Ana Sayfa / İDMA 2019 / İDMA’da 150 milyon dolarlık ihracat bağlantısı kuruldu

İDMA’da 150 milyon dolarlık ihracat bağlantısı kuruldu


Ekonomide yaşanan durgunluk ortamında düzenlenen İDMA Fuarı, şirketlere ilaç gibi geldi. 4 gün süren fuar 150 milyon dolardan fazla ihracat bağlantısının kurulmasına aracılık etti.

Değirmencilik, hububat ve bakliyat işleme sektörünün uluslararası arenadaki en büyük buluşma platformu İDMA – Uluslararası Un, Yem, İrmik, Pirinç, Mısır, Bulgur Değirmen Makineleri ve Bakliyat, Makarna, Bisküvi Teknolojileri Fuarı, 20-23 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde sekizinci kez kapılarını açtı. Binlerce yerli ve yabancı profesyonel yatırımcıyı ağırlayan fuar, sektör için adeta can suyu oldu.

Dünyanın 26 ülkesinden 200’den fazla markanın stant açtığı İDMA 2019 Fuarı’nda, ziyaretçiler, anahtar teslimi un, yem, pirinç, bakliyat, makarna ve bisküvi fabrikalarında bulunan her türlü makine, malzeme ve ekipmanı birebir görme ve değerlendirme imkânı buldu. Özellikle en son geliştirilen teknolojilerin ön plana çıktığı fuarda, aynı ürün grubunda farklı marka alternatiflerinin bulunması, alıcılara farklı teknolojileri kıyaslama ve avantajlı yatırımlar yapma fırsatı sundu.

400 milyar dolarlık yem, 155 milyar dolarlık buğday ve 5 milyar dolarlık un pazarı teknolojisinin görücüye çıktığı İDMA Fuarı’nın en dikkat çekici tarafı, bir kez daha yatırım amacıyla gelen ziyaretçilerin yoğunluğu oldu. Bu sayede sadece fuar esnasında, 150 milyon dolardan fazla ihracat bağlantısı kuruldu. Bugüne kadar düzenledikleri fuarlarla ülke ekonomisine milyonlarca dolarlık iş bağlantısının kurulmasına aracılık ettiklerini ifade eden Parantez Group Yönetim Kurulu Başkanı Zübeyde Kavraz şunları söyledi: “Yaşanan ekonomik daralmaya rağmen İDMA bu yıl da hem katılımcıyı hem de ziyaretçiyi memnun etti, fuarımız çok başarılı geçti. 2 bin 968 yabancı ziyaretçiyi ülkemize getirmeyi başardık. Fuara katılan yerli ve yabancı firmalar çok sayıda iş bağlantısı kurdu. Sadece fuar esnasında 150 milyon dolarlık ihracat anlaşmalarına imza atıldı. Fuarda kurulan bağlantılar sayesinde 350-400 milyon dolarlık daha iş bağlantısı oluşacağını umut ediyorum.” diye konuştu.

Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan İDMA Fuarı’nı ziyaret eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, katılımcı firmaların stantlarında incelemelerde bulundu. Firmaların fuarda kurdukları iş bağlantılarına sevindiğini ifade eden Gülle’ye stantları ziyareti sırasında Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği (GUSAD) Başkanı Erhan Özmen ve Parantez Group Yönetim Kurulu Başkanı Zübeyde Kavraz eşlik etti.

İDMA’ya katılımın çığ gibi büyüyeceğini düşünüyorum

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erhan ÖZMEN: Google çıkana kadar dünyada en zor ulaşabileceğimiz şey bilgiydi. Google çıktıktan sonra bilgiye erişim kolaylaştı. Şimdi dünyadaki en zor şey insana, ürüne, müşteriye ve dünyayla diyaloğa ulaşmak. Ancak bu tür organizasyonlar, üreticiden tüketiciye kadar tüm sektör paydaşlarını bir araya getiriyor. Burada da bizi Parantez Fuarcılık ve İDMA bir araya getirdi. 16 yıldan beri bu sektörde ihtisaslaşan, karış karış dünyayı gezen bir organizasyondan, bir şirketten, işini yüreğiyle, aşkla yapan bir aileden bahsediyorum.

Bundan dolayı Parantez Fuarcılık’ı ben can-ü gönülden kutluyorum. Bugün dünyanın dört bir yanından 105 ülkeden 200 şirketi buraya getirdiler. Ben bunun çığ gibi büyüyeceğini düşünüyorum. Arkasında böyle bir girişimci sektör ile de bu kadar hızlanan global dünyada çok daha güzel işlere imza atacaklarına yürekten inanıyorum. Bu onların işi. Yolları açık olsun.

İDMA bu sektörün bir iki ihtisas fuarından biri

TABADER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa BAYRAM: Yaklaşık iki yıl önce yine buradaydık. Yine beraberdik. İyi ki bu tür güzel organizasyonlar var. Teknoloji nereye gidiyor, bunu görüyoruz. İDMA, dünyada benim takip edebildiğim, bu sektörde markalaşmış, ihtisaslaşmış iki-üç fuar organizasyonundan biri. İDMA, sürdürülebilir bir organizasyon olmuş. Asıl tılsımlı kelime işte bu. İDMA, 16 yıldır bunu çok düzenli ve başarılı bir şekilde yapıyor. Onun için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Son 300 yılda bugün bu fuarda göreceğiniz pek çok makinelerin aslında ilk tasarımları yapılmış. Ve bugün içinde bulunduğumuz çağda bunlara artık sanayi 4.0’lar girmeye başladı. Onun için bu tür sektörlerin temsil edildiği fuarlar önemli ve stratejik fuarlardır. Bu, sadece bir araya gelmek değil aslında. Bu, bir nevi teknolojiyi de tetiklemek için güzel düşünülmüş bir organizasyon. Hepinizi iki sene sonra buluşmak üzere şimdiden davet ediyorum.

Afganistan’ın bu fuarda sergilenen teknolojilere ihtiyacı var


Ahmad Zeki Fazlı, Nangarhar Afgan Tarım Eğitim Merkezi Direktörü:
Afganistan’da tarım ürünleri alanında faaliyet gösteriyoruz. Bu fuara katılmaktan gurur duyduk. Buradaki makinelere ülkemizin ihtiyacı var. 

İDMA 2019’da daha fazla çeşitlilik var


Irak Devlet Tahıl İşleme Şirketi Teknik İşler Müdürü Ahmad Al-ISSA:
İDMA 2019’un her zamankinden daha fazla çeşitlilik sergilediğini düşünüyorum. Bu yüzden önümüzdeki dört gün boyunca hedeflerimize ulaşacağımızı umuyorum.

İDMA’ya büyük bir heyetle katılıyoruz


Mısır Değirmencilik Derneği Genel Sekreteri Mahmoud RIYADH:
Bu fuara Mısır’dan dört şirket katılıyor. Bu önemli etkinliğe katılmak için büyük bir heyetle İstanbul’a geldik. Fuarınızla gurur duyuyor, katılıyor ve ziyaret ediyoruz.

Mali ile Türkiye arasındaki ticaret hacmini artırabiliriz


Mali-Türkiye İş ve Oryantasyon Merkezi Başkanı Moussa Coulibaly:
Daha önce de İDMA Fuarı’na gelmiştim ve çok güzel geçmişti. Mali ve Türkiye ülke arasındaki ticaret hacmini sizlerle birlikte artırabiliriz.

Türk makine sektörü Ukrayna değirmencilik endüstrisini geliştiriyor


Ukrayna Değirmenciler Birliği Başkanı Rodion Rybchinskiy:
Son üç fuardır İDMA’ya büyük bir heyetle katılıyoruz. Türk makine sektörünün de etkisiyle değirmencilik endüstrisinde büyük değişikliklere şahitlik ediyoruz.

 

Kontrol edin

Ziyaretçiler gezmek için değil alım için gelmişti

Mustafa Oral, Yönetim Kurulu Başkanı, UNORMAK: İDMA’nın gayet verimli geçtiğini düşünüyorum. Beklediğimizin üzerinde bir katılım …