Ana Sayfa / Haberler / İsviçreli inek yemi, küresel ısınmayla mücadelede katkı sağlayacak

İsviçreli inek yemi, küresel ısınmayla mücadelede katkı sağlayacak

İsviçreli Agolin, hayvancılıkta metan emisyonunu azaltan bir yem geliştirdi. Firma yetkilileri bunun küresel ısınma tehlikesi ve verimlilikle ilgili üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu belirtiyor.

inek

İsviçreli merkezli bir firma olan Agolin, büyükbaş hayvanların neden oldukları metan emisyonunu azaltarak küresel ısınmayla mücadelede yeni bir adım attıklarını açıkladı. Lozan merkezli firmanın Reuters haber ajansına konuşan yetkilileri, büyük baş hayvanların gerekli olduğundan daha fazla gaz çıkardıklarını ve geğirdiklerini ve bunu azaltacak bir yem geliştirdiklerini dile getiriyor. Firmanın kurucularından Kurt Schaller tek bir hayvanın yılda 3 ton karbondioksit ürettiğini, bunun yüzde 10 oranında azaltılabileceğini belirtirken, “Karışımımızı yılda yaklaşık 1 milyon inek için satıyoruz. Avrupa Birliği’nde 25-28 milyon inek var, bu yüzden büyük bir yüzde. Bu, bugün 300.000 ton CO2 azaltımı anlamına geliyor.” ifadelerini kullanıyor.
Birleşmiş Milletler, küresel ısınmaya katkıda bulunan sera gazlarının yüzde 18’inden sadece çiftlik hayvanı yetiştiriciliğinin kaynaklandığını söylüyor. Bunun yaklaşık dörtte biri büyükbaş hayvanların midelerindeki gazdan geliyor.
BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) hayvancılık geliştirme yetkilisi Anne Mottet, “İnekler için geğirme- gaz çıkarmadan da fazla olacak şekilde – tüm sera gazı emisyonlarının yüzde 4’ünün kaynağını oluşturuyor.” diyor. Agolin, sahadaki denemelerin ürünlerinin süt verimini ve yem verimliliğini artırmaya da yardımcı olduğunu gösterdiğini söylüyor. Bunlar çiftçilerin daha kolay ölçebileceği faydalar.

Kontrol edin

fao

FAO’nun yeni Genel Direktörü Çinli Qu Dongyu

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Genel Direktörü, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Tarım ve Kırsal …