ayak hastalıkları, sıcak stresi, trans dönem beslemeleri gibi özel durumlar için geliştirdiğimiz formüller. İnovatif ürünler sunmak hedeflerimiz arasında.

Kartal Kimya’nın kazandığı “Çevreci Tesis Ödülü” ile çevreye verdiği önemi görebiliyoruz. Peki, Kartal Kimya’nın çevreye duyarlılık konusunda neler yapıyor?
Kartal Kimya üretim tesisi, sürdürülebilir atık yönetimi politikaları, çevreye saygılı çalışmaları ve bu konuda yaptığı yatırımlar kapsamında aldığı “Çevreci Tesis Ödülü” ile çevreye ve sürdürülebilir yaşama verdiği önemin altını bir kez daha çizmiş oldu. ISO-14001 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikasına, ISO-9001, FAMI-QS ve Çevre İzni Belgesine de sahip olan Kartal Kimya, satın alma sürecinden piyasaya sürülen ürünlere kadar her aşamada çevresel etkilerini kontrol altında tutuyor. Çevrenin korunması için uyguladığı sürdürülebilir atık yönetim politikaları ile öncelikle atıkların kaynağında azaltılmasını hedefleyen şirketimiz, kaynağında ayrı toplanan atıkları uygun yöntemlerle geri kazanarak atıkların bertaraf edilmesini de sağlıyor.

Toz ürünlerde yıllık 45 bin ton, likit ürünlerde ise 2 bin 500 ton üretim kapasitesine sahip olan yem katkı maddeleri sektörünün öncü firmalarından Kartal Kimya, Gebze’deki modern tesislerinde 3 vardiya üretim gerçekleştiriyor ve günlük bazda ortalama 60 ton üretime imza atıyor.

Bir önceki yazımız olan "“Lider konuma gelmeyi istiyoruz”" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Jaine_Chisholm_Caunt_gafta_miller111

Tahıl ticaretinin yüzde 80’i GAFTA standartlarına göre yapılıyor

 “Gafta, dünya genelinde tarımsal ürünlerin ticareti alanında 95 ülkeden 1800’den fazla üye şirketi temsil eden …