Ana Sayfa / Haberler / İDMA, İstanbul’un ardından Güney Amerika, Afrika ve Asya’da olacak

İDMA, İstanbul’un ardından Güney Amerika, Afrika ve Asya’da olacak

Değirmen makineleri, hububat ve bakliyat işleme endüstrisinin dünyadaki en büyük buluşma noktalarından biri olan İDMA, buğdayın anavatanı Türkiye’den dünyaya açılıyor. İstanbul’da sekizinci kez sektörü çatısı altında toplayan Parantez Group, fuarın dünyanın farklı bölgelerine taşınması yönünde taleplerin ardından İDMA’yı Güney Amerika, Afrika ve Asya’da organize etme kararı aldı.

idma_dunya_bbm31Uluslararası Un, Yem, İrmik, Pirinç, Mısır, Bulgur, Değirmen Makineleri ve Bakliyat, Makarna, Bisküvi Teknolojileri Fuarı İDMA, 20-23 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde sekizinci kez, binlerce yerli ve yabancı profesyonel yatırımcıyı ağırlıyor. 26 ülkeden değirmen makineleri, hububat ve bakliyat işleme sektöründe faaliyet gösteren 200’ye yakın firma, İDMA’da son teknolojilerini sergiliyor. 155 milyar dolarlık buğday ve 5 milyar dolarlık un pazarının teknolojilerinin sergilendiği İDMA Fuarı, 105 ülkeden katılımı kesinleşmiş yerli ve yabancı 7 bini aşkın ziyaretçiyle bir kez daha sektörün nabzının attığı bir forum olacak.

Fuarın organizatörü Parantez Group, bu yıl da İDMA’nın hem katılımcıyı hem de ziyaretçiyi memnun edeceğinden emin. Parantez Group Genel Müdürü Zubeyde Kavraz, fuarın, dünya değirmencilik sektörünü bir çatı altında buluşturacağını ifade ederken, “Sektörde tüm gözler İDMA’da olacak.” diyor. Kavraz, 2017’deki fuara 7 bin civarında ziyaretçinin geldiğini, bu yıl ise daha fazla katılım beklediklerini dile getiriyor.

Kavraz, dünyanın farklı bölgelerinden katılımcı firmalar ve ziyaretçilerin İDMA’nın başarısını takdirle dile getirdiklerini, fuarın dünyanın farklı bölgelerine taşınması yönünde taleplerle karşılaştıklarını söyleyip sektör paydaşlarına müjdeyi verdi. Kavraz, Parantez Fuarcılık’ın İstanbul’un yanı sıra Güney Amerika, Afrika ve Asya’da sektörü buluşturacak fuarlar düzenleyeceğini açıkladı.

Her alanda kıyasıya rekabetin yaşandığı uluslararası piyasalarda iş geliştirme ve pazarlama yapmak açısından en önemli araçlardan birinin fuarlar olduğunu vurgulayan Parantez Group Genel Müdürü, “İDMA şimdiye dek değirmencilik sektöründe hizmet veren firmaların marka bilinirliliğinin güçlenmesinde, yeni müşterilere ulaşmalarında ve pazarlarını çeşitlendirip yeni ihracat bağlantıları kurmalarında önemli rol oynadı. İDMA, bu endüstride teknoloji, bilgi ve inovasyon transferinin yapıldığı bir forum oldu. Buraya katılan firmalar, satışlarını artırma, yeni ürünlerini sergileme, doğrudan satışlarla ulaşamayacakları müşterilerle irtibata geçme imkanı sağladı. İDMA’ya katılan tüm sektör paydaşları; üreticiler, yatırımcılar, mühendisler, akademisyenler bir çatı altında buluşup sektörün sorunlarını tartışma, çözüm önerilerini konuşma fırsatı buldu. Yapılan bu katkıları gören dostlarımız, fuarın kendi ülkelerinde de gerçekleşmesini talep ediyorlardı. Artık bu taleplere karşılık verme vaktinin geldiğini düşünüyorum. Bu sektördeki tecrübemize, beş kıtada 85 bin profesyonel ve sektör temsilcisi ile sağladığımız networke dayanarak İDMA’yı Afrika, Asya ve Güney Amerika’da da gerçekleştirmeye karar verdik.” ifadelerini kullandı.

Parantez Group, bu yıl alım heyetleri konusunda önemli bir avantaj sağladı. Türkiye’nin dış ticaretini geliştirmek isteyen Ticaret Bakanlığı, yapılan görüşmeler neticesinde yurtdışı ziyaretçi katılımıyla başarı kazanmış İDMA Fuarı’nı, sektörel nitelikli uluslararası fuarlara verdiği destek kapsamına aldı. Bu destek kapsamında, Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) organizatörlüğünde, 8. İDMA Fuarı’na, başta Afrika ve Güney Amerika olmak üzere dünyanın birçok noktasından alım heyeti getiriliyor.

Değirmencilik endüstrisi paydaşlarını çatısı altında toplayan Tahıl ve Bakliyat İşleme Teknolojileri, Depolama ve Analiz Sistemleri Derneği (TABADER), İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek İDMA’da sertifikalı değirmencilik eğitimi veriyor. 21 Mart günü başlayacak eğitim, un ve yem sektörlerine yönelik olarak İngilizce-Türkçe olmak üzere 2 dilde verilecek.

UN, YEM, BAKLİYAT ZİRVESİ’NE
ÜST DÜZEY KATILIM
TABADER, eğitimin yanı sıra İDMA ile eşzamanlı olarak iki önemli etkinliğe daha imza atacak. Dernek, sektörün büyük takdirini kazanan Duayenler Buluşması’nı fuarın ilk günü olan 20 Mart’ta WOW Otel’de gerçekleştirecek. Bu vefa gecesinin adını “Uluslararası Duayenler Buluşması ve Ödül Töreni” olarak değiştiren dernek, dünyanın farklı ülkelerinde değirmencilik sektöründe isim yapmış, en az yarım asır bu endüstriye değer katmış kişilere plaket takdim edecek.

TABADER, Uluslararası Duayenler Buluşması ve Ödül Töreni’nin öncesinde ise “Un, Yem, Bakliyat Zirvesi (IFP-2019)” düzenleyecek. Zirvede un, yem, bakliyat sektörlerinin durumu, ekonomik değerlendirmeleri, ihracatı, uluslararası ticareti ve geleceği tartışılacak. Zirveye, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, Kazakistan’ın Türkiye Büyükelçisi Abzal Saparbekuly; Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği Başkanı Erhan Özmen, Türkiye Yem Sanayicileri Birliği (Türkiyem-Bir) Başkanı Ülkü Karakuş ile Ukrayna Bakliyat Federasyonu Başkanı Antonina Sklyarenko panelist olarak katılıyor. Türkiye’den pek çok sektör temsilcisinin izleyeceği zirveyi, yurtdışından da 20 civarında dernek başkanı ve çok sayıda delegenin takip etmesi bekleniyor.

Kontrol edin

Avrupa ve Amerikan yem endüstrileri küresel sorunlarla mücadele için güçlerini birleştiriyor

AFIA ve FEFAC tarafından temsil edilen Amerika ve Avrupa yem endüstrisi sürdürülebilir yem üretimi, yem …