Ana Sayfa / Haberler / İş Bankası raporu: Yem sanayiinin ithalata bağımlılığı artıyor

İş Bankası raporu: Yem sanayiinin ithalata bağımlılığı artıyor

İş Bankası hayvancılık ve yem sektörünü yakından ilgilendiren bir rapor yayımladı. Raporda kur artışının maliyetleri artırması nedeniyle yem sektörünün ithalata bağımlığının arttığının altı çizildi.

isbank

İş Bankası’nın yayımladığı “Büyükbaş Hayvancılık Sektörü” adlı raporda sektörün durumuyla ilgili değerlendirmelere yer verildi. 30 sayfalık Raporda ithalatın kırımızı et fiyatlarını düşürmeye yetmediği, kurdaki artış sebebiyle ithalatla ilerleyen üretim modelini zor günlerin beklediği ve kur etkisi nedeniyle ileriyi görmenin zorlaştığı ifade edildi. Raporda, kur riskine karşı sektörün büyük çoğunluğunun gerekli önlemleri almadığı da ifade edildi.
Büyükbaş hayvancılıkta üreticinin kaygılarının başında maliyetlerinin yaklaşık yüzde 70’ini teşkil eden yem maliyetleri geliyor. Kur değişikliği nedeniyle yem fiyatları yüzde 70’in üzerinde arttı. Raporda bu artış, yem hammaddeleri ithalatının sanayiciye getirdiği maliyetlerini ve bunun sonucu olarak da sektörün ithalata bağımlılığını artıran bir durum olarak yorumlandı. Konu raporda şu sözlerle ifade edildi: “Türkiye’de yem imalatında 50’den fazla sayıda ithal ara mal kullanılıyor. Soya fasulyesi, mısır ve içki sanayiinin posaları gibi ürünler yem sanayinin başlıca ithal ürünleri. 2016’da bu ara malı ithalatına 1 milyar 966 milyon dolar ödenmişken, 2017’de bu sayı 2 milyar 560 milyon dolara çıktı. Son yıllarda yem ithalatının ivmelendiği ve yem sanayii giderek fazla oranda ithalata bağımlı hale geldi.”

Kontrol edin

fao

FAO’nun yeni Genel Direktörü Çinli Qu Dongyu

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Genel Direktörü, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Tarım ve Kırsal …